Jedynie prawda jest ciekawa


Studenci upamiętnią ofiary stanu wojennego

07.12.2012

"Raport z oblężonego Państwa – obchody 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego" - pod takim hasłem Studenci dla Rzeczypospolitej mają oddać hołd ofiarom stanu wojennego. Przeczytaj szczegóły zaplanowanej akcji.

„Rozpoczyna się szczególny dzień w historii naszego państwa i naszego narodu” – tymi słowami 13. grudnia 1981 roku tuż po godzinie 6.00 spiker Polskiego Radia zapowiedział przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego. Konsekwencje ogłoszonej wówczas decyzji w sposób bezpośredni dotknęły całego niemal społeczeństwa. Wydarzenia, jakie rozegrały się w ciągu kilku kolejnych tygodni zaliczane są do najbardziej dramatycznych powojennych doświadczeń Polaków. Nie dziwi więc, że na pytanie o to czy rzeczywiście u progu lat 80. ubiegłego wieku „Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią…” do tej pory nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej już po raz trzeci zaprasza na obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W tym roku 13. grudnia upamiętniony zostanie we wszystkich sześciu oddziałach: Krakowie, Lublinie, Łodzi, Toruniu, Wrocławiu i Warszawie. Zorganizowane pod wspólną nazwą „Raport z oblężonego Państwa” uroczystości poprzedzi akcja rozdawania materiałów informacyjnych na ulicach poszczególnych miast.

Krakowskie obchody koncentrować się będą w Klubie Pod Jaszczurami. W przygotowanym przez byłego opozycjonistę Leszka Jaranowskiego pokazie druku tzw. „bibuły” wezmą udział uczniowie małopolskich szkół średnich oczekujący na finał konkursu wiedzy o stanie wojennym. Ich zmagania uwieńczone zostaną wręczeniem zwycięzcom nagród ufundowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Przed klubem na płycie Rynku Głównego ustawiony zostanie telebim, na którym przez cały dzień wyświetlane będą materiały oddające atmosferę tamtego czasu, m.in. zdjęcia autorstwa Bogusława Dąbrowy-Kostki, przemówienie gen. Jaruzelskiego wygłoszone przed 31 laty w Telewizji Polskiej czy utwory zespołu muzycznego De Press. Dodatkowo na ulice miasta wyjdą studenci przebrani za strajkujących robotników. Pojawią się rekonstruktorzy w mundurach funkcjonariuszy ZOMO i MO rozdający przechodniom okolicznościowe egzemplarze „Trybuny Ludu” oraz „Biuletynu Informacyjnego <>”.

Najważniejszym aspektem tegorocznych obchodów 13. grudnia będą przygotowane przez poszczególne oddziały debaty z udziałem ekspertów oraz spotkania z lokalnymi działaczami opozycyjnymi połączone z projekcjami filmów dokumentalnych omawiających historię lat 1981-83. Krakowscy historycy (prof. Zdzisław Zblewski, dr Henryk Głębocki, dr Jarosław Szarek, dr Ewa Zając) podniosą kwestię słuszności wprowadzenia stanu wojennego w kontekście jego skutków. Gośćmi drugiego panelu dyskusyjnego będą „świadkowie historii” – Leszek Jaranowski, Grzegorz Surdy, Adam Kalita, Ryszard Majdzik, Bogusław Dąbrowa-Kostka, Wojciech Marchewczyk. Szansę wysłuchania wspomnień tych, dla których tamten trudny okres stanowi część biografii dostaną również młodzi z Lublina. W Klubie Inteligencji Katolickiej spotka się z nimi prof. Janusz Wrona, który przybliży realia życia codziennego w „oblężonej” Polsce. Program lubelskich uroczystości przewiduje także rozmowy z internowanymi oraz osobami szczególnie ciężko doświadczonymi przez historię – Jerzym Bartmińskim, Trembaczowskim, Marianem Chachajem.

Bohaterami dyskusji toczonych w Warszawie i Toruniu staną się przede wszystkim opozycjoniści czynnie zaangażowani w walkę z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa. 12. grudnia w auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się pokaz filmu poświęconego działalności warszawskiej Solidarności Walczącej pt. „Grupy oporu”. Wśród zaproszonych gości znajdą się zarówno członkowie organizacji: Mateusz Mroz, Maciej Dowgiałło, Marek Głowacki jak i twórca filmu – Maria Dłużewska. 18. grudnia Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie zaś miejscem spotkania z prof. Wojciechem Polakiem, który podzieli się ze zgromadzonymi doświadczeniami wyniesionymi m.in. z prowadzonej przez niego w latach 80. współpracy ze strukturami podziemnymi „Solidarności” Regionu Toruńskiego. Oddział Łódzki stowarzyszenia również zaprosi mieszkańców miasta do rozmowy z byłym opozycjonistą, obecnie pracownikiem łódzkiego IPN-u – Józefem Śreniowskim. Tym razem organizatorzy zwrócą jednak szczególną uwagę na problem nadużyć i zaniedbań prawnych związanych z wprowadzeniem stanu wojennego.

Studenci dla Rzeczypospolitej

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook