Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Studenci upamiętnią ofiary stanu wojennego

07.12.2012

"Raport z oblężonego Państwa – obchody 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego" - pod takim hasłem Studenci dla Rzeczypospolitej mają oddać hołd ofiarom stanu wojennego. Przeczytaj szczegóły zaplanowanej akcji.

„Rozpoczyna się szczególny dzień w historii naszego państwa i naszego narodu” – tymi słowami 13. grudnia 1981 roku tuż po godzinie 6.00 spiker Polskiego Radia zapowiedział przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego. Konsekwencje ogłoszonej wówczas decyzji w sposób bezpośredni dotknęły całego niemal społeczeństwa. Wydarzenia, jakie rozegrały się w ciągu kilku kolejnych tygodni zaliczane są do najbardziej dramatycznych powojennych doświadczeń Polaków. Nie dziwi więc, że na pytanie o to czy rzeczywiście u progu lat 80. ubiegłego wieku „Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią…” do tej pory nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej już po raz trzeci zaprasza na obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W tym roku 13. grudnia upamiętniony zostanie we wszystkich sześciu oddziałach: Krakowie, Lublinie, Łodzi, Toruniu, Wrocławiu i Warszawie. Zorganizowane pod wspólną nazwą „Raport z oblężonego Państwa” uroczystości poprzedzi akcja rozdawania materiałów informacyjnych na ulicach poszczególnych miast.

Krakowskie obchody koncentrować się będą w Klubie Pod Jaszczurami. W przygotowanym przez byłego opozycjonistę Leszka Jaranowskiego pokazie druku tzw. „bibuły” wezmą udział uczniowie małopolskich szkół średnich oczekujący na finał konkursu wiedzy o stanie wojennym. Ich zmagania uwieńczone zostaną wręczeniem zwycięzcom nagród ufundowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Przed klubem na płycie Rynku Głównego ustawiony zostanie telebim, na którym przez cały dzień wyświetlane będą materiały oddające atmosferę tamtego czasu, m.in. zdjęcia autorstwa Bogusława Dąbrowy-Kostki, przemówienie gen. Jaruzelskiego wygłoszone przed 31 laty w Telewizji Polskiej czy utwory zespołu muzycznego De Press. Dodatkowo na ulice miasta wyjdą studenci przebrani za strajkujących robotników. Pojawią się rekonstruktorzy w mundurach funkcjonariuszy ZOMO i MO rozdający przechodniom okolicznościowe egzemplarze „Trybuny Ludu” oraz „Biuletynu Informacyjnego <>”.

Najważniejszym aspektem tegorocznych obchodów 13. grudnia będą przygotowane przez poszczególne oddziały debaty z udziałem ekspertów oraz spotkania z lokalnymi działaczami opozycyjnymi połączone z projekcjami filmów dokumentalnych omawiających historię lat 1981-83. Krakowscy historycy (prof. Zdzisław Zblewski, dr Henryk Głębocki, dr Jarosław Szarek, dr Ewa Zając) podniosą kwestię słuszności wprowadzenia stanu wojennego w kontekście jego skutków. Gośćmi drugiego panelu dyskusyjnego będą „świadkowie historii” – Leszek Jaranowski, Grzegorz Surdy, Adam Kalita, Ryszard Majdzik, Bogusław Dąbrowa-Kostka, Wojciech Marchewczyk. Szansę wysłuchania wspomnień tych, dla których tamten trudny okres stanowi część biografii dostaną również młodzi z Lublina. W Klubie Inteligencji Katolickiej spotka się z nimi prof. Janusz Wrona, który przybliży realia życia codziennego w „oblężonej” Polsce. Program lubelskich uroczystości przewiduje także rozmowy z internowanymi oraz osobami szczególnie ciężko doświadczonymi przez historię – Jerzym Bartmińskim, Trembaczowskim, Marianem Chachajem.

Bohaterami dyskusji toczonych w Warszawie i Toruniu staną się przede wszystkim opozycjoniści czynnie zaangażowani w walkę z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa. 12. grudnia w auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się pokaz filmu poświęconego działalności warszawskiej Solidarności Walczącej pt. „Grupy oporu”. Wśród zaproszonych gości znajdą się zarówno członkowie organizacji: Mateusz Mroz, Maciej Dowgiałło, Marek Głowacki jak i twórca filmu – Maria Dłużewska. 18. grudnia Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie zaś miejscem spotkania z prof. Wojciechem Polakiem, który podzieli się ze zgromadzonymi doświadczeniami wyniesionymi m.in. z prowadzonej przez niego w latach 80. współpracy ze strukturami podziemnymi „Solidarności” Regionu Toruńskiego. Oddział Łódzki stowarzyszenia również zaprosi mieszkańców miasta do rozmowy z byłym opozycjonistą, obecnie pracownikiem łódzkiego IPN-u – Józefem Śreniowskim. Tym razem organizatorzy zwrócą jednak szczególną uwagę na problem nadużyć i zaniedbań prawnych związanych z wprowadzeniem stanu wojennego.

Studenci dla Rzeczypospolitej

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. Paraprezydenckastef2810 28.10.2016

  Znamy datę ekshumacji pary prezydenckiej

  Stacja RMF FM podaje, że przeprowadzone będą badania DNA, a po otrzymaniu ich wyników planowany jest ponowny pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich.

 2. 2246de42344845ee801db14ab95b8672 28.10.2016

  PO: Nie boimy się śledztwa prokuratury

  „Chcemy zbadać to w komisji śledczej, bo wiemy, że dzisiaj prokuratura nie jest prokuraturą niezależną, działa na zlecenie Zbigniewa Ziobry”.

 3. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-142116 28.10.2016

  Nowoczesna zadowolona ze śledztwa ws. Caracali

  Sprawę zakupu Caracali prokuratura powinna prześwietlić całościowo - od momentu wyboru tych śmigłowców do momentu rezygnacji z nich - uważa poseł Nowoczesnej Grzegorz Furgo.

 4. Cv2FmcNUIAIK1Zo 28.10.2016

  Nowoczesna chce zmian w świadczeniach rodzinnych

  "Mamy drastyczną rozbieżność pomiędzy wysokością zasiłków dla tych, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi od dzieciństwa, a osobami, które nabyły ją w dorosłości”.

 5. mid-16a28043 28.10.2016

  PZPN wybierze nowego prezesa

  Faworytem jest obecny szef związku Zbigniew Boniek, ale emocji na sali nie zabraknie. Przede wszystkim za sprawą systemu głosowania.

 6. 97295a38901449428e2f1852eeb3b085-1 28.10.2016

  Dworczyk chwali śledztwo ws. Caracali

  "Wszystkim nam zależy, żeby państwo polskie było traktowane poważnie, żeby ta sprawa (przetargu) nie była rozgrywana ani wewnętrznie, ani zewnętrznie”.

 7. 507ba5160b1b4c849dd5d64cb74ab9c6 28.10.2016

  Amerykanie mogą pomóc ws. Łączewskiego

  „Nie ma na pewno jeszcze informacji ze Stanów z Twittera z głównej siedziby, ale zdaje się, że poważnie to potraktowali”.

 8. helikopterwikicaracalSI 28.10.2016

  Jest śledztwo ws. Caracali

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na śmigłowce Caracal dla polskiej armii – poinformował rzecznik prokuratury prok. Michał Dziekański.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook