Jedynie prawda jest ciekawa


Trwa protest na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci okupują uczelnię

05.06.2018
strajk-UW
Trwa protest na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci okupują uczelnię

Niezadowoleni z powodu tzw. "ustawy Gowina" studenci Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęli strajk okupacyjny pod rektoratem uczelni.

Manifestacja rozpoczęła się ok. godziny 9:30, kiedy grupa studentów, doktorantów oraz pracowników uczelnianych wdarła się do Pałacu Kazimierzowskiego. W siedzibie rektoratu uczelni doszło do przepychanek pomiędzy strajkującymi i Strażą Uniwersytecką, której interwencja okazała się nieskuteczna. Ostatecznie grupa ok. 40 osób dotarła na balkon pałacu, na którym wywiesiła kilka transparentów o treści „żądamy demokratycznych uniwersytetów” oraz „samorządność naszą bronią”.

Prof. Marcin Pałys, pełniący funkcję rektora UW, natychmiast zareagował na całe zajście. Zachęcał protestujących do zawieszenia strajku oraz podjęcia rozmów. Uczestnicy strajku nie przystali na propozycję zawieszenia manifestacji, jednakże zgodzili się na podjęcie negocjacji z władzami uniwersytetu. W tym celu wybrali 4-osobową delegację. Strajkujący wciąż liczą na poparcie związku „Solidarności” UW, którego delegat znalazł się wśród uczestników strajku. 

Głównym powodem protestu jest tzw. "ustawa Gowina", która zdaniem strajkujących pozbawi pracowników oraz studentów prawa do decydowania o losach uczelni, zwiększając tylko naciski polityczne na działalność polskich uczelni.

Swoje żądania strajkujący zawarli w 11 punktach, gdzie postulowali o:

• demokratyzację uczelni

• autonomii uczelni

• utrzymania struktury wydziałowej

• uczelni bez polityków

• gwarancji transparentności 

• zwiększenie finansowania 

• wzmocnienie prawa pracowników

• zapewnienie godnych warunków socjalnych

• przeciwdziałanie centralizacji

• gwarancji publikowania w języku polskim

• złagodzenie warunków wygaśnięcia umowy pomiędzy uczelnią, a pracownikiem akademickim


JD/ dorzeczy.pl
fot. PAP/Adam Guz

Warto poczytać

 1. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 2. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 3. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Rafał Trzaskowski był w poniedziałek gościem Konrada Piaseckiego w porannym programie Radia Zet. Kandydat opozycji na prezydenta Warszawy opowiadał m.in. o swojej kandydaturze, odnosił się także do sporu Polski z Komisją Europejską

 4. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 5. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 6. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 7. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook