Jedynie prawda jest ciekawa

Strażacy interweniowali 12 tysięcy razy. Tragiczny bilans nawałnicy

12.08.2017

W wyniku nawałnic zginęło 5 osób, a ponad 30 zostało rannych. Bez prądu pozostaje 287 tys. odbiorców w 9 województwach.

Najwięcej pracy strażacy mieli w województwie kujawsko-pomorskim (4309 interwencji), wielkopolskim (3723), pomorskim (1896) i dolnośląskim (941).

- Zginęło pięć osób. Wszystkie w województwie pomorskim - powiedział Frątczak. Jak zaznaczył, wśród osób, które zostały ranne, 21 to uczestnicy obozu w Suszku.

Bez prądu wciąż pozostaje 287 tys. odbiorców na terenie dziewięciu województw. Najwięcej w województwie kujawsko-pomorskim (83 tys.), wielkopolskim (74 tys.) i pomorskim (58 tys.).

W kujawsko-pomorskim, po nawałnicy z piątku na sobotę, w większości energii elektrycznej są pozbawieni mieszkańcy zachodniej części regionu, obsługiwane przez firmę Enea.

Waldemar Olter z Oddziału Dystrybucji Enei Operator w Bydgoszczy poinformował, że w szczytowym momencie, około północy, bez prądu były 132 tysiące odbiorców w regionie, w południe - 92 tys., a wieczorem zasilania nie miało jeszcze 60 tys. domostw, firm i instytucji. Odciętych od prądu jest jeszcze około 600 miejscowości. Po burzy prądu nie miały szpitale w Szubinie, Więcborku, Tucholi i Nakle; musiały korzystać z agregatów prądotwórczych. Przed południem udało się przywrócić zasilanie do tych lecznic.

Spośród 19 uszkodzonych linii wysokiego napięcia naprawiono dziewięć, a z 12 uszkodzonych stacji wysokiego napięcia nie działają tylko dwie stacje. Na trasie Chojnice - Tuchola jest złamanych 18 słupów wysokiego napięcia. - Cały czas pracują ekipy energetyków, a roboty będą kontynuowane w niedzielę. W pierwszej kolejności przywracamy zasilanie na liniach wysokiego napięcia, a w dalszej kolejności na liniach średniego i niskiego napięcia - zaznaczył Olter.

W całym kraju wiatr zerwał lub uszkodził dachy na 2088 budynkach, z czego 1560 to budynki mieszkalne, a 528 gospodarcze.

Jak poinformował rzecznik PSP, przy usuwaniu skutków burz pracuje ponad 25 tys. strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, wyposażonych w blisko 6 tys. pojazdów.

Dodał, że do pracy w regionach najbardziej dotkniętych skutkami nawałnic, zostali skierowani również strażacy z sąsiednich województw.

Jak podkreślił Frątczak, powyższe dane obejmują piątek oraz sobotę do godz. 17; kolejne będą znane w niedzielę rano.

PAPCS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook