Jedynie prawda jest ciekawa


Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przemytników ludzi

05.04.2018
straz-graniczna
Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przemytników ludzi

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG ze służbami z Niemiec, Czech, Słowacji i Austrii rozbili międzynarodową grupę przestępczą organizującą przerzut z Turcji do Niemiec obywateli Iraku, Iranu i Syrii. Zatrzymano 10 członków grupy.

Jak poinformował rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Rafał Potocki, operacja związana z rozbiciem grupy trwała kilka miesięcy i była koordynowana przez Europol.

W jej efekcie na terenie Niemiec, Austrii, Słowacji oraz Polski zatrzymano pięciu organizatorów przerzutu i pięciu kierowców. Wśród podejrzanych są obywatele Turcji, Bułgarii oraz Polak. Podczas trwających kilka miesięcy działań zatrzymano także 170 nielegalnych migrantów.

"Północnym szlakiem bałkańskim, który biegł z Turcji przez teren Bułgarii, Rumunii, Węgier, Słowacji, Czech lub Polski do Niemiec członkowie tej grupy przemycali z Turcji do Niemiec obywateli Iraku, Iranu i Syrii. Cudzoziemcy do Turcji przedostawali się drogą morską, a następnie w samochodach ciężarowych był im organizowany transport do Niemiec. Za przerzut płacili od 5 do 8 tys. euro" - powiedział Potocki.

Ustalono, że grupa mogła zorganizować przerzut nawet kilkuset osób. Podejrzanym o przynależność do niej grozi w naszym kraju do ośmiu lat więzienia. Wśród nich jest dwóch Bułgarów i dwóch obywateli Turcji zatrzymanych przez funkcjonariuszy Placówki SG w Tuplicach (Lubuskie). Wszyscy przebywają w areszcie.

To właśnie zatrzymanie dwóch Bułgarów w wieku 42 i 50 lat było jednym z ostatnich etapów całej operacji. Strażnicy Graniczni ujęli ich 26 marca br. w przygranicznej Łęknicy w woj. lubuskim. Obaj zamieszkiwali w tym mieście i Zielonej Górze.

Polski wątek tej sprawy pojawił się we wrześniu zeszłego roku, kiedy to 40 cudzoziemców nielegalnie przekroczyło granicę do Niemiec w Łęknicy. Zostali oni zatrzymani po niemieckiej stronie. Śledczy ustalili, że cudzoziemców przywiózł w rejon granicy w ciężarówce turecki kierowca. Zatrzymano go kilkanaście dni później w woj. lubuskim, a sąd aresztował.

Z kolei pod koniec stycznia Straż Graniczna zatrzymała w rejonie granicy następnego kierowcę z Turcji. Tym razem w zaplombowanej części ładunkowej samochodu dostawczego przewoził on 11 Irańczyków i Irakijczyków. Ten Turek także został tymczasowo aresztowany.

Równolegle, dzięki wymianie informacji miedzy służbami, trwały działania na terenie innych krajów. Niemcy zatrzymali m.in. Polaka mieszkającego w przygranicznym Bad Muskau, który współpracował z Bułgarami ujętymi przez polską Straż Graniczną.

Na terenie Słowacji oraz Austrii zatrzymano transporty, którymi przewożono prawie 100 nielegalnych migrantów. Łącznie udało się zatrzymać 170 cudzoziemców, którzy mieli zostać przerzuceni do Niemiec.

"Śledztwa mające związek z działalnością tej grupy przestępczej są prowadzone w Polsce, Niemczech, na Słowacji i w Austrii. W naszym kraju nadzoruje je Prokuratura Rejonowa w Żarach, a realizują funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach, którzy w znaczący sposób przyczynili się do rozbicia tej przestępczej organizacji" - powiedział Potocki.

jb/PAP


Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook