Jedynie prawda jest ciekawa


Straż Graniczna rozbija grupę przemytników ludzi

14.12.2016

Przestępcy zajmowali się przerzutem obywateli Ukrainy do Wielkiej Brytanii.

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą zajmującą się przerzutem obywateli Ukrainy do Wielkiej Brytanii. Zarzuty usłyszało troje mieszkańców Dolnego Śląska - poinformowała PAP rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Irena Skuliniec.

O kierowanie grupą przestępczą jest podejrzana kobieta ze Zgorzelca, a dwóch mężczyzn z powiatu bolesławieckiego - o działanie w tejże grupie. Po przedstawieniu zarzutów osoby te zostały zwolnione za poręczeniem majątkowym i będą odpowiadać przed sądem z wolnej stopy.

Na trop procederu funkcjonariusze Straży Granicznej z Zielonej Góry wpadli w zeszłym roku. Dzięki ścisłej współpracy z policją brytyjską prowadzący postępowanie wykryli polskich sprawców przestępstwa i zebrali dowody umożliwiające ich zatrzymania. Te miały miejsce w zeszłym tygodniu.

"Funkcjonariusze przeszukali kilka miejsc w powiecie zgorzeleckim i bolesławieckim. Znaleźli w nich 98 polskich dowodów osobistych, a także polskie i ukraińskie paszporty, prawa jazdy (w tym jedno podrobione), oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Ponadto zabezpieczonych zostało kilkadziesiąt telefonów komórkowych, karty SIM i startery komórkowe oraz laptopy" - powiedziała rzeczniczka.

Podczas działań zatrzymano trzy osoby. 29 i 57-letnim mężczyznom przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującą się organizowaniem nielegalnego przerzutu obywateli Ukrainy do Wielkiej Brytanii, a 50-letniej kobiecie - zarzut kierowania grupą.

Z ustaleń śledczych wynika, że obywatele Ukrainy, korzystając z wystawionych oświadczeń o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi wykonywania pracy w Polsce, ubiegali się o wizę w placówce dyplomatycznej na Ukrainie. Po jej otrzymaniu wjeżdżali do naszego kraju i stąd, korzystając z dostarczonych im polskich dowodów osobistych dobranych "na podobieństwo", wyjeżdżali na Wyspy Brytyjskie.

"Za zorganizowanie podróży i dokumenty umożliwiające im wjazd do Wielkiej Brytanii, Ukraińcy płacili od 400 do nawet 3000 euro. Śledczy uważają, że grupa mogła zorganizować nielegalny wjazd do Wielkiej Brytanii i Irlandii co najmniej kilkunastu obywatelom Ukrainy" - dodała Skuliniec.

Czynności w tej sprawie realizują funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zielonej Górze - Babimoście w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze. Nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

Rzeczniczka przypomniała, że to kolejny w ostatnim czasie sukces funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w wale z przemytem ludzi. W październiku br. roku hiszpańska Policja Krajowa, współpracując z funkcjonariuszami z tego oddziału, służbami z Francji, Belgii, Portugalii i Holandii oraz pod koordynacją Europolu, rozbiły międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemycaniem obywateli Ukrainy do Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Mly/PAP

fot. [YouTube]

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook