Jedynie prawda jest ciekawa


Straty na śląsku po ulewach

07.07.2013

W wyniku ulewnych opadów deszczu na północy woj. śląskiego ewakuowano 24 osoby oraz odnotowano liczne zalania gospodarstw, zniszczenia wielu mostów i dróg.

Dotknęły one przede wszystkim miejscowości powiatów częstochowskiego i zawierciańskiego - leżące na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Jak wynika z niedzielnych informacji służb kryzysowych wojewody śląskiego, w powiecie częstochowskim najbardziej ucierpiały znacznie obniżone tereny w gminach Janów, Lelów i Koniecpol - wzdłuż rzek Halszka i Białka oraz wzdłuż Pilicy w Koniecpolu.

Bardzo silne wezbrania tych rzek były skutkiem spływania dużych ilości wody z pól i wyżej położonych terenów.

Pracujący tam strażacy ewakuowali łącznie 24 osoby w miejscowości Biała Wielka (wśród nich jedną przy użyciu policyjnego śmigłowca), a także zwierzęta w miejscowości Aleksandrów i Ślęzany. Podczas najgorszej fali opadów i bezpośrednio po niej, pompowali wodę z zalanych gospodarstw i ulic, udrożniali mosty i przepusty oraz umacniali wały.

Po zalaniu płynącymi masami wody, zamknięte zostały droga krajowa nr 46 w Lelowie, a także drogi wojewódzkie 789 i 794 na odcinku Pradła-Lelów. Łącznie zerwanych zostało 12 mostów. Uszkodzeń odcinków lokalnych dróg jeszcze tam nie podsumowano.

W powiecie zawierciańskim masy wody spływające m.in. do koryt rzek: Białki i Krztyni zalały i podtopiły 40 gospodarstw w gminie Irządze oraz po ok. 50 w gminach Kroczyce i Szczekociny. Strażacy w pierwszej kolejności ewakuowali zwierzęta i starali się zabezpieczać budynki, jednocześnie udrożniając przepusty. Potem zaczęli wypompowywać wodę z budynków.

W miejscowościach Dobrogoszczyce i Grabiec woda podmyła fundamenty dwóch domów. Mieszkańcy, którym zakazano przebywania w nich, przenieśli się do rodzin. W gminie Łazy zerwany został dach jednego domu, zalane zostało też poddasze domu z akurat remontowanych dachem.

W okolicach miejscowości Wygiełzów w sobotę po południu woda przerwała wał 25-hektarowego stawu rybackiego - zaczęła z niego wypływać w stronę Lelowa.

Duże ilości wody płynęły też na terenie powiatu m.in. w sąsiedztwie nasypu kolejowego Centralnej Magistrali Kolejowej. Wobec możliwości osunięcia się nasypów, na linii wprowadzono ograniczenie prędkości. Stwierdzono też uszkodzenia łącznie 10 lokalnych dróg oraz prowadzono działania przy drodze krajowej nr 78 w Bonowicach, gdzie wylała Krztynia.

Strażacy oceniali, że do tak dużego przyboru wody w rzekach przyczyniła się nie tyle długotrwała, co nagła i bardzo intensywna ulewa. Po tym, jak z wąskich jurajskich kotlin woda wypływała na szersze przestrzenie, sytuacja powoli stabilizowała się.

Wcześniej, wskutek gwałtownych wczesnoporannych burz przechodzących nad centralną częścią województwa, w kilku miejscach Rudy Śląskiej utworzyły się duże rozlewiska - ich miejsca to ul. Radoszowska w dzielnicy Kochłowice, osiedle przy ul. Zgrzebnioka i osiedle przy ul. Związku Młodzieży Polskiej (tzw. niebieskie dachy) w dzielnicy Bykowina. Oprócz piwnic i dolnych kondygnacji budynków, zatopionych do wysokości dachu zostało tam łącznie kilkadziesiąt samochodów.

Zagrożone wylaniem Potoku Bielszowickiego były też ulice Kokota i Gęsia w dzielnicy Bielszowice. W sobotę rano strażacy nadal pompowali wodę przy ulicach Radoszowskiej, ZMP, Gęsiej i Kokota.

Z zasobów rudzkiego magistratu do walki z podtopieniami skierowano m.in. pompy i worki z piaskiem. Do akcji przystąpili strażacy zawodowi i ochotniczy oraz zaangażowane przez samorząd firmy ze sprzętem i pracownikami. Po stopniowym osuszeniu zalanych obszarów wysyłani mieli być też ludzie i sprzęt do sprzątania. Władze miasta zadeklarowały pomoc dla poszkodowanych przez wodę w wysokości 1 tys. zł na osobę.

W Rudzie Śląskiej wskutek burz w nocy z piątku na sobotę energii elektrycznej nie miało ok. 5 tys. odbiorców. Usuwanie ostatnich uszkodzeń zakończono wczesnym popołudniem.

Ostatnie ostrzeżenie krakowskiego oddziału Centralnego Biura Prognoz Meteorologiczny IMGW, dotyczące możliwości występowania silnych burz z gradem, zostało odwołane w sobotę późnym popołudniem. W niedzielę w regionie spodziewane było niewielkie zachmurzenie - jednak raczej bez opadów.

PAP, lz

[fot: PAP/Waldemar Deska]

Warto poczytać

 1. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 2. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 3. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 4. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 5. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 6. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

 7. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 8. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook