Zobacz więcej artykułów
Strajk zatrzymał pociągi w całej Polsce
25.01.2013
O godz. 7.00 rozpoczął się ostrzegawczy strajk kolejowych związków zawodowych. Zatrzymano ponad 100 pociągów w całym kraju. Protest potrwa dwie godziny. Część pociągów zostanie zatrzymanych na stacjach, pasażerowie muszą się też liczyć z opóźnieniami.
Związkowcy zablokowali tory, m.in. w okolicach: Lublina, Siedlec, Puław, Radomia i Krakowa. Protestujący zatrzymali pociągi między innymi w Warszawie, Szczecinie, Kościerzynie, Tczewie, Gdańsku i Opolu.
Strajkują pracownicy czterech spółek: PKP Polskie Linie Kolejowe,
PKP Intercity,
PKP Cargo i PKP Energetyka, ale skutki protestu mogą się rozszerzyć także na pociągi innych przewoźników. W przypadku PKP Intercity i PKP Cargo strajk będzie polegał na zatrzymaniu pociągów na stacjach.
Do
protestu nie przystępują
pracownicy niektórych przewoźników, np. regionalnych, ale utrudnienia dla ich pociągów może spowodować planowany strajk pracowników PKP PLK - spółki, która zarządza kolejową infrastrukturą.
Związkowcy od kilku miesięcy sprzeciwiają się zmianom w systemie naliczania ulg dla pracowników spółek kolejowych oraz dla kolejowych emerytów. Pod koniec ubiegłego roku przeprowadzili referendum strajkowe, w którym 95 proc. uczestniczących w głosowaniu pracowników opowiedziało się za strajkiem, jeśli zasady przyznawania ulg się zmienią, a załoga nie dostanie finansowej rekompensaty. Od kilku tygodni trwają
rozmowy między związkami a pracodawcami, w czwartek fiaskiem zakończyły się rozmowy ostatniej szansy, dotyczące odwołania strajku ostrzegawczego.
Związkowcy podkreślają, że zostali zmuszeni do podjęcia kroków ostatecznych, ponieważ
władze kolei nie są zainteresowane podjęciem rozmów. Skutku nie odniosła też interwencja u ministra transportu.
PAP/mall
[fot. PAP/J.Kaczmarczyk]

Chcesz być na bieżąco z informacjami na Stefczyk.info? Zapisz się do naszego newslettera
Poprzedni artykułNastępny artykuł