Jedynie prawda jest ciekawa


Stracił partię, ale wciąż kochają go tysiące Polaków. Ryszard Petru ma już nowy plan

01.12.2017

- Były lider Nowoczesnej Ryszard Petru przed Świętami ogłosi decyzję w sprawie swojej politycznej przyszłości; w nadchodzącym tygodniu na ten temat będzie rozmawiał z nową liderką ugrupowania Katarzyną Lubnauer. Według informacji PAP, 16 grudnia Rada Krajowa wybierze zarząd partii.

W sobotę Lubnauer została wybrana nową przewodniczącą Nowoczesnej. Zadeklarowała wówczas chęć rozmowy z dotychczasowym szefem ugrupowania - Ryszardem Petru, w celu "wspólnego poszukiwania formuły, w której chciałby funkcjonować w Nowoczesnej". Także Petru, który po przegranej w wyborach, powiedział że nie odejdzie z partii, zadeklarował, że będzie rozmawiał z Lubnauer o dalszej współpracy.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w ciągu najbliższych tygodni, Petru ogłosi decyzję w sprawie swojej politycznej przyszłości.

W nieoficjalnej rozmowie z PAP stronnik Petru zapewnił, że nie ma groźby, iż były lider odejdzie z Nowoczesnej. Przekonywał jednocześnie, że wielu członków Nowoczesnej jest w partii m.in. dlatego, że jest w niej Petru.

Według Lubnauer, Petru mógłby zasiadać w tzw. Radzie Mędrców, czyli w gremium, które miałoby wypracowywać rozwiązania programowe dla Nowoczesnej. Szefowa Nowoczesnej zaproponowała też Petru objęcie stanowiska wiceprzewodniczącego partii.

Członek zarządu partii Paweł Rabiej ocenił, że Ryszard Petru jest bardzo dużym atutem Nowoczesnej i nowa przewodnicząca powinna zawrzeć z nim pewien rodzaj strategicznego sojuszu. "Ryszard Petru jest współzałożycielem Nowoczesnej, wprowadził ją do parlamentu, jest osobą rozpoznawalną w polityce, która ma swoje znaczenie, dobrze zna się na sprawach gospodarczych i europejskich. To jest taki zasób, który trzeba wykorzystać" - przekonywał.

Lubnauer spotka się z Petru najprawdopodobniej w następnym tygodniu; termin rozmowy politycy mają ustalić po powrocie Petru z kongresu europejskiej partii ALDE. W ten weekend w Amsterdamie europejska Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) wybierze nowe władze: przewodniczącego i sześcioro wiceprzewodniczących partii. Nowoczesną podczas kongresu reprezentować będzie Petru, który będąc jeszcze liderem Nowoczesnej, rekomendował posłankę Joannę Schmidt na wiceprzewodniczącą ALDE.

Nowoczesna od czerwca 2016 roku należy do Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

W liście do delegatów, opublikowanym na internetowej stronie ALDE, Petru napisał, że wybór Joanny Schmidt na wiceszefową europejskiej partii "wzmocni biuro ALDE, które zyska efektywnego polityka gotowego poświęcić się problemom Europy i współpracować z partiami członkowskimi". "Joanna uosabia nadzieję regionu na zmiany w duchu prawdziwej demokracji, wolności i głębokiej integracji" - dodał.

Nowoczesną czeka jeszcze wybór zarządu partii. Według informacji PAP, Rada Krajowa zbierze się 16 grudnia i to właśnie wtedy zostanie wybrany zarząd partii. Statut Nowoczesnej zakłada, że w skład zarządu wchodzi przewodniczący partii i od 5 do 15 członków; wśród nich jest sekretarz generalny, skarbnik partii oraz od 3 do 5 wiceprzewodniczących.

Nowa przewodnicząca chce by zarząd partii złożony był z reprezentantów wszystkich środowisk Nowoczesnej - nie tylko posłów, ale również członków struktur regionalnych.

PAP

autor: Aleksandra Rebelińska

reb/ mrr/
 

Warto poczytać

 1. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 2. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

 3. pracownik19062018 19.06.2018

  Psychiatrzy ostrzegają pracodawców: Uważajcie dziś na pracowników

  Uwaga, kibice mogą mieć osłabioną sprawność w pracy. Szczególnie przy okazji dzisiejszego meczu - ostrzega psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska.

 4. ardanowski19062018 19.06.2018

  Wiadomo już kto będzie nowym ministrem rolnictwa. To Jan Krzysztof Ardanowski

  Będę ministrem rolnictwa; premier Mateusz Morawiecki złożył mi taką propozycję, a ja ją przyjąłem - potwierdził w rozmowie z "Gazetą Pomorską" wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS). Dodał, że uroczystość mianowania go na szefa resortu odbędzie się w środę.

 5. morawiecki19062018 19.06.2018

  Premier Morawiecki spotka się z Angelą Merkel

  Premier Mateusz Morawiecki przybył we wtorek rano do Berlina, gdzie weźmie udział w IX Petersberskim Dialogu Klimatycznym. Planowane jest też spotkanie szefa polskiego rządu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 6. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 7. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 8. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook