Jedynie prawda jest ciekawa

Stosunki prezydent – MSZ „są poprawne”

07.12.2011

Według prezydenckiego doradcy Romana Kuźniara, przemówienie ministra spraw zagranicznych w Berlinie powinno być skonsultowane z głową państwa. - Jeżeli tam były propozycje związane z przekazywaniem kompetencji, to od suwerenności jest prezydent – powiedział profesor w RMF FM.

Zdaniem Kuźniara, przed wystąpieniem Sikorskiego w Niemczech zabrakło dyskusji. - To powinna być aktywność szerzej sięgająca czy obrócona także w kierunku naszego społeczeństwa, naszej opinii publicznej również elementów naszej sceny politycznej. Łącznie z zaangażowaniem prezydenta, który niezależnie od działań rządu sam się angażuje­ – mówił doradca Bronisława Komorowskiego

Pytany, skąd ta ostrożność w konsultacjach wystąpienia Sikorskiego, odpowiada: - Nie potrafię tego wytłumaczyć. Powiedziałem już kiedyś - zwyczajny wypadek przy pracy.

Kuźniar jednocześnie podkreśla, że prezydent współkreuje politykę zagraniczną: -

Prezydent ma swoją odpowiedzialność w sferze polityki zagranicznej, zwłaszcza, jeśli chodzi o sprawy suwerenności. Jeżeli tam były propozycje związane z przekazywaniem kompetencji, to od suwerenności jest prezydent. Oczywiście wiemy, że te propozycje nie mają widoków na rychłą realizację. Jednak nie tylko prezydent, ale premier powinni być należycie w kontekście takiego przemówienia skonsultowani. 

Ze słów Kuźniara wynika też, że z relacjami na linii prezydent – MSZ nie jest najlepiej. - Do tej pory te stosunki były poprawne.

Według Kuźniara, jutrzejszy szczyt UE nie będzie szczytem ostatniej szansy, bo takich –jak mówi - „będzie jeszcze wiele”. 

ruk, rmf.fm

[fot. PAP / EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook