Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Stosunki Polski z USA nadal dobre

16.03.2016

„Dementuję informacje, że są jakieś naciski ze strony USA na Polskę, polski rząd i władzę” — mówił poseł Prawa i Sprawiedliwość Jacek Sasin w rozmowie z radiową Trójką.

Poseł odmówił skomentowania informacji „Gazety Wyborczej”, według której prezes Jarosław Kaczyński miał się spotkać z ambasadorem USA. 

„Nawet jeśli mamy różnicę poglądów, to nie ma to żadnego znaczenia ws. bezpieczeństwa, szczytu NATO” — zapewnił Sasin. 

Zdaniem Sasina w rozmowach z Amerykanami należy przywoływać przykłady bliskie ich stanowisku i państwu. 

„Kiedy pokaże się, ze spór w Polsce toczy się o kształt, w jakim ma orzekać Trybunał Konstytucyjny, to jest to standard, który w USA jest czymś oczywistym. Tam nikt nie dopuszcza na myśl faktu, by Sąd Najwyższy orzekał w składzie 20 procent” — zaznaczył Sasin. 

I dodawał: „Nie są tajemnicą wpływy w amerykańskich kręgach polityków formacji, która przegrała wybory. Bezpośrednie kontakty są niezwykle ważne - dzisiaj jest to kanał, którym politycy PO budują fałszywy obraz tego, co się w Polsce dzieje” — podkreślił. 

O dobrych relacjach Polski z USA, zapewniał także szef MSZ Witold Waszczykowski. Tym samym uciął on spekulacje, dotyczące słów szefa MON. Antoni Macierewicz zdaniem opozycji i części mediów zaognił stosunki Polski i USA.  Szef MON podczas sobotniego wykładu na toruńskiej uczelni komentując krytyczne oceny na temat przestrzegania w Polsce procedur demokratycznych, powiedział:  

"Ludzie, którzy budowali swoje państwo dopiero w XVIII wieku, będą mówili nam, co to jest demokracja."

Szef polskiej dyplomacji bronił Macierewicza mówiąc, że: „Macierewicz nie odniósł się do konkretnego państwa”. Dodał, że nazwa USA nie padła, w związku z tym spekulacje są nieuprawnione.

Bogdan Rymanowski przypomniał jednak inne słowa ministra Macierewicza. W czasie wtorkowego posiedzenia rządu szef MON mówił: „Państwom, które powstawały w XVIII wieku, a dzisiaj nas pouczają, czym jest demokracja warto przypomnieć, że Polska podstawowe zasady demokracji tworzyła w XVI i XV wieku i ma za sobą troszeczkę…i może by oni się zrobili lepszymi (…) co do demokracji. I „oni” to z pewnością dotyczy Stanów Zjednoczonych, ale Grecja to samo, Belgia, w ogóle wiele krajów” — dodał. 

Odnosząc się do tych słów Waszczykowski powiedział, że minister Macierewicz mówił o USA jako o młodym kraju demokratycznym, a nie o tym, że USA mają nas nie pouczać. Waszczykowski pytany czy Amerykanie nas pouczają odparł, że w ostatnich miesiącach widział się z kilkoma amerykańskimi politykami m.in. dwukrotnie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, sekretarz stanu USA ds. Europy Victorią Nuland. 

„Nie uzyskałem żadnych pouczeń, rozmowy były zawsze przyjacielskie, otwarte” — podkreślił szef MSZ. 

Zaznaczył, że Amerykanie nie naciskają na polski rząd ws. Trybunału Konstytucyjnego. Stany Zjednoczone „wyrażają troskę, interesują się, zadają pytania”. 

„W czasie mojej ostatniej rozmowy z ambasadorem amerykańskim informowałem go o tym, że zamierzamy podjąć wnioski Komisji Weneckiej (…) Uprzedziłem go, że będziemy proponować, żeby parlament stworzył specjalną komisję, która wnioski Komisji Weneckiej będzie próbowała analizować i na drodze konsensu politycznego wspólnie z opozycją rozstrzygnąć. To zostało przyjęte z zadowoleniem” — dodał Waszczykowski. 

Pytany o to, kto jest dla Polski obecnie największym sojusznikiem szef MSZ wskazał, że Polska jest członkiem NATO i Unii Europejskiej i oczekuje, że tam są nasi najwięksi sojusznicy. 

„Oczywiście największym sojusznikiem w ramach NATO jest są Stany Zjednoczone, potem kraje najbliżej położone” — zaznaczył. 

I zapewnił, że nie ma żadnych powodów, by poddawać w wątpliwość organizację Szczytu NATO w Warszawie. W jego ocenie prezydent Obama będzie obecny w Polsce. 

„Decyzje o szczycie zapadły już dwa lata temu. jest to szczyt, który nie tylko dotyczy Warszawy, Polski, ale dotyczy całej flanki wschodniej. To jest w interesie NATO aby zabezpieczyć flankę wschodnią, a nie tylko zrobić dobrze Warszawie” — zaznaczył. 

„Nie obawiam się takiej sytuacji, żeby prezydent Obama nie pojawił się w Warszawie” — dodał. 

Pytany czy Obama spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w czasie Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie powiedział, że zwykle w czasie takich szczytów dłuższych rozmów bilateralnych nie ma, dlatego, że przyjeżdża kilkudziesięciu przywódców państw, w związku z tym nie ma możliwości, żeby z każdym z nich prezydent USA się spotkał. Dodał, że zwyczajowo jest to możliwości kurtuazyjnego uścisku ręki, wymiany kilku zdań. 

„Mam nadzieję, że do tego dojdzie” — zakończył Waszczykowski.

kk/PAP

[fot.Fratria]

Warto poczytać

 1. 1ae88bf8177527f9ec66e8736696wizerunkisejmpolicja 23.01.2017

  Zieliński o publikacji wizerunków sprzed Sejmu

  "Chcę wyraźnie powiedzieć, że policja nie opublikowała wizerunku wszystkich osób. Są podstawy, aby poszukiwać tych, którzy są podejrzewani o złamanie prawa”.

 2. mag22 23.01.2017

  Magierowski: Od prezydenta USA zależy najwięcej

  Magierowski, który był w poniedziałek gościem radia TOK FM, podkreślił, że ma nadzieję, iż jeszcze w tym roku dojdzie do rozmowy Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą.

 3. 20070111obradysejmusalaplenarna1 23.01.2017

  Sondaż IBRiS: PiS może rządzić samodzielnie

  Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej", po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie, wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc. poparcia.

 4. care-9286531280 23.01.2017

  Radziwiłł: Pacjent zaopiekowany w całości

  "Koncepcja sieci szpitali się nieco zmieniła. Myślę, że jest ona zdecydowanie bardziej przyjazna dla tych, którzy będą w niej uczestniczyć".

 5. 20017123 23.01.2017

  Kaczyński: "Będziemy próbowali przekonać TK"

  - Bierzemy pod uwagę, że Trybunał Konstytucyjny może zakwestionować część zmian w ordynacji wyborczej do samorządów dot. kadencyjności - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 6. prezespisjkaczynski 22.01.2017

  Prezes PiS: Dwukadencyjność ma ograniczyć układy

  "Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna" – mówił Jarosław Kaczyński do działaczy PiS w Opolu.

 7. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 8. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook