Jedynie prawda jest ciekawa


Stefan Melak ponownie pochowany

29.12.2016

Na Powązkach Wojskowych w Warszawie ponownie pochowano w czwartek ekshumowanego w listopadzie przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka, który zginął w katastrofie samolotu w Smoleńsku.

Andrzej Melak podziękował podczas uroczystości pogrzebowej za pamięć o bracie. Zwrócił uwagę, że Stefan Melak spocznie obok tych, "których kochał i o których nauczał młode pokolenia". "Dziś my, obecni, mamy jeszcze jeden punkt twego testamentu do spełnienia: by ten cmentarz, to święte miejsce, stało się panteonem polskich bohaterów, nie zdrajców i sługusów obcych mocarstw" - mówił. 

"Tu ma być przywrócony ten panteon naszej ojczyzny, gdzie bohaterowie będą wywyższeni, a zdrajcy i sługusy obcych mocarstw znajdą miejsce metr na dwa, tak jak wszyscy, bo każdemu należy się godny pochówek" - dodał. 

P.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Józef Kasprzyk powiedział, że życie zmarłego jest świadectwem umiłowania Polski i umiłowania prawdy. "Dla mojego pokolenia Stefan Melak pozostanie zawsze wychowawcą i nauczycielem polskiej historii. Historii prawdziwej, niezakłamanej” - zaznaczył. 

"Pozostanie w naszej pamięci jako ten, który przywoływał z mroków zapomnienia i kłamstwa zbrodnię katyńską. Ale pozostanie też jako ten, który nauczał nas, czym był czyn powstania listopadowego" - dodał. 

Kasprzyk zwrócił uwagę, że dla Melaka historia nigdy się nie skończyła. "Zawsze podkreślał, historia to jest przenoszenie z pokolenia na pokolenie sztandaru niepodległości. Sztandaru, na którym są słowa: Bóg, honor i ojczyzna" - mówił. 

Ks. Tomasz Kądzik powiedział podczas mszy pogrzebowej, że Stefan Melak kultywował pamięć o zamordowanych w Katyniu. "Mogę dzisiaj pochylić się z wielkim wzruszeniem nad trumną Stefana i powiedzieć mu: dziękuję ci, Stefanie, że taką pamięć o Katyniu kultywowałeś" - podkreślił. 

"Gdyby nie rodzice, gdyby nie dziadkowie, gdyby nie podziemna prasa, gdyby nie Stefan, to pewnie do dziś byśmy trwali w takiej niewiedzy (o Katyniu - PAP), w innym systemie, w zupełnie innym kraju" - mówił ks. Kądzik podczas mszy, w której uczestniczyli rodzina i przyjaciele zmarłego. 

Ciało Stefana Melaka ekshumowano w listopadzie - w ramach zarządzonych przez prokuraturę ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Badanie DNA potwierdziło jego tożsamość. Prokuratura zamierza przeprowadzić w sumie ekshumacje 83 osób, łącznie z tymi, które zostały wydobyte z grobów od połowy listopada. Ciała pozostałych ofiar albo były ekshumowane przed kilkoma laty w śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej, albo zostały skremowane przed pochówkiem. 

Przeprowadzone dotąd ekshumacje potwierdziły, że w przypadku jednej osoby doszło do zamiany ciała. Według mediów, chodzi o b. prezesa PKOl Piotra Nurowskiego. W jego grobie - czego oficjalnie nie potwierdzono - miał zostać pochowany Mariusz Handzlik, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Według Prokuratury Krajowej ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej są niezbędne wobec popełnionych wcześniej błędów. Chodzi m.in. o możliwą zamianę szczątków ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską. 

Stefan Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego, od końca lat 60. - wbrew obowiązującym w PRL zakazom - działał na rzecz upamiętnienia polskich oficerów zamordowanych w 1940 r. przez NKWD w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Współtworzył Krąg Pamięci Narodowej, który organizował pierwsze uroczystości w Dolince Katyńskiej na Powązkach Wojskowych w Warszawie. W 1981 r. odsłonił tam pierwszy w Polsce pomnik katyński. Uczestniczył w redagowaniu drugoobiegowych czasopism "Niepodległość" i "Gazeta Polska", kolportował prasę niezależną oraz współpracował z Komitetem Obrony Więzionych za Przekonania. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. LisYT5 25.05.2018

  To już nie jest inna planeta, to inna galaktyka. Ten wpis Lisa świadczy o całkowitym odlocie redaktora

 2. horala25052018 25.05.2018

  To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

  Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance.

 3. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 4. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 5. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 6. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook