Jedynie prawda jest ciekawa

Starachowice pamiętały o Jadwidze Kaczyńskiej

17.01.2014

Msza święta w intencji Jadwigi Kaczyńskiej, odbyła się w czwartek wieczorem w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach. Liturgii przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik.

Przy kościele, w Panteonie Pamięci Narodu Polskiego poświęcona została tablica pamiątkowa poświęcona harcerkom-sanitariuszkom z zastępu Szarych Szeregów, w którym podczas II wojny światowej działała Jadwiga Kaczyńska.

Mszy świętej przewodniczył bp Henryk Tomasik, który mówił w homilii, że należy dziękować za ludzi, "którzy są drogowskazem i uczą jak żyć". - Dziękujemy za dar życia "Bratka" - powiedział ordynariusz radomski nawiązując do pseudonimu, który używała w konspiracji Jadwiga Kaczyńska. 

Obecny na obchodach Jarosław Kaczyński, były premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej i syn Jadwigi Kaczyńskiej wyraził wdzięczność za zorganizowanie uroczystości. Wspominał, że jego mama bardzo często wspominała okres, gdy mieszkała w Starachowicach m.in. w czasach okupacji, tajnych kompletów i w okresie późniejszym. - Z tego okresu wyniosła wartości, które wyposażyły ją na całe życie i później przekazywała - mówił prezes PiS

Jadwiga Kaczyńska - matka ś.p. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP i Jarosława Kaczyńskiego, urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. Maturę zdawała w 1946 roku w Państwowym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym, dzisiejszym I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Jadwiga Kaczyńska zmarła 17 stycznia 2013 r. w Warszawie. Miała 87 lat. Jadwiga Kaczyńska jest honorową obywatelką Starachowic.

ansa/ KAI

[fot. facebook]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook