Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Stany alarmowe na rzekach

13.04.2013

Po roztopach w dolnośląskich rzekach utrzymuje się wysoki stan wód. Na sześciu wodowskazach w regionie zostały przekroczone stany alarmowe, zaś na 13 ostrzegawcze. W trzech miejscach wprowadzano pogotowia przeciwpowodziowe.

Jak powiedział w sobotę dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, największe przekroczenie stanu alarmowego odnotowano na rzece Orla w Korzeńsku.

Tam woda wzrosła 59 cm powyżej stanu alarmowego - powiedział dyżurny.

Przekroczenie stanów alarmowych zanotowano również na Odrze w Ścinawie, na Widawie w Zbytowej, na Sąsiecznicy w Kanclerzowicach oraz na rzekach Bóbr i Barycz. Z kolei stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 13 wodowskazach w regionie.
Dyżurny poinformował również, że w trzech miejscach na Dolnym Śląsku obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe. We Wrocławiu dla rzeki Widawa oraz w gminie Żmigród dla rzeki Orla i gminie Milicz dla Baryczy.

Do tej pory w regionie nie odnotowaliśmy żadnych podtopień - dodał dyżurny.

Zdaniem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu obecnie na Dolnym Śląsku nie ma zagrożenia powodzią.

"W ciągu ostatniej doby obserwujemy wzrost wody w rzekach, ale nie są to gwałtowne przybory. Są również rzeki, w których woda opada" - wyjaśnił dyżurny.

W związku z przyborem Wisły w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego wprowadzono pogotowie ostrzegawcze - poinformowała z kolei rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak.

W sobotę rano poziom Wisły w Kępie Polskiej osiągnął 459 cm, czyli o 9 cm powyżej stanu alarmowego, a w Wyszogrodzie 512 cm, czyli o 12 cm powyżej stanu ostrzegawczego. 
Pogotowie ostrzegawcze obowiązuje do odwołania w gminach: Wyszogród, Gąbin, Słupno, Słubice, Bodzanów, Nowy Duninów i Mała Wieś. Kobla-Antczak podkreśliła, że tempo przyboru poziomu Wisły jest wolne.
Wczoraj Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapewniało, że w Polsce nie występuje zagrożenie powodziowe. Chociaż stany alarmowe zostały przekroczone na 13 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na siedmiu w dorzeczu Odry, sytuacja jest stabilna - zapewniło w piątek MAC.
Zgodnie z komunikatem MAC stany alarmowe na rzekach zostały przekroczone w ośmiu województwach.
W woj. dolnośląskim - na rzece Barycz w miejscowości Łąki, na rzece Sąsiecznica w Kanclerzowicach,na rzece Orla w Korzensku oraz na rzece Widawa w miejscowości Zbytowa. Wysoka woda utrzymuje siętakże w woj. lubelskim: na rzece Bug w Kryłowie, Strzyżowie, Dorohusku i Włodawie oraz na Wieprzu wKrasnymstawie i na rzece Krzna w Malowej Górze oraz w woj. lubuskim - na rzece Czerna Wielka w Żaganiu.

Stany alarmowe odnotowano także: w woj. łódzkim na rzece Luciąży w Kłudzicach, w woj. mazowieckim na Wiśle w Kępie Polskiej oraz na rzece Liwiec w miejscowości Zaliwie-Piegawki, w woj. śląskim - na Brynicy w miejscowości Brynica, w woj. świętokrzyskim na rzece Koprzywianka w Koprzywnicy i na Łagowiance w miejscowości Mocha. W woj. wielkopolskim woda przybiera na rzece Kuroch w Odolanowie oraz na Łużycy w Kraszewicach.

ansa/PAP

[fot.sxc.hu]

Słowa kluczowe:

MAC

,

Wisła

,

Odra

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 4. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 5. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 6. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 7. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook