Jedynie prawda jest ciekawa


Stany alarmowe na rzekach

13.04.2013

Po roztopach w dolnośląskich rzekach utrzymuje się wysoki stan wód. Na sześciu wodowskazach w regionie zostały przekroczone stany alarmowe, zaś na 13 ostrzegawcze. W trzech miejscach wprowadzano pogotowia przeciwpowodziowe.

Jak powiedział w sobotę dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, największe przekroczenie stanu alarmowego odnotowano na rzece Orla w Korzeńsku.

Tam woda wzrosła 59 cm powyżej stanu alarmowego - powiedział dyżurny.

Przekroczenie stanów alarmowych zanotowano również na Odrze w Ścinawie, na Widawie w Zbytowej, na Sąsiecznicy w Kanclerzowicach oraz na rzekach Bóbr i Barycz. Z kolei stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 13 wodowskazach w regionie.
Dyżurny poinformował również, że w trzech miejscach na Dolnym Śląsku obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe. We Wrocławiu dla rzeki Widawa oraz w gminie Żmigród dla rzeki Orla i gminie Milicz dla Baryczy.

Do tej pory w regionie nie odnotowaliśmy żadnych podtopień - dodał dyżurny.

Zdaniem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu obecnie na Dolnym Śląsku nie ma zagrożenia powodzią.

"W ciągu ostatniej doby obserwujemy wzrost wody w rzekach, ale nie są to gwałtowne przybory. Są również rzeki, w których woda opada" - wyjaśnił dyżurny.

W związku z przyborem Wisły w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego wprowadzono pogotowie ostrzegawcze - poinformowała z kolei rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak.

W sobotę rano poziom Wisły w Kępie Polskiej osiągnął 459 cm, czyli o 9 cm powyżej stanu alarmowego, a w Wyszogrodzie 512 cm, czyli o 12 cm powyżej stanu ostrzegawczego. 
Pogotowie ostrzegawcze obowiązuje do odwołania w gminach: Wyszogród, Gąbin, Słupno, Słubice, Bodzanów, Nowy Duninów i Mała Wieś. Kobla-Antczak podkreśliła, że tempo przyboru poziomu Wisły jest wolne.
Wczoraj Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapewniało, że w Polsce nie występuje zagrożenie powodziowe. Chociaż stany alarmowe zostały przekroczone na 13 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na siedmiu w dorzeczu Odry, sytuacja jest stabilna - zapewniło w piątek MAC.
Zgodnie z komunikatem MAC stany alarmowe na rzekach zostały przekroczone w ośmiu województwach.
W woj. dolnośląskim - na rzece Barycz w miejscowości Łąki, na rzece Sąsiecznica w Kanclerzowicach,na rzece Orla w Korzensku oraz na rzece Widawa w miejscowości Zbytowa. Wysoka woda utrzymuje siętakże w woj. lubelskim: na rzece Bug w Kryłowie, Strzyżowie, Dorohusku i Włodawie oraz na Wieprzu wKrasnymstawie i na rzece Krzna w Malowej Górze oraz w woj. lubuskim - na rzece Czerna Wielka w Żaganiu.

Stany alarmowe odnotowano także: w woj. łódzkim na rzece Luciąży w Kłudzicach, w woj. mazowieckim na Wiśle w Kępie Polskiej oraz na rzece Liwiec w miejscowości Zaliwie-Piegawki, w woj. śląskim - na Brynicy w miejscowości Brynica, w woj. świętokrzyskim na rzece Koprzywianka w Koprzywnicy i na Łagowiance w miejscowości Mocha. W woj. wielkopolskim woda przybiera na rzece Kuroch w Odolanowie oraz na Łużycy w Kraszewicach.

ansa/PAP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook