Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Stany alarmowe na rzekach

13.04.2013

Po roztopach w dolnośląskich rzekach utrzymuje się wysoki stan wód. Na sześciu wodowskazach w regionie zostały przekroczone stany alarmowe, zaś na 13 ostrzegawcze. W trzech miejscach wprowadzano pogotowia przeciwpowodziowe.

Jak powiedział w sobotę dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, największe przekroczenie stanu alarmowego odnotowano na rzece Orla w Korzeńsku.

Tam woda wzrosła 59 cm powyżej stanu alarmowego - powiedział dyżurny.

Przekroczenie stanów alarmowych zanotowano również na Odrze w Ścinawie, na Widawie w Zbytowej, na Sąsiecznicy w Kanclerzowicach oraz na rzekach Bóbr i Barycz. Z kolei stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 13 wodowskazach w regionie.
Dyżurny poinformował również, że w trzech miejscach na Dolnym Śląsku obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe. We Wrocławiu dla rzeki Widawa oraz w gminie Żmigród dla rzeki Orla i gminie Milicz dla Baryczy.

Do tej pory w regionie nie odnotowaliśmy żadnych podtopień - dodał dyżurny.

Zdaniem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu obecnie na Dolnym Śląsku nie ma zagrożenia powodzią.

"W ciągu ostatniej doby obserwujemy wzrost wody w rzekach, ale nie są to gwałtowne przybory. Są również rzeki, w których woda opada" - wyjaśnił dyżurny.

W związku z przyborem Wisły w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego wprowadzono pogotowie ostrzegawcze - poinformowała z kolei rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak.

W sobotę rano poziom Wisły w Kępie Polskiej osiągnął 459 cm, czyli o 9 cm powyżej stanu alarmowego, a w Wyszogrodzie 512 cm, czyli o 12 cm powyżej stanu ostrzegawczego. 
Pogotowie ostrzegawcze obowiązuje do odwołania w gminach: Wyszogród, Gąbin, Słupno, Słubice, Bodzanów, Nowy Duninów i Mała Wieś. Kobla-Antczak podkreśliła, że tempo przyboru poziomu Wisły jest wolne.
Wczoraj Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapewniało, że w Polsce nie występuje zagrożenie powodziowe. Chociaż stany alarmowe zostały przekroczone na 13 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na siedmiu w dorzeczu Odry, sytuacja jest stabilna - zapewniło w piątek MAC.
Zgodnie z komunikatem MAC stany alarmowe na rzekach zostały przekroczone w ośmiu województwach.
W woj. dolnośląskim - na rzece Barycz w miejscowości Łąki, na rzece Sąsiecznica w Kanclerzowicach,na rzece Orla w Korzensku oraz na rzece Widawa w miejscowości Zbytowa. Wysoka woda utrzymuje siętakże w woj. lubelskim: na rzece Bug w Kryłowie, Strzyżowie, Dorohusku i Włodawie oraz na Wieprzu wKrasnymstawie i na rzece Krzna w Malowej Górze oraz w woj. lubuskim - na rzece Czerna Wielka w Żaganiu.

Stany alarmowe odnotowano także: w woj. łódzkim na rzece Luciąży w Kłudzicach, w woj. mazowieckim na Wiśle w Kępie Polskiej oraz na rzece Liwiec w miejscowości Zaliwie-Piegawki, w woj. śląskim - na Brynicy w miejscowości Brynica, w woj. świętokrzyskim na rzece Koprzywianka w Koprzywnicy i na Łagowiance w miejscowości Mocha. W woj. wielkopolskim woda przybiera na rzece Kuroch w Odolanowie oraz na Łużycy w Kraszewicach.

ansa/PAP

[fot.sxc.hu]

Słowa kluczowe:

MAC

,

Wisła

,

Odra

Warto poczytać

 1. olsztyn-smolensk-pamiec-katyn-353t54fc25ccm800x61e3a41c 19.01.2017

  Kolejne ekshumacje do połowy 2017 roku

  Zaplanowane zostały kolejne ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik będą przeprowadzane do połowy 2017 r.

 2. mid-17119093-1 19.01.2017

  Prezydent Radomia straci mandat?

  CBA wysłało w czwartek Radzie Miejskiej w Radomiu wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Według CBA to skutek ujawnienia nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej. Witkowski uważa, że nie złamał prawa.

 3. mid-17119057 19.01.2017

  CBOS: Wzrosła liczba zwolenników rządu

  "W pierwszej połowie stycznia do zwolenników rządu zaliczyło się 39 proc. respondentów, przeciwnicy to 32 proc., a 26 proc. wyraziło obojętność wobec obecnego gabinetu" - wynika z sondażu CBOS. Zwolenników rządu jest najwięcej od początku urzędowania premier Beaty Szydło.

 4. mid-17119016 19.01.2017

  Prezydent: Liczę na polsko-izraelską współpracę

  Najlepszą gwarancją światowego pokoju jest solidarna, prowadzona z determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym - powiedział w Izraelu prezydent Andrzej Duda. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania - dodał.

 5. blust 19.01.2017

  Błaszczak: Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa

  Błaszczak mówił, że zarzutami obciążającymi 80 zidentyfikowanych demonstrujących przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 r., jest "złamanie prawa".

 6. pajor-surma 19.01.2017

  Zmarł prezydent Stargardu

  Prezydent Sławomir Pajor zmarł w swoim domu. Miał 58 lat.

 7. rafae 19.01.2017

  Nie żyje Rafał Wójcikowski, poseł Kukiz'15

  Wójcikowski miał 43 lata. Należał do Stowarzyszenia KoLiber.

 8. dobrezm 19.01.2017

  Szydło: Czekam na harmonogram zmian w służbie zdrowia

  -Będzie to też okazja do tego, żebyśmy przedstawili kierunki, które przyjmiemy w służbie zdrowia w tym roku- powiedziała premier.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook