Jedynie prawda jest ciekawa


Stankowski: Polskę trzeba zdekomunizować bardzo radykalnie

06.10.2017

Polskę trzeba zdekomunizować bardzo radykalnie; jest wiele rzeczy, których Polska do tej pory nie wykonała, jak choćby dekomunizacja przestrzeni publicznej - powiedział PAP publicysta "Gazety Polskiej Codziennie" Adrian Stankowski.

Zdaniem Adriana Stankowskiego dekomunizacja w Polsce powinna być przeprowadzona zaraz na początku lat 90. - To oczywiście o 27 lat za późno na zabranie nienależnych apanaży ludziom, którzy byli odpowiedzialni za terror wobec Polaków, za utrzymywanie nieludzkiego systemu. Odpowiedzialni są również za to, że do dzisiaj nie mamy normalnego państwa - podkreślił.

Publicysta jest przekonany, że do takiej sytuacji doprowadziło nieoddzielenie "grubą kreską moralną tego co dobre, od tego co złe". Według niego to właśnie jest przyczyną tego, że "do dzisiaj granice lojalności wobec państwa, wobec nas jako Polaków, są rozmyte i to powoduje dalsze konsekwencje w naszym życiu społecznym". - Widzę bardzo ścisły związek pomiędzy ogromną korupcją, którą w dalszym ciągu mamy w Polsce, a kwestią braku takich moralnych postaw nowej rzeczywistości - tłumaczył.

Adrian Stankowski przekonywał, że "Polskę trzeba zdekomunizować bardzo radykalnie", co - jak powiedział - "nie oznacza ścigania czy krzywdzenia ludzi związanych z poprzednim systemem, o ile nie byli związani bezpośrednio z aparatem terroru". Publicysta podkreślił, że "jest wiele rzeczy, których Polska do tej pory nie wykonała, jak choćby dekomunizacja przestrzeni publicznej". Dodał, że jego zdaniem "jest czymś wysoko niewłaściwym", żeby patronami ulic byli komunistyczni zbrodniarze. Uznał za niedopuszczalne, "żeby ci zbrodniarze leżeli w Alei Zasłużonych najbardziej centralnego cmentarza w Polsce, w Warszawie".

Publicysta uważa, że należy definitywnie odciąć się od przeszłości: "Najważniejszym elementem jest symboliczne odcięcie. Oddzielenie dwóch rzeczywistości". Wspominał też, że teraz, po latach nie sposób ukarać wszystkich zbrodniarzy komunistycznych. "Wielka szkoda, że III Rzeczpospolita, która miała szansę ukarać zbrodniarzy, jak choćby Wojciecha Jaruzelskiego, tego nie zrobiła. Nie zrobiły tego sądy, które przez dwadzieścia lat przesłuchiwały świadków w procesie o sprawstwo zbrodni na wybrzeżu w 1970 roku".

- Polska będzie krajem dużo lepszym, kiedy się uwolni od tego olbrzymiego balastu komunistycznego - podsumował publicysta.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 2. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 3. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

 4. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 5. michnik23052018 23.05.2018

  Odpalił świecę dymną na spotkaniu z Adamem Michnikiem. Teraz skazał go sąd

  Na karę pół roku ograniczenia wolności w postaci 30 godzin prac społecznych na miesiąc skazał w środę Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) 30-letniego Mateusza J., oskarżonego o odpalenie świecy dymnej na spotkaniu w tym mieście w 2017 r. z szefem "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 6. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 7. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 8. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook