Jedynie prawda jest ciekawa

Sprawę weryfikacji oceni sąd

04.02.2014

Sprawa śledztwa dotyczącego weryfikacji WSI i działań Antoniego Macierewicza zostanie oceniona przez sąd. Do prokuratury wpłynęło 19 zażaleń na decyzję o umorzeniu śledztwa.

O sprawie pisze „Rzeczpospolita”. „O odpowiedzialności Antoniego Macierewicza za sposób zlikwidowania WSI zdecyduje sąd” – zaznacza gazeta.

Z ustaleń gazety wynika, że do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie wpłynęło już 19 zażaleń od decyzji prokuratora Leszka Stryjewskiego. To ten śledczy zdecydował o umorzeniu śledztwa dotyczącego rzekomych nieprawidłowości podczas likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych prowadzonej przez Antoniego Macierewicza.

Zgodnie z decyzją o umorzeniu śledztwa Macierewicz jako szef komisji weryfikacyjnej nie był funkcjonariuszem publicznym, a sam raport z likwidacji WSI nie był dokumentem państwowym. A tylko za napisanie nieprawdy w dokumencie państwowym można odpowiadać karnie.

„Na jego (Stryjewskiego – red.) decyzję miało się prawo poskarżyć 29 podmiotów – to osoby fizyczne oraz prawne, których prokuratura uznała za pokrzywdzone w tej sprawie. Na składanie zażaleń jest jeszcze ok. dwóch tygodni (data zależy od terminu odebrania pisma z prokuratury dotyczącego umorzenia). Jednak zażalenia, które już wpłynęły do prokuratury, przesądzają, iż sprawa będzie badana raz jeszcze” - pisze „Rz”.

Gazeta zaznacza, że decyzja sądu w tej sprawie będzie również oceną kompetencji Prokuratury Generalnej. Szczególnie, że Stryjewski przyjął interpretację, którą opracowała Prokuratura Generalna. Obecnie sąd przyjrzy się interpretacji prawnej, której dokonał prokurator. Jeśli sędzia przychyli się do tego rozumowania sprawa rzekomych nieprawidłowości posła Macierewicza zostanie zakończona. Jeśli będzie inaczej, śledztwo wróci do prokuratury.

TK,Rp.pl
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. HGW09082017 21.09.2017

  Urząd Skarbowy wszedł na konto Gronkiewicz-Waltz!

  Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. zł - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do komisji weryfikacyjnej. Chodzi o grzywny - wraz z odsetkami - jakie nałożyła na nią komisja za niestawiennictwo na czterech rozprawach.

 2. GryglasNSZ 20.09.2017

  Nowoczesna udzieliła nagany posłowi za oddanie szacunku żołnierzom Polskiego Podziemia. "To sprzeczne z ideami i programem naszej partii"

  Posłowi Zbigniewowi Gryglasowi udzielono nagany za „zajmowanie postaw sprzecznych z programem i ideami Nowoczesnej, w szczególności takich, które mogą być odbierane za przejaw przyzwalania na zachowania nacjonalistyczne i ksenofobiczne”

 3. Blaszczak20092017 20.09.2017

  Błaszczak: nie ma przyzwolenia na nadużycia, szczególnie w policji

  Nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek nadużycia, szczególnie w policji; liczę, że sprawa zostanie wyjaśniona - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, pytany o dwoje policjantów z Zabrza, którzy targnęli się na życie po tym, jak sąd zdecydował o ich aresztowaniu.

 4. Meksyk200920171 20.09.2017

  Polska pomoże poszkodowanym w Meksyku. Jest deklaracja MSWiA

  Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że polscy ratownicy są gotowi nieść pomoc w takich sytuacjach jak trzęsienie ziemi w Meksyku. Zgłosiliśmy gotowość, czekamy na wnioski ze strony meksykańskiej - powiedział w środę minister, pytany o ewentualną pomoc dla tego kraju.

 5. Sejm2107 20.09.2017

  Klub PiS powiększył się o 2 posłanki

  Na polskiej scenie politycznej powstaje nowe ugrupowanie - Partia Republikańska, która ma współtworzyć Zjednoczoną Prawicę - poinformowali w środę działacze ruchu republikanów. Dwie posłanki sejmowego koła Republikanie - Anna Siarkowska i Małgorzata Janowska dołączą do klubu PiS.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook