Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Sprawę weryfikacji oceni sąd

04.02.2014

Sprawa śledztwa dotyczącego weryfikacji WSI i działań Antoniego Macierewicza zostanie oceniona przez sąd. Do prokuratury wpłynęło 19 zażaleń na decyzję o umorzeniu śledztwa.

O sprawie pisze „Rzeczpospolita”. „O odpowiedzialności Antoniego Macierewicza za sposób zlikwidowania WSI zdecyduje sąd” – zaznacza gazeta.

Z ustaleń gazety wynika, że do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie wpłynęło już 19 zażaleń od decyzji prokuratora Leszka Stryjewskiego. To ten śledczy zdecydował o umorzeniu śledztwa dotyczącego rzekomych nieprawidłowości podczas likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych prowadzonej przez Antoniego Macierewicza.

Zgodnie z decyzją o umorzeniu śledztwa Macierewicz jako szef komisji weryfikacyjnej nie był funkcjonariuszem publicznym, a sam raport z likwidacji WSI nie był dokumentem państwowym. A tylko za napisanie nieprawdy w dokumencie państwowym można odpowiadać karnie.

„Na jego (Stryjewskiego – red.) decyzję miało się prawo poskarżyć 29 podmiotów – to osoby fizyczne oraz prawne, których prokuratura uznała za pokrzywdzone w tej sprawie. Na składanie zażaleń jest jeszcze ok. dwóch tygodni (data zależy od terminu odebrania pisma z prokuratury dotyczącego umorzenia). Jednak zażalenia, które już wpłynęły do prokuratury, przesądzają, iż sprawa będzie badana raz jeszcze” - pisze „Rz”.

Gazeta zaznacza, że decyzja sądu w tej sprawie będzie również oceną kompetencji Prokuratury Generalnej. Szczególnie, że Stryjewski przyjął interpretację, którą opracowała Prokuratura Generalna. Obecnie sąd przyjrzy się interpretacji prawnej, której dokonał prokurator. Jeśli sędzia przychyli się do tego rozumowania sprawa rzekomych nieprawidłowości posła Macierewicza zostanie zakończona. Jeśli będzie inaczej, śledztwo wróci do prokuratury.

TK,Rp.pl
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 2. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 3. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 4. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 5. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 6. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 7. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 8. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook