Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawę weryfikacji oceni sąd

04.02.2014

Sprawa śledztwa dotyczącego weryfikacji WSI i działań Antoniego Macierewicza zostanie oceniona przez sąd. Do prokuratury wpłynęło 19 zażaleń na decyzję o umorzeniu śledztwa.

O sprawie pisze „Rzeczpospolita”. „O odpowiedzialności Antoniego Macierewicza za sposób zlikwidowania WSI zdecyduje sąd” – zaznacza gazeta.

Z ustaleń gazety wynika, że do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie wpłynęło już 19 zażaleń od decyzji prokuratora Leszka Stryjewskiego. To ten śledczy zdecydował o umorzeniu śledztwa dotyczącego rzekomych nieprawidłowości podczas likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych prowadzonej przez Antoniego Macierewicza.

Zgodnie z decyzją o umorzeniu śledztwa Macierewicz jako szef komisji weryfikacyjnej nie był funkcjonariuszem publicznym, a sam raport z likwidacji WSI nie był dokumentem państwowym. A tylko za napisanie nieprawdy w dokumencie państwowym można odpowiadać karnie.

„Na jego (Stryjewskiego – red.) decyzję miało się prawo poskarżyć 29 podmiotów – to osoby fizyczne oraz prawne, których prokuratura uznała za pokrzywdzone w tej sprawie. Na składanie zażaleń jest jeszcze ok. dwóch tygodni (data zależy od terminu odebrania pisma z prokuratury dotyczącego umorzenia). Jednak zażalenia, które już wpłynęły do prokuratury, przesądzają, iż sprawa będzie badana raz jeszcze” - pisze „Rz”.

Gazeta zaznacza, że decyzja sądu w tej sprawie będzie również oceną kompetencji Prokuratury Generalnej. Szczególnie, że Stryjewski przyjął interpretację, którą opracowała Prokuratura Generalna. Obecnie sąd przyjrzy się interpretacji prawnej, której dokonał prokurator. Jeśli sędzia przychyli się do tego rozumowania sprawa rzekomych nieprawidłowości posła Macierewicza zostanie zakończona. Jeśli będzie inaczej, śledztwo wróci do prokuratury.

TK,Rp.pl
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. gazeta25062018 25.06.2018

  Mocne zarzuty wobec dziennikarza "Gazety Wyborczej". Dopuścił się skandalicznego nadużycia!

  Konsul honorowy RP w Zurychu Markus Blechner skrytykował w poniedziałek artykuł dziennikarza "Gazety Wyborczej" zamieszczony w szwajcarskim dzienniku "Tribune de Geneve"

 2. pawel-chruszcz-25062018 25.06.2018

  Ustalono nowe fakty w sprawie śmierci Pawła Chruszcza

  W śledztwie w sprawie śmierci Pawła Chruszcza nie znaleziono jak dotąd niczego, co mogłoby świadczyć, że ktoś zabił radnego albo nakłaniał go, żeby targnął się na życie - ustaliła Polska Agencja Prasowa w źródłach zbliżonych do śledztwa

 3. tupolew-25062018 25.06.2018

  Pilne! Rada Europy wzywa Rosję do zwrócenia wraku Tupolewa

  Komisja prawna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy uchwaliła w poniedziałek rezolucję skierowaną do Rosji, w celu niezwłocznego zwrócenia wraku samolotu TU-154M oraz wszystkich materiałów z samolotem związanych

 4. duda-25062018 25.06.2018

  CBOS: Prezydent i rząd cieszą się zaufaniem społecznym,w przeciwieństwie do opozycji

  W czerwcu na czele rankingu zaufania pozostaje prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 69 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS

 5. polska-vs-kolumbia-fani-25062018 25.06.2018

  Tę scenę pokazują media na całym świecie. Do zapłakanego polskiego kibica podszedł Kolumbijczyk

  Mecz Polski z Kolumbią nie będzie miło wspominany przez polskich sympatyków, którzy byli zrozpaczeni z powodu porażki. Próby pocieszenia Polaków podjęli się fani Kolumbii

 6. kaczynski-vs-sikorski-25062018 25.06.2018

  Klęska Sikorskiego, triumf Kaczyńskiego. Prezes PiS wygrywa w sądzie

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie musi przepraszać b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego za swe wypowiedzi przypisujące mu "zdradę dyplomatyczną" w związku z działaniami po katastrofie smoleńskiej

 7. duda24062018 25.06.2018

  Ważne słowa prezydenta po meczu Polski z Kolumbią!

  Prezydent Andrzej Duda obejrzał w niedzielę mecz Polska-Kolumbia (0:3) w Gdyni w "marynarskiej" Strefie Kibica na ORP Generał Kazimierz Pułaski.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook