Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Sprawdzą bezpieczeństwo żołnierzy w Afganistanie

30.01.2012

Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Stanisław Wziątek poinformował dziennikarzy w Szczecinie, że za 2 tygodnie, członkowie komisji będą wizytować siedziby Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Grupa posłów uda się też do Afganistanu. Chodzi o sprawdzenie, czy polscy żołnierze są dobrze chronieni przez własny wywiad i kontrwywiad. Niepokój posłów wzbudziły zeszłoroczne, tragiczne ataki na polskie konwoje. Dzisiejszy "Nasz Dziennik" pisze, że w piątek znów omal nie doszło do masakry. Tuż obok polskiej bazy w Ghazni pod polskim konwojem eksplodował silny ładunek. Tylko wyjątkowemu szczęściu możemy zawdzięczać to, że nikt nie zginął.

Będzie specjalne posiedzenie komisji ds. służb specjalnych. Podczas zamkniętego posiedzenia omawiane będą - przy klauzuli ściśle tajne - wszystkie działania prowadzone przez nasze służby, zarówno wojskowe, jak i wywiadu cywilnego na rzecz bezpieczeństwa polskich żołnierzy i realizacji tej misji - powiedział Wziątek.

Jak dodał, ta dyskusja będzie poprzedzona specjalną wizytacją członków komisji w SKW i w SWW. W Afganistanie posłowie sprawdzą, czy polscy żołnierze mają dobrą osłonę wywiadowczą i kontrwywiadowczą - podkreślił Wziątek. Nie podał - ze względów bezpieczeństwa - ani terminu wyjazdu, ani jego szczegółów.

Według Wziątka do Afganistanu ma wyjechać grupa 8-10 posłów z komisji ds. służb specjalnych i z komisji obrony narodowej.

Pytany, czy posiedzenie komisji i wyjazd do Afganistanu spowodowane są nowymi informacjami na temat ewentualnego zagrożenia polskich żołnierzy, Wziątek odparł, że działania te były wcześniej zaplanowane. Ale ostatnie wypadki pokazują, że trzeba się temu przyjrzeć i mieć pewność, jak pracują służby. Przypomniał, że pod koniec roku w zamachu zginęło pięciu polskich żołnierzy.

Wziątek zaznaczył, że SLD uważa, że polska misja w Afganistanie powinna jak najszybciej zmienić charakter z misji bojowej na stabilizacyjną. Nie chodzi o ucieczkę z Afganistanu, lecz o to, by wycofać nasze wojska tak, by znaleźć porozumienie z sojusznikami - tłumaczył.

Poseł podkreślił, że misja naszego kraju w Afganistanie powinna być zakończona w 2012 r.

Z kolei Dzisiejszy "Nasz Dziennik" informuje o przemilczanym przez polskie media piątkowym ataku talibów na polski patrol zaledwie 4 km od bazy w Ghazni. Ładunek eksplodował obok jednego z siedmiu jadących w konwoju pojazdów. Strzelec zabezpieczający wóz na wieżyczce został ciężko ranny. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by talibowie założyli ładunek tak blisko bazy

Talibowie spóźnili się o sekundę i tylko dlatego mina wybuchła tuż koło wozu, a nie pod nim. W przeciwnym razie doszłoby do powtórki tragedii z grudnia, z dużą liczbą ofiar śmiertelnych - powiedział  "Naszemu Dziennikowi" żołnierz służący na X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Do ataku na konwój doszło dwa dni po wystąpieniu szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Cieniucha na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej, w którym zapewniał, że bezpieczeństwu polskich żołnierzy nic nie zagraża - pisze "Nasz Dziennik".

Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie istnieje od 2002 r. Początkowo jego liczebność wynosiła ok. 100-200 żołnierzy. Od pierwszej zmiany w 2007 r. wzrosła do 1200 wojskowych. W 2010 r. PKW osiągnął najwyższą dotychczas liczebność - 2600 żołnierzy i pracowników wojska w Afganistanie.

Od rozpoczętej jesienią 2011 r. XI zmiany rozpoczęła się stopniowa redukcja polskich sił, które - podobnie jak wojska innych krajów NATO - zgodnie z sojuszniczymi ustaleniami mają się wycofać do końca 2014 r. Obecnie w Afganistanie służy ok. 2500 Polaków.

Greg/PAP, Nasz Dziennik
[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Afganistan

,

talibowie

,

Wziątek

,

Nasz Dziennik

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook