Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawa zabójstwa Ziętary znowu w sądzie

12.10.2016

Przy wyjątkowych środkach ostrożności odbyła w środę przed sądem okręgowym w Poznaniu konfrontacja świadków zeznających w procesie A. Gawronika.

Przy wyjątkowych środkach ostrożności odbyła w środę przed sądem okręgowym w Poznaniu konfrontacja świadków zeznających w procesie A. Gawronika - gangstera Macieja B. ps. Baryła oraz dziennikarza regionalnego dziennika "Głos Wielkopolski" Krzysztofa M. Kaźmierczaka.

W czasie konfrontacji przed sądem gangster podtrzymał odwołanie zeznań obciążające Gawronika, a dziennikarz przedstawiał dowody zaprzeczające wersji obecnie przedstawianej przez "Baryłę".

Proces Aleksandra Gawronika (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) rozpoczął się w styczniu tego roku. Były senator oskarżony jest o nakłanianie ochroniarzy spółki Elektromis do porwania, pozbawienia wolności, a następnie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. Gawronik odpowiada z wolnej stopy, nie przyznaje się do winy. B. senatorowi grozi kara wieloletniego więzienia lub dożywocie.

Obaj świadkowie - Kaźmierczak i Maciej B. zeznawali już przed sądem w tej sprawie. Konfrontacja miała wyjaśnić rozbieżności w zeznaniach dotyczących ich spotkania w zakładzie karnym w styczniu 2015 r. "Baryła" miał wówczas powiedzieć dziennikarzowi, że "przeprasza za Jarka" oraz poinformować go, że latem 1992 r. Gawronik zażądał od ochroniarzy Elektromisu zlikwidowania Ziętary.

Podczas kwietniowej rozprawy Maciej B. odwołał wszystkie wcześniejsze zeznania obciążające Gawronika. Oświadczył, że o sprawie Ziętary nic nie wie i twierdził, że przy składaniu tamtych zeznań był "instruowany" m.in. przez prokuratora, który obiecał mu akt łaski. Utrzymywał, że sfałszowane zostały także wyniki jego badań wariograficznych.

Krzysztof M. Kaźmierczak to były redakcyjny kolega Jarosława Ziętary z "Gazety Poznańskiej", od lat starający się o wyjaśnienie okoliczności jego śmierci. Kaźmierczak jest także współzałożycielem Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary. W 2015 r. wraz z Piotrem Talagą wydał książkę "Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa". W publikacji przedstawione zostały m.in. kulisy śledztwa, oraz opisany został przebieg spotkania z "Baryłą".

W kwietniu obaj świadkowie mieli zeznawać tego samego dnia. Wówczas Kaźmierczak poinformował na swym blogu, iż otrzymał telefonicznie ostrzeżenie, "że może dojść do próby wywarcia wpływu na Macieja B., w celu dokonania fizycznej zemsty" na nim. Do tej kwestii także odniesiono się podczas rozprawy.

Po przytoczeniu przez obronę zeznań Kaźmierczaka dot. spotkania z gangsterem, Maciej B. mówił, że jego rozmowa ze świadkiem nie tak przebiegała. "Ja się poddam badaniu wariografem, ten człowiek chyba cały czas nagrywał (nasze spotkanie - PAP), tam płytka się kręciła na ekranie i dyktafon, bo pamiętam, był czerwony" - mówił. Dodał, że do tego spotkania doszło z inicjatywy prokuratora Piotra Kosmatego, autora aktu oskarżenia w sprawie.

"Baryła" określił opis spotkania zawarty w publikacji Kaźmierczaka jako "stek bzdur". Mówił, że nie przepraszał Kaźmierczaka "za Jarka". "Ja powiedziałem tylko, że przepraszam, bo nie będę zeznawał tego, co chce prokuratura. Bo ja zeznawałem za akt łaski. Wtedy on, Kaźmierczak się zbulwersował (...). Wszystko, co tu jest napisane to on poukładał z Kosmatym" - mówił Maciej B..

Gangster po raz kolejny podkreślił, że do składania zeznań obciążających Gawronika był "instruowany". Zwracając się do obecnej na sali prok. Elżbiety Potoczek-Bara powiedział: "Niech pani mi załatwi akt łaski, będę kłamał i pan Gawronik pójdzie do więzienia. Teraz mówię prawdę, bo mnie oszukaliście. Ja wam nie będę robił karier, ja nie będę na tym cierpiał. Zostałem zgnojony i zeszmacony przez media i przez was".

Zeznaniom "Baryły" zaprzeczał Kaźmierczak mówiąc, że "słowa Macieja B. są absurdalne", i że nieprawdą jest, by spotkanie między nimi odbyło się z inicjatywy lub za pośrednictwem prok. Kosmatego. "To była inicjatywa Macieja B. (#) w książce są dokładnie przedstawione moje kontakty z Maciejem B. i osobami, które w jego imieniu do mnie dzwoniły" - powiedział. Do akt sądowych złożył także m.in. nagranie wykonane podczas spotkania z "Baryłą" w zakładzie karnym w styczniu 2015. Sąd odtworzył plik, ale po odsłuchaniu nagrania sędzia uznała je w znacznej części za trudne do zrozumienia.

Kaźmierczak powiedział w środę dziennikarzom, że jego zdaniem konfrontacja była niezasadna. Za jedyny plus uznał to, że mógł przedstawić materiał dowodowy istotny w sprawie. "To o czym mówiłem dziś przed sądem mówię od stycznia 2015 roku, od czasu kiedy spotkałem się z Maciej B. na jego prośbę, pod wpływem jego obaw o życie, zdrowie jego rodziny. Ja to mówiłem i pisałem w czasie, kiedy nie wiadome było jeszcze jaki będzie epilog tego śledztwa" - podkreślił Kaźmierczak.

Proces Aleksandra Gawronika rozpoczął się w styczniu br. Dotychczas przed poznańskim sądem zeznawali m.in. założyciel spółki Elektromis, biznesmen Mariusz Świtalski oraz osoby związane z jego firmą. Wszyscy zaprzeczyli, by mieli cokolwiek wspólnego ze sprawą Ziętary. Zeznania w sprawie składali także poznańscy dziennikarze, współpracujący z Ziętarą w "Gazecie Poznańskiej".

Jarosław Ziętara współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Wprost" i "Gazetą Poznańską", gdzie zajmował się m.in. tematyką tzw. poznańskiej szarej strefy. Dziennikarz ostatni raz widziany był 1 września 1992 r. Miał się wówczas udać do pracy, do redakcji "Gazety Poznańskiej" jednak nigdy nie dotarł. W 1999 r. Ziętara został uznany za zmarłego. Ciała dziennikarza do dziś nie odnaleziono.

[fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 2. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 3. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

 4. Warszawa 23.03.2018

  Trwa przywracanie sprawiedliwości! Jest pierwszy akt oskarżenia ws warszawskiej reprywatyzacji

  Siedem osób, w tym adwokaci, rzeczoznawcy i tzw. handlarze roszczeń, zostało oskarżonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu ws. przejmowania nieruchomości w stolicy. Pierwszy z aktów oskarżenia w tzw. dzikiej reprywatyzacji trafił w piątek do Sąd Okręgowego w Warszawie

 5. IPNspot 23.03.2018

  IPN tworzy spot o Polakach ratujących Żydów! Jest zapowiedź [WIDEO]

  Gdy świat staje się nieludzki, tylko pozostając człowiekiem można ocalić innych - głosi nowy spot, który IPN zaprezentował w piątek w Warszawie z okazji przypadającego w sobotę Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

 6. 1270morawieckimatyjpg 23.03.2018

  Morawiecki rozmawiał w kuluarach szczytu UE z Junckerem

  Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozmawiał w cztery oczy w kuluarach szczytu UE z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła dyplomatycznego

 7. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 8. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook