Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawa zabójstwa Ziętary znowu w sądzie

12.10.2016

Przy wyjątkowych środkach ostrożności odbyła w środę przed sądem okręgowym w Poznaniu konfrontacja świadków zeznających w procesie A. Gawronika.

Przy wyjątkowych środkach ostrożności odbyła w środę przed sądem okręgowym w Poznaniu konfrontacja świadków zeznających w procesie A. Gawronika - gangstera Macieja B. ps. Baryła oraz dziennikarza regionalnego dziennika "Głos Wielkopolski" Krzysztofa M. Kaźmierczaka.

W czasie konfrontacji przed sądem gangster podtrzymał odwołanie zeznań obciążające Gawronika, a dziennikarz przedstawiał dowody zaprzeczające wersji obecnie przedstawianej przez "Baryłę".

Proces Aleksandra Gawronika (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) rozpoczął się w styczniu tego roku. Były senator oskarżony jest o nakłanianie ochroniarzy spółki Elektromis do porwania, pozbawienia wolności, a następnie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. Gawronik odpowiada z wolnej stopy, nie przyznaje się do winy. B. senatorowi grozi kara wieloletniego więzienia lub dożywocie.

Obaj świadkowie - Kaźmierczak i Maciej B. zeznawali już przed sądem w tej sprawie. Konfrontacja miała wyjaśnić rozbieżności w zeznaniach dotyczących ich spotkania w zakładzie karnym w styczniu 2015 r. "Baryła" miał wówczas powiedzieć dziennikarzowi, że "przeprasza za Jarka" oraz poinformować go, że latem 1992 r. Gawronik zażądał od ochroniarzy Elektromisu zlikwidowania Ziętary.

Podczas kwietniowej rozprawy Maciej B. odwołał wszystkie wcześniejsze zeznania obciążające Gawronika. Oświadczył, że o sprawie Ziętary nic nie wie i twierdził, że przy składaniu tamtych zeznań był "instruowany" m.in. przez prokuratora, który obiecał mu akt łaski. Utrzymywał, że sfałszowane zostały także wyniki jego badań wariograficznych.

Krzysztof M. Kaźmierczak to były redakcyjny kolega Jarosława Ziętary z "Gazety Poznańskiej", od lat starający się o wyjaśnienie okoliczności jego śmierci. Kaźmierczak jest także współzałożycielem Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary. W 2015 r. wraz z Piotrem Talagą wydał książkę "Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa". W publikacji przedstawione zostały m.in. kulisy śledztwa, oraz opisany został przebieg spotkania z "Baryłą".

W kwietniu obaj świadkowie mieli zeznawać tego samego dnia. Wówczas Kaźmierczak poinformował na swym blogu, iż otrzymał telefonicznie ostrzeżenie, "że może dojść do próby wywarcia wpływu na Macieja B., w celu dokonania fizycznej zemsty" na nim. Do tej kwestii także odniesiono się podczas rozprawy.

Po przytoczeniu przez obronę zeznań Kaźmierczaka dot. spotkania z gangsterem, Maciej B. mówił, że jego rozmowa ze świadkiem nie tak przebiegała. "Ja się poddam badaniu wariografem, ten człowiek chyba cały czas nagrywał (nasze spotkanie - PAP), tam płytka się kręciła na ekranie i dyktafon, bo pamiętam, był czerwony" - mówił. Dodał, że do tego spotkania doszło z inicjatywy prokuratora Piotra Kosmatego, autora aktu oskarżenia w sprawie.

"Baryła" określił opis spotkania zawarty w publikacji Kaźmierczaka jako "stek bzdur". Mówił, że nie przepraszał Kaźmierczaka "za Jarka". "Ja powiedziałem tylko, że przepraszam, bo nie będę zeznawał tego, co chce prokuratura. Bo ja zeznawałem za akt łaski. Wtedy on, Kaźmierczak się zbulwersował (...). Wszystko, co tu jest napisane to on poukładał z Kosmatym" - mówił Maciej B..

Gangster po raz kolejny podkreślił, że do składania zeznań obciążających Gawronika był "instruowany". Zwracając się do obecnej na sali prok. Elżbiety Potoczek-Bara powiedział: "Niech pani mi załatwi akt łaski, będę kłamał i pan Gawronik pójdzie do więzienia. Teraz mówię prawdę, bo mnie oszukaliście. Ja wam nie będę robił karier, ja nie będę na tym cierpiał. Zostałem zgnojony i zeszmacony przez media i przez was".

Zeznaniom "Baryły" zaprzeczał Kaźmierczak mówiąc, że "słowa Macieja B. są absurdalne", i że nieprawdą jest, by spotkanie między nimi odbyło się z inicjatywy lub za pośrednictwem prok. Kosmatego. "To była inicjatywa Macieja B. (#) w książce są dokładnie przedstawione moje kontakty z Maciejem B. i osobami, które w jego imieniu do mnie dzwoniły" - powiedział. Do akt sądowych złożył także m.in. nagranie wykonane podczas spotkania z "Baryłą" w zakładzie karnym w styczniu 2015. Sąd odtworzył plik, ale po odsłuchaniu nagrania sędzia uznała je w znacznej części za trudne do zrozumienia.

Kaźmierczak powiedział w środę dziennikarzom, że jego zdaniem konfrontacja była niezasadna. Za jedyny plus uznał to, że mógł przedstawić materiał dowodowy istotny w sprawie. "To o czym mówiłem dziś przed sądem mówię od stycznia 2015 roku, od czasu kiedy spotkałem się z Maciej B. na jego prośbę, pod wpływem jego obaw o życie, zdrowie jego rodziny. Ja to mówiłem i pisałem w czasie, kiedy nie wiadome było jeszcze jaki będzie epilog tego śledztwa" - podkreślił Kaźmierczak.

Proces Aleksandra Gawronika rozpoczął się w styczniu br. Dotychczas przed poznańskim sądem zeznawali m.in. założyciel spółki Elektromis, biznesmen Mariusz Świtalski oraz osoby związane z jego firmą. Wszyscy zaprzeczyli, by mieli cokolwiek wspólnego ze sprawą Ziętary. Zeznania w sprawie składali także poznańscy dziennikarze, współpracujący z Ziętarą w "Gazecie Poznańskiej".

Jarosław Ziętara współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Wprost" i "Gazetą Poznańską", gdzie zajmował się m.in. tematyką tzw. poznańskiej szarej strefy. Dziennikarz ostatni raz widziany był 1 września 1992 r. Miał się wówczas udać do pracy, do redakcji "Gazety Poznańskiej" jednak nigdy nie dotarł. W 1999 r. Ziętara został uznany za zmarłego. Ciała dziennikarza do dziś nie odnaleziono.

[fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 2. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 3. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 4. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 5. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 6. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

 7. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 8. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook