Jedynie prawda jest ciekawa

Sprawa z Pucka w Prokuraturze Generalnej

24.09.2012

Prokurator generalny Andrzej Seremet zwrócił się o kopie akt postępowania dot. śmierci dzieci w rodzinie zastępczej z Pucka; oświadczenia tamtejszych prokuratorów odnoszące się do śledztwa już wpłynęły - poinformowała rokuratura Generalna.

"Akta będą analizowane w Prokuraturze Generalnej, jeszcze ich nie otrzymaliśmy" - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk.

Na początku lipca w mieszkającej w Pucku rodzinie zastępczej opiekującej się piątką powierzonych i dwójką własnych dzieci zmarł 3-letni chłopiec. 12 września w tej samej rodzinie zmarła 5-letnia dziewczynka. W ubiegłym tygodniu sąd w Pucku zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące rodziców zastępczych dzieci. Prokuratura zarzuciła im śmiertelne pobicie jednego dziecka, a kobiecie - zabójstwo drugiego.

W piątek Seremet, odnosząc się do sprawy z Pucka, mówił w mediach, że trwa już postępowanie służbowe w tej sprawie. "To był zdecydowany błąd, że przydzielono sprawę (pierwszego z dwojga zmarłych dzieci - PAP) referentowi, który nie jest jeszcze prokuratorem, jest asesorem" - powiedział Seremet.

"Sprawa była rzeczywiście trudna, bo w dość niejasnych okolicznościach już na początku ta śmierć miała miejsce" - mówił prokurator generalny. Informował też, że zwrócił się o oświadczenia zarówno do zastępcy prokuratora rejonowego - prokuratora prowadzącego tę jednostkę, jak i prokuratora-referenta.

Prok. Martyniuk poinformował w poniedziałek, że PG już otrzymała te oświadczenia. "Mają one wyjaśnić, dlaczego przyjęto taką koncepcję tego postępowania i z czego to wynikało" - zaznaczył Martyniuk. Dodał, że wnioski będą sformułowane dopiero po analizie akt sprawy.

W ubiegły poniedziałek - po otrzymaniu wyników sekcji zwłok dziewczynki, w których jednoznacznie jako przyczynę śmierci wskazano pobicie - prokuratura zdecydowała o zatrzymaniu rodziców, a dzień później śledczy przedstawili im zarzuty.

Kobiecie - za udział w śmiertelnym pobiciu 3-latka oraz zabójstwo z tzw. zamiarem ewentualnym 5-latki - grozi nawet kara dożywocia, mężczyźnie - za pobicie ze skutkiem śmiertelnym - do 10 lat więzienia. W obu przypadkach rodzice zastępczy - 32-letnia Anna C. oraz 39-letni Wiesław C. - początkowo utrzymywali, że doszło do wypadku. Po usłyszeniu zarzutów przyznali się do winy, zostali aresztowani na trzy miesiące.

PAP/kop
[fot. PAP/A. Warżawa]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook