Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawa Przemyka wraca do sądu

22.05.2013

Warszawski sąd zbada skargę na umorzenie matactw ws. Grzegorza Przemyka

O wznowienie śledztwa walczy ojciec zabitego maturzysty – Leopold Przemyk i jego przyjaciel oraz świadek pobicia, a także dawny adwokat matki Przemyka - mec. Maciej Bednarkiewicz.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zbada czy są podstawy do wznowienia śledztwa w sprawie utrudniania w latach 80. przez ówczesne władze wyjaśnienia tej tragedii. Wcześniej, dochodzenie zostało umorzone przez pion śledczy IPN z powodu przedawnienia karalności. Śledczy instytutu uznali jednak, że doszło do przestępstwa, odpuścili jedynie kwestię mataczenia i ukrywania przez władze PRL realnych sprawców zabójstwa. 

Pierwsze zarzuty IPN postawił w 2007 roku, usłyszał je m.in. usłyszał ówczesny szef MSW Czesław Kiszczak oraz kilku oficerów SB i MO. Bezpośrednią przyczyną umorzenia śledztwa był wyrok Sądu Najwyższego z 2010 roku, który uznał za przedawnione komunistyczne zbrodnie, za które groziła kara do pięciu lat więzienia. 

Według byłego adwokata matki Grzegorza Przemyka, IPN powinien postarać się o zmianę kwalifikacji prawnej czynu i domagać się skazania mocodawców za współsprawstwo śmiertelnego pobicia. Takie przestępstwo, zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego nie ulega przedawnieniu, bo grozi za nie 10 lat więzienia.

Mecenas Maciej Bednarkiewicz, w złożonym zażaleniu pyta też, z czyjej winy sprawa się przedawniła, "skoro udało się zabezpieczyć komplet akt".

Prawie 30 lat temu, władze komunistyczne zorganizowały pokazowy proces, w którym sędziowie uniewinnili dwóch milicjantów, którzy brali udział w zatrzymaniu i pobiciu Przemyka, w zamian sąd wsadził do więzienia na 2 i 2,5 roku dwóch sanitariuszy, uznając że zawinili, nie udzielając pomocy pobitemu maturzyście. 

Proces jeszcze parokrotnie wznawiano, ale prawdziwych sprawców i zleceniodawców tej zbrodni do tej pory nie udało się ukarać. 

Kiedy sąd Najwyższy w 2010 roku stwierdził, że sprawa jest przedawniona i oddalił kasację ministra sprawiedliwości od jej umorzenia, jednocześnie przyznał, że w sprawie mataczono, a kłamstwa z czasów komunistycznych po latach okazały się skuteczne.

Matactwa komunistycznych władz potwierdził ostatnio nawet sam ówczesny rzecznik rządu – Jerzy Urban.

PAP/mk

[fot. www.wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook