Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawa Przemyka wraca do sądu

22.05.2013

Warszawski sąd zbada skargę na umorzenie matactw ws. Grzegorza Przemyka

O wznowienie śledztwa walczy ojciec zabitego maturzysty – Leopold Przemyk i jego przyjaciel oraz świadek pobicia, a także dawny adwokat matki Przemyka - mec. Maciej Bednarkiewicz.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zbada czy są podstawy do wznowienia śledztwa w sprawie utrudniania w latach 80. przez ówczesne władze wyjaśnienia tej tragedii. Wcześniej, dochodzenie zostało umorzone przez pion śledczy IPN z powodu przedawnienia karalności. Śledczy instytutu uznali jednak, że doszło do przestępstwa, odpuścili jedynie kwestię mataczenia i ukrywania przez władze PRL realnych sprawców zabójstwa. 

Pierwsze zarzuty IPN postawił w 2007 roku, usłyszał je m.in. usłyszał ówczesny szef MSW Czesław Kiszczak oraz kilku oficerów SB i MO. Bezpośrednią przyczyną umorzenia śledztwa był wyrok Sądu Najwyższego z 2010 roku, który uznał za przedawnione komunistyczne zbrodnie, za które groziła kara do pięciu lat więzienia. 

Według byłego adwokata matki Grzegorza Przemyka, IPN powinien postarać się o zmianę kwalifikacji prawnej czynu i domagać się skazania mocodawców za współsprawstwo śmiertelnego pobicia. Takie przestępstwo, zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego nie ulega przedawnieniu, bo grozi za nie 10 lat więzienia.

Mecenas Maciej Bednarkiewicz, w złożonym zażaleniu pyta też, z czyjej winy sprawa się przedawniła, "skoro udało się zabezpieczyć komplet akt".

Prawie 30 lat temu, władze komunistyczne zorganizowały pokazowy proces, w którym sędziowie uniewinnili dwóch milicjantów, którzy brali udział w zatrzymaniu i pobiciu Przemyka, w zamian sąd wsadził do więzienia na 2 i 2,5 roku dwóch sanitariuszy, uznając że zawinili, nie udzielając pomocy pobitemu maturzyście. 

Proces jeszcze parokrotnie wznawiano, ale prawdziwych sprawców i zleceniodawców tej zbrodni do tej pory nie udało się ukarać. 

Kiedy sąd Najwyższy w 2010 roku stwierdził, że sprawa jest przedawniona i oddalił kasację ministra sprawiedliwości od jej umorzenia, jednocześnie przyznał, że w sprawie mataczono, a kłamstwa z czasów komunistycznych po latach okazały się skuteczne.

Matactwa komunistycznych władz potwierdził ostatnio nawet sam ówczesny rzecznik rządu – Jerzy Urban.

PAP/mk

[fot. www.wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook