Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawa Przemyka wraca do sądu

22.05.2013

Warszawski sąd zbada skargę na umorzenie matactw ws. Grzegorza Przemyka

O wznowienie śledztwa walczy ojciec zabitego maturzysty – Leopold Przemyk i jego przyjaciel oraz świadek pobicia, a także dawny adwokat matki Przemyka - mec. Maciej Bednarkiewicz.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zbada czy są podstawy do wznowienia śledztwa w sprawie utrudniania w latach 80. przez ówczesne władze wyjaśnienia tej tragedii. Wcześniej, dochodzenie zostało umorzone przez pion śledczy IPN z powodu przedawnienia karalności. Śledczy instytutu uznali jednak, że doszło do przestępstwa, odpuścili jedynie kwestię mataczenia i ukrywania przez władze PRL realnych sprawców zabójstwa. 

Pierwsze zarzuty IPN postawił w 2007 roku, usłyszał je m.in. usłyszał ówczesny szef MSW Czesław Kiszczak oraz kilku oficerów SB i MO. Bezpośrednią przyczyną umorzenia śledztwa był wyrok Sądu Najwyższego z 2010 roku, który uznał za przedawnione komunistyczne zbrodnie, za które groziła kara do pięciu lat więzienia. 

Według byłego adwokata matki Grzegorza Przemyka, IPN powinien postarać się o zmianę kwalifikacji prawnej czynu i domagać się skazania mocodawców za współsprawstwo śmiertelnego pobicia. Takie przestępstwo, zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego nie ulega przedawnieniu, bo grozi za nie 10 lat więzienia.

Mecenas Maciej Bednarkiewicz, w złożonym zażaleniu pyta też, z czyjej winy sprawa się przedawniła, "skoro udało się zabezpieczyć komplet akt".

Prawie 30 lat temu, władze komunistyczne zorganizowały pokazowy proces, w którym sędziowie uniewinnili dwóch milicjantów, którzy brali udział w zatrzymaniu i pobiciu Przemyka, w zamian sąd wsadził do więzienia na 2 i 2,5 roku dwóch sanitariuszy, uznając że zawinili, nie udzielając pomocy pobitemu maturzyście. 

Proces jeszcze parokrotnie wznawiano, ale prawdziwych sprawców i zleceniodawców tej zbrodni do tej pory nie udało się ukarać. 

Kiedy sąd Najwyższy w 2010 roku stwierdził, że sprawa jest przedawniona i oddalił kasację ministra sprawiedliwości od jej umorzenia, jednocześnie przyznał, że w sprawie mataczono, a kłamstwa z czasów komunistycznych po latach okazały się skuteczne.

Matactwa komunistycznych władz potwierdził ostatnio nawet sam ówczesny rzecznik rządu – Jerzy Urban.

PAP/mk

[fot. www.wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook