Jedynie prawda jest ciekawa


Wyrok w sprawie zbrodni ZOMO odroczony

29.09.2011

Piotr Majchrzak, uczeń Technikum Ogrodniczego, 11 maja 1982 r. wieczorem na ul. Fredry przy kościele Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu został - według relacji rodziny - wylegitymowany, zaatakowany i pobity przez ZOMO. Zmarł 18 maja w szpitalu, nie odzyskując przytomności. Po latach poznański sad ma wydac wyrok w sprawie o odszkodwanie dla rodziny zabitego. Wyrok zostanie ogłoszony 6 października.

Podczas czwartkowej rozprawy apelacyjnej adwokat rodziców Majchrzaka wniósł do sądu o uchylenie wyroku sądu okręgowego w tej sprawie i ponowne jego rozpatrzenie przez sąd pierwszej instancji.
 
W maju bieżącego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił wniosek rodziców, którzy chcieli dostać po 500 tys. złotych zadośćuczynienia za śmierć syna w stanie wojennym - na podstawie ustawy rehabilitacyjnej z 1991 roku.
 
Sąd uznał wtedy, że powszechne przekonanie i obiegowe opinie na temat śmierci Majchrzaka pozwalają na zrobienie z niego legendy walki niepodległościowej, ale nie są podstawą do wypłaty zadośćuczynienia. Sąd uzasadniając wyrok powiedział, że zasądzenie zadośćuczynienia na podstawie ustawy rehabilitacyjnej z 1991 roku jest możliwe tylko po ustaleniu, że ofiara prowadziła działalność opozycyjną i że w związku z tym została pobita przez milicję.
 
Sąd nie znalazł dowodów na to, że Piotr Majchrzak zginął z rąk ZOMO i że jego śmierć miała przyczyny polityczne, mimo że uznał, iż prowadził on działalność polityczną.
 
- Jednak nawet samo zabicie działacza opozycyjnego przez funkcjonariuszy nie może być podstawą wypłacenia zadośćuczynienia - stwierdził w uzasadnianiu sąd pierwszej instancji.
 
Rodzice Piotra Majchrzaka w swoim wystąpieniu przed Sądem Apelacyjnym domagali się, aby sąd określił, jak zginął ich syn. Sami są przekonani, że został on zabity przez zomowców za to, że miał w ubranie wpięty opornik - ówczesny symbol opozycyjny.
 
- To już nie chodzi o zadośćuczynienie, ja chcę, zanim stanę na sądzie ostatecznym, dowiedzieć się, kto zabił mojego syna. Ja wiem, że zrobili to milicjanci, ale chciałabym, aby ustalił to sąd - powiedziała matka zabitego, Teresa Majchrzak.
 
Na podstawie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, osoby takie mogą starać się o odszkodowania i zadośćuczynienia w wysokości do 25 tys. zł. W przypadku osób, które zostały zamordowane, nie ma żadnych ograniczeń kwotowych co do zadośćuczynienia.

Niezalezna.pl
[fot. 13grudnia81.pl]

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook