Jedynie prawda jest ciekawa


Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec

21.01.2016

Waszczykowski nazwał to spotkanie rewizytą dobrego przyjaciela.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas wspólnej konferencji z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem powiedział, że spotkanie przedstawicieli rządów obu państw było owocne.

„Dobry przyjaciel Polski odwiedził mnie w formie rewizyty po mojej wizycie w Berlinie. To kolejny dowód na dobre stosunki niemiecko-polskie, są szczere i możemy rozmawiać o wszystkich problemach, jakie są w Europie” — zaznaczył Waszczykowski.

„Mamy nadzieję, że będzie jeszcze dużo spotkań między nami, bo będziemy obchodzić rocznicę naszego traktatu o przyjaźni i dobrym sąsiedztwie, mam nadzieję, że będzie kontynuowany i uzupełnimy ten traktat o elementy, które można poprawić. Zawsze w życiu coś może być jeszcze lepsze” — zaznaczył Waszczykowski.

„Rozmawialiśmy o problemach Europy, o szczycie NATO, o zagrożeniach, jakie płyną dla nas i NATO i mamy pomysły jak tym zagrożeniom się przeciwstawić. Trzecim istotnym punktem była sytuacja na wsch. Europy nasi niemieccy przyjaciele są częścią formatu mińskiego i normandzkiego. Dostaliśmy informacje, jak będzie wyglądała praca formatu normandzkiego, jak będą realizowane założenia formatu mińskiego. (…) Być może ten format miński teraz zadziała” — mówił Waszczykowski.

„Wiemy, że Europa jest w trudnej sytuacji. Mamy nadzieję, że nie dojdzie do zakrętów, do gwałtownych zmian i nasi przyjaciele z wysp wokół kontynentu pozostanie z nami” — zaznaczył szef polskiego MSZ.

„Drogi Kolego, Drogi Witoldzie. Mile wspominam twoja wizytę w Berlinie i długą rozmowę. Jestem ci bardzo wdzięczny za przyjecie w przepięknych Łazienkach Królewskich. To przepiękny pałac, ale przypomina nam mroczny okres, okupację Polski przez nazistów. Ten pałac został spustoszony i spalony. Wspominam o tym, bo to część okrutnej, strasznej historii, która łączy Polaków i Niemców. Pamięć jest częścią odpowiedzialności, która jako ministrowie ponosimy. Długą drogę Niemcy i Polacy przeszli braku zrozumienia, aż doszło do porozumienia i wreszcie przyjaźni. Nasze pokolenie, drogi Witoldzie, tego rozwoju nie tylko doświadczyło, ale mieliśmy okazję, by go kształtować. Wiele z nas brało udział w skomplikowanym procesie budowania zaufania. Ogromnym szczęściem jest fakt ze z braku zaufania i wrogości znów powstało zaufanie” — odpowiedział Steinmeier.

Minister podkreślił konieczność zachowania dobrych relacji polsko-niemieckich.

„Lepiej rozmawiać ze sobą, a nie o sobie, dlatego chcemy rozmawiać tak często jak to możliwie. (…) Będziemy utrzymywać ścisły dialog ze sobą. (…) Dążymy do zachowania integralności Ukrainy. Czujemy się zobowiązani, żeby kontrolować ten proces” — zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji.

Steimeier odniósł się również do sytuacji Wielkiej Brytanii.

„To wspólna obawa o Europę, troska o Europe. Mamy do czynienia z 3 kryzysami: kryzys finansowo-gosp, trudna obecna debata z Wielką Brytanią i kryzys migracyjny czy ruch, który nas w Europie, szczególnie w Niemczech dotyka. Musimy znaleźć rozwiązania w duchu solidarności europejskiej. Nasze doświadczenia są takie, że każdy jest silniejszy z innymi, a nie samodzielnie. (…) Mam nadzieję, że kryzys finansowy nie odrodzi się, ale odciążenia zostaną zredukowane i ze zdołamy tez stawić czoła wyzwaniom związanym z napływem uchodźców. (…) Rozmawialiśmy o tym, jak skutecznie uchronić granicę UE. (…) Turcja jest państwem kluczowym w tym procesie, dlatego uzgodnienia polityczne muszą być wdrożone” — podkreślił niemiecki minister.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Steinemeier podkreślił:

„Rząd jest świadomy, ze musimy zredukować napływ uchodźców. Próbujemy na szczeblu narodowym stworzy warunki, by liczba uchodźców była znacznie niższa niż w ubiegłym roku. (…) Narodowe działania nie wystarczą, dlatego muszą zostać uzupełnione o działania europejskie. (…) Ważne są też porozumienia, jakie podejmiemy z Turcją, bo Turcja jest krajem kluczowym, jeśli chodzi o dostęp do Europy. (…) Prawda jest taka, że ludzie uciekają przed wojną i przemocą, dlatego naszym zadaniem jest deeskalowanie tych konfliktów.”

Następnie głos ponownie zabrał Witold Waszczykowski:

„Rząd polski podtrzymuje klarowne stanowisko. Rozróżniamy uchodźców, którzy uchodzą z obszarów wojennych i emigrantów zarobkowych, socjalnych. Jeśli chodzi o uchodźstwo, będziemy respektować prawo międzynarodowe i zobowiązania przyjęte przez poprzedni rząd. (…) Jednocześnie w dyskusji o Europie chcemy, żeby wybrzmiał fakt, że Polska przyjęła ogromną liczbę ludzi ze wschodu - ok. miliona Ukraińców, którzy uchodzili z obszarów konfliktowych. jeśli rozmawiamy o solidarności europejskiej, ten fakt, że Polska przyjęła milion Ukraińców powinien być uwzględniony.”

Szef polskiego MSZ podkreślił, jakiego modelu Unii Europejskiej oczekiwałby polski rząd.

„W Polsce i w Europie toczy się dyskusja nie o potędze Niemiec, ale o przyszłości UE. Chcemy, aby była to instytucja, która służy wszystkich państwo i stoi na straży wartości, które są opisane w traktatach., (…) UE nie jest klubem altruistów, wiec zdajemy sobie sprawę, że trzeba zabiegać o własne interesy. Chcemy jednak, aby była to Unia konkurencyjna, mniej zbiurokratyzowana. (…) To powinna być UE zarządzana przez państwa członkowskie, dopóki nie wypracowaliśmy odpowiedniego mechanizmu” — zaznaczył Waszczykowski.

„Trójkąt Weimerski może się odrodzić. (…) Jesteśmy zainteresowani, żeby Trójkąt był ważnym instrumentem polityki europejskiej. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, jesteśmy coraz bliżej. Sytuacja nieustannie zmienia się, więc i nasze podejście do zapewnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki ulega zmianie. (…) Kilka lat temu mówiło się o szpicy, dziś to stanowisko ewoluuje w kierunku takim, żeby gwarancje bezpieczeństwa były wypełniane przez stałą obecność wojsk sojuszniczych. Rozmawiamy na temat charakteru tej obecności” — mówił minister spraw wewnętrznych.

„Zbliżyliśmy się co do kwestii spornych. (…) Można zauważyć, ze obydwie strony widzą, że sytuacja się zmieniła. (…) Już bardzo wcześnie staraliśmy się, by nie doszło w tym regionie do pożaru. To trwa już od dwóch lat” — powiedział Frank-Walter Steinmeier.

Polityk zaznaczył, ze „Polska i Niemcy mają wspólny interes, jeśli chodzi o bezpieczeństwo UE”.

Witold Waszczykowski odniósł się również do zagrożenia strefy Schengen.

„Wspólny rynek i Schengen to dwie wielkie wartości UE, powinniśmy nie szczędzi wysiłku, aby je utrzymać. (…) Mam więc nadzieję, że nie dojdzie do trwałego zawieszenia Schengen i współpracy gospodarczej opisanej w traktatach. Europa jest w trudnym położeniu, mamy wyzwania biegnące z kilku kierunków na raz. Musimy wspólnie stawić czoła tym zagrożeniom i wyciągnąć wnioski z błędów, również bieżącej polityki, bo nie jesteśmy aniołami” — podkreślił minister spraw zagranicznych.

Steinmeier odniósł się do kwestii gazociągu Nord Stream 2.

„Nord Stream 2 nie jest zainicjowany jako projekt rządowy, tylko projekt różnych koncernów z różnych krajów i on nie spadł z nieba. Powstał wtedy, kiedy różne projekty energetyczne, gazociągowe. (…) Ramy prawne są sprawdzane w Brukseli” — podkreślił polityk.

„Chciałbym podziękować mojemu przyjacielowi Frankowi, przyjacielowi Polski. Chciałem zdradzić moja tajemnicę: Frank-Walter niedawno obchodził okrągłą rocznicę urodzin, tym małym skromnym śniadaniem w takim miejscu chciałem mu złożyć najlepsze życzenia. Mam nadzieję, że ten przywilej dotarcia do pięknego wieku i mnie spotka” — powiedział na koniec Waszczykowski.

Gah/wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook