Jedynie prawda jest ciekawa


Spotkanie premierów Polski i Irlandii

09.02.2017

Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z UE stanowi jasny sygnał o potrzebie przeprowadzenia reform; Unia musi lepiej odpowiadać na potrzeby obywateli oraz skuteczniej reagować na stojące przed nią wyzwania - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Irlandii Endą Kennym.

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Kennym, szefowa polskiego rządu powiedziała, że Polska i Irlandia stoją na stanowisku, iż głosy państw narodowych i ich parlamentów powinny być w większym stopniu odzwierciedlone w procesie decyzyjnym UE. "Uważamy, że cztery podstawy Unii powinny być szczególnie zachowane" - podkreśliła. 

"Jesteśmy przekonani, że działając wspólnie, będziemy w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami przyszłość" - powiedziała Szydło. 

Zadeklarowała, że dla Polski i Irlandii wspólny rynek jest jednym z najważniejszych osiągnięć integracji europejskiej. "Jesteśmy zgodni, że należy go chronić gwarantując przestrzeganie wszystkich czterech swobód" - dodała. 

"Zgodziliśmy się, że decyzja Brytyjczyków w sprawie wyjścia z Unii stanowi jasny sygnał o potrzebie przeprowadzenia reform. Unia Europejska musi lepiej odpowiadać na potrzeby obywateli oraz skuteczniej reagować na stojące przed nią wyzwania" - powiedziała premier. 

Premier Kenny zaznaczył, że Polska i Irlandia mają wiele zbieżnych perspektyw w tej kwestii. "Jesteśmy przekonani, że Irlandia i Polska w przyszłości widzą się tylko wewnątrz Unii Europejskiej, w ramach 27 państw" - podkreślił. Według niego nie ma żadnych wątpliwości, że wyjście Wielkie Brytanii z Unii Europejskiej będzie olbrzymim wyzwaniem dla Irlandii ze względu na złożoność jej relacji z Londynem. "Ustaliliśmy, że trzeba minimalizować negatywne skutki Brexitu dla gospodarek, dla obywateli. Naświetliliśmy punkty, które budzą niepokój. Mamy nadzieję na konstruktywne negocjacje, które będą też asumptem dla coraz bliższej współpracy irlandzko-polskiej" - powiedział Kenny. 

"Będziemy starali się również zapewnić, by 27 państw UE mówiło w tych negocjacjach jednym głosem, broniąc czterech swobód, w tym swobody podróżowania, aby nie wprowadzono żadnych restrykcji i aby Wielka Brytania nie podeszła wybiórczo do negocjacji" - zaznaczył. Premierzy zgodzili się w kwestii ochrony praw nabytych obywateli Polski i Irlandii pracujących w Wielkiej Brytanii. "Podpisujemy się pod obowiązkiem pracowników, ochrony praw nabytych. Powinno być to zawarowane na początku negocjacji" - podkreślił Kenny. "Dla polskiego rządu jest istotne, żeby prawa nabyte zostały zachowane. Polska będzie te kwestie stawiała na początku negocjacji" - zaznaczyła Szydło. 

Jak zapewniła Irlandia jest dla Polski bardzo ważnym partnerem, z którym łączy nas podobieństwo losów historycznych, ale też wspólne interesy na forum Unii Europejskiej. Podkreśliła, że oba kraje w przeszłości zawsze udzielały sobie wsparcie. Premier dziękowała też Irlandii za serdeczne przyjęcie wielotysięcznej rzeszy naszych rodaków. "Polacy wnoszą konkretny wkład w rozwój Irlandii, będąc jej lojalnymi mieszkańcami" - zaznaczyła. 

Premier Irlandii podkreślił, że 150 tys. Polaków, którzy zamieszkali w Irlandii po wejściu Polski do UE przynosi "wielką chlubę swojemu krajowi wnosząc wkład w życie społeczne, kulturowe, ekonomiczne Irlandii". Szydło poinformowała, ze z premierem Irlandii uzgodnili "działania na rzecz umożliwienia polskim dzieciom i młodzieży dostępu do języka ojczystego w ramach irlandzkiego systemu edukacyjnego". 

W najbliższym czasie ma dojść do spotkania ministrów edukacji obu państw. "Nasz resort edukacji wypracowuje nową strategię nauczania języków obcych" - poinformował Enda Kenny. Premier Szydło wyraziła nadzieję na dalszą współpracę w zakresie inicjatyw dot. unijnej agendy cyfrowej, energetycznej i rolnej. Premier Irlandii podkreślił, że UE powinna dokończyć budowę jednolitego rynku wewnętrznego i rynku cyfrowego. Z kolei Szydło zaznaczyła, że "takie kraje jak Polska, Irlandia czy Holandia mają ogromną rolę do odegrania jeżeli chodzi o wspieranie wspólnego rynku, żeby był ochroniony, żeby przeciwstawiać się działaniom protekcjonistycznym". 

Według Szydło, Komisja Europejska w takich kwestiach jak nowe zasady dla pracowników delegowanych czy tzw. pakiet zimowy nie uwzględnia interesów państw członkowskich. "Zwróciłam się do premiera Irlandii o wsparcie Polski przy ustalaniu tych rozwiązań. (...)Rozwiązania przyjęte przez Komisję są dla nas nie do przyjęcia i zdecydowanie musimy się im sprzeciwić" - powiedziała. Rozmowa szefów obu rządów dotyczyła też sytuacji na Ukrainie. "Ewentualna rewizja sankcji wobec Rosji będzie możliwa tylko pod warunkiem pełnej realizacji Porozumień Mińskich" - powiedziała Szydło. Z tym stanowiskiem zgodził się premier Kenny. Poinformował też, że Irlandia i Polska będą wzajemnie wspierać swoje kandydatury do niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych.

kk/PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. petru09042018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 2. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 3. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 4. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 5. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 6. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 7. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 8. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook