Jedynie prawda jest ciekawa


Spotkanie premierów Polski i Irlandii

09.02.2017

Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z UE stanowi jasny sygnał o potrzebie przeprowadzenia reform; Unia musi lepiej odpowiadać na potrzeby obywateli oraz skuteczniej reagować na stojące przed nią wyzwania - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Irlandii Endą Kennym.

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Kennym, szefowa polskiego rządu powiedziała, że Polska i Irlandia stoją na stanowisku, iż głosy państw narodowych i ich parlamentów powinny być w większym stopniu odzwierciedlone w procesie decyzyjnym UE. "Uważamy, że cztery podstawy Unii powinny być szczególnie zachowane" - podkreśliła. 

"Jesteśmy przekonani, że działając wspólnie, będziemy w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami przyszłość" - powiedziała Szydło. 

Zadeklarowała, że dla Polski i Irlandii wspólny rynek jest jednym z najważniejszych osiągnięć integracji europejskiej. "Jesteśmy zgodni, że należy go chronić gwarantując przestrzeganie wszystkich czterech swobód" - dodała. 

"Zgodziliśmy się, że decyzja Brytyjczyków w sprawie wyjścia z Unii stanowi jasny sygnał o potrzebie przeprowadzenia reform. Unia Europejska musi lepiej odpowiadać na potrzeby obywateli oraz skuteczniej reagować na stojące przed nią wyzwania" - powiedziała premier. 

Premier Kenny zaznaczył, że Polska i Irlandia mają wiele zbieżnych perspektyw w tej kwestii. "Jesteśmy przekonani, że Irlandia i Polska w przyszłości widzą się tylko wewnątrz Unii Europejskiej, w ramach 27 państw" - podkreślił. Według niego nie ma żadnych wątpliwości, że wyjście Wielkie Brytanii z Unii Europejskiej będzie olbrzymim wyzwaniem dla Irlandii ze względu na złożoność jej relacji z Londynem. "Ustaliliśmy, że trzeba minimalizować negatywne skutki Brexitu dla gospodarek, dla obywateli. Naświetliliśmy punkty, które budzą niepokój. Mamy nadzieję na konstruktywne negocjacje, które będą też asumptem dla coraz bliższej współpracy irlandzko-polskiej" - powiedział Kenny. 

"Będziemy starali się również zapewnić, by 27 państw UE mówiło w tych negocjacjach jednym głosem, broniąc czterech swobód, w tym swobody podróżowania, aby nie wprowadzono żadnych restrykcji i aby Wielka Brytania nie podeszła wybiórczo do negocjacji" - zaznaczył. Premierzy zgodzili się w kwestii ochrony praw nabytych obywateli Polski i Irlandii pracujących w Wielkiej Brytanii. "Podpisujemy się pod obowiązkiem pracowników, ochrony praw nabytych. Powinno być to zawarowane na początku negocjacji" - podkreślił Kenny. "Dla polskiego rządu jest istotne, żeby prawa nabyte zostały zachowane. Polska będzie te kwestie stawiała na początku negocjacji" - zaznaczyła Szydło. 

Jak zapewniła Irlandia jest dla Polski bardzo ważnym partnerem, z którym łączy nas podobieństwo losów historycznych, ale też wspólne interesy na forum Unii Europejskiej. Podkreśliła, że oba kraje w przeszłości zawsze udzielały sobie wsparcie. Premier dziękowała też Irlandii za serdeczne przyjęcie wielotysięcznej rzeszy naszych rodaków. "Polacy wnoszą konkretny wkład w rozwój Irlandii, będąc jej lojalnymi mieszkańcami" - zaznaczyła. 

Premier Irlandii podkreślił, że 150 tys. Polaków, którzy zamieszkali w Irlandii po wejściu Polski do UE przynosi "wielką chlubę swojemu krajowi wnosząc wkład w życie społeczne, kulturowe, ekonomiczne Irlandii". Szydło poinformowała, ze z premierem Irlandii uzgodnili "działania na rzecz umożliwienia polskim dzieciom i młodzieży dostępu do języka ojczystego w ramach irlandzkiego systemu edukacyjnego". 

W najbliższym czasie ma dojść do spotkania ministrów edukacji obu państw. "Nasz resort edukacji wypracowuje nową strategię nauczania języków obcych" - poinformował Enda Kenny. Premier Szydło wyraziła nadzieję na dalszą współpracę w zakresie inicjatyw dot. unijnej agendy cyfrowej, energetycznej i rolnej. Premier Irlandii podkreślił, że UE powinna dokończyć budowę jednolitego rynku wewnętrznego i rynku cyfrowego. Z kolei Szydło zaznaczyła, że "takie kraje jak Polska, Irlandia czy Holandia mają ogromną rolę do odegrania jeżeli chodzi o wspieranie wspólnego rynku, żeby był ochroniony, żeby przeciwstawiać się działaniom protekcjonistycznym". 

Według Szydło, Komisja Europejska w takich kwestiach jak nowe zasady dla pracowników delegowanych czy tzw. pakiet zimowy nie uwzględnia interesów państw członkowskich. "Zwróciłam się do premiera Irlandii o wsparcie Polski przy ustalaniu tych rozwiązań. (...)Rozwiązania przyjęte przez Komisję są dla nas nie do przyjęcia i zdecydowanie musimy się im sprzeciwić" - powiedziała. Rozmowa szefów obu rządów dotyczyła też sytuacji na Ukrainie. "Ewentualna rewizja sankcji wobec Rosji będzie możliwa tylko pod warunkiem pełnej realizacji Porozumień Mińskich" - powiedziała Szydło. Z tym stanowiskiem zgodził się premier Kenny. Poinformował też, że Irlandia i Polska będą wzajemnie wspierać swoje kandydatury do niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych.

kk/PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook