Jedynie prawda jest ciekawa


Sporów o sądy ciąg dalszy

23.11.2012

Co dalej z reorganizacją sądów w Polsce? Posłowie PSL, SLD, Ruchu Palikota i Solidarnej Polski uważają, że PO i PiS zablokowały obywatelski projekt ustawy wstrzymującej reorganizację sądów. PO głosowała przeciwko ustawie, a część posłów PiSu była nieobecna.

"PiS jest konsekwentnie przeciwne likwidacji sądów rejonowych" - zapewnia jednak przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak.

"Podczas wczorajszego posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka PO-PiS, a właściwie Go-PiS (od nazwiska ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina - red.) objawił swoje szpetne, antyobywatelskie oblicze" - powiedział poseł PSL Piotr Zgorzelski na konferencji prasowej w Sejmie. W konferencji wzięli też udział Ryszard Kalisz (SLD), Robert Biedroń (RP) i Andrzej Dera (SP).

Posłowie odnieśli się do czwartkowego posiedzenia komisji sprawiedliwości, na którym głosami posłów PO zawieszono prace nad obywatelskim projektem ustawy mającej zablokować reorganizację sądów. Prace miałyby być wstrzymane do czasu rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny obecnych przepisów o tworzeniu okręgów sądowych, na podstawie których minister sprawiedliwości wydał rozporządzenie dotyczące reorganizacji sądów.

Wniosek w sprawie wstrzymania prac nad projektem złożył Damian Raczkowski (PO). "Wstrzymanie prac dałoby też czas, aby zastanowić się, czy proponowane regulacje są przemyślane" - uzasadniał posiedzeniu komisji. Ocenił, że w projekcie jest sporo niedociągnięć. Wniosek przeszedł jednym głosem: poparło go 11 członków komisji sprawiedliwości, przeciw było 10. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zgorzelski podkreślił, że "obserwował z zażenowaniem, jak posłowie PiS czmychają ukradkiem z posiedzenia komisji", aby posłowie Platformy "mogli spokojnie zablokować procedowanie nad obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych". Jego zdaniem to odkłada całą inicjatywę ad calendas greacas. "Sądy rejonowe, Polska lokalna została przehandlowana" - ocenił.

Rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Patrycja Loose powiedziała, że nie było żadnego porozumienia w tej sprawie między resortem sprawiedliwości a PiS. "Mieliśmy przygotowany szereg poprawek do projektu, ale zanim zaczęliśmy je zgłaszać, komisja zdecydowała o wstrzymaniu prac" - powiedziała. Oceniła jednocześnie, że decyzja komisji jest "bardzo rozsądna".

"Od początku mówiliśmy, że obywatelski projekt jest szkodliwy dla wymiaru sprawiedliwości, bo +betonuje+ organizację sądów" - dodała.

Kalisz, który jest szefem komisji sprawiedliwości, zaznaczył, że biorąc pod uwagę to, jak mało jest czasu (rozporządzenie dot. reorganizacji sądów wchodzi w życie 1 stycznia 2013 r.), projekt powinien być uchwalony przez komisję najpóźniej w czwartek. "Czas, który przeznaczyliśmy na pracę komisji, się skończył" - zaznaczył.

Polityk zapowiedział, że zwoła komisję, jak tylko Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie w tej sprawie. "Dalej będziemy nad tą ustawą pracowali" - zapowiedział.

Z kolei Dera zaapelował, by rozporządzenie Gowina nie wchodziło w życie do czasu rozpatrzenia sprawy przez TK. "Niech ten spór rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny" - powiedział.

Błaszczak tłumaczył dziennikarzom na piątkowym briefingu, że nieobecność posłów PiS wynikała z tego, że wcześniej minister sprawiedliwości podczas spotkania z posłami PiS nie zapowiadał, że będzie blokował prace nad projektem obywatelskim ws. sądów.

Poinformował, że w zaistniałej sytuacji PiS będzie wnioskował o wznowienie prac komisji sprawiedliwości i ponowne zajęcie się projektem ustawy dot. reorganizacji sądów.

Przed tygodniem komisja sprawiedliwości przyjęła dezyderat do ministra sprawiedliwości przygotowany przez Zgorzelskiego i Biedronia. Zaapelowała w nim o przesunięcie terminu wejścia w życie rozporządzenia dotyczącego reorganizacji na 1 lipca 2013 r. Pozwoliłoby to bowiem uniknąć negatywnych skutków wywołanych ewentualnym przyjęciem ustawy w pierwszych miesiącach nowego roku już po wejściu w życie rozporządzenia ministra.

"Nie bierzemy pod uwagę, aby opóźnić wejście w życie rozporządzenia, ono zostało podpisane, opublikowane i od 1 stycznia wejdzie w życie" - zaznaczyła Loose.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym na początku października przez Gowina od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych - sąsiednich sądów.

Pomysł tej reformy wywołał sprzeciw wśród samorządowców z miejscowości, w których znajdują się sądy przeznaczone do zniesienia. Krytycy reorganizacji oceniają ponadto, że określanie okręgów sądowych w rozporządzeniu jest niekonstytucyjne.

W końcu maja - w reakcji na zapowiedzi tych zmian - przygotowano obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych. Zawiera on wyszczególnienie istniejących obecnie sądów wraz z ich okręgami. Celem projektu jest blokada przygotowanej przez Gowina reorganizacji. Przy wsparciu m.in. PSL pod obywatelskim projektem zebrano 150 tys. podpisów.

W połowie listopada Sejm odrzucił informację ministra sprawiedliwości ws. przygotowanej przez resort reorganizacji 79 sądów rejonowych. Za odrzuceniem informacji głosowało 234 posłów, 197 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Odrzucenie informacji nie rodzi żadnych skutków prawnych.

Nal,PAP
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 2. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 3. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 4. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 5. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 6. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 7. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 8. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook