Jedynie prawda jest ciekawa


Sporów o sądy ciąg dalszy

23.11.2012

Co dalej z reorganizacją sądów w Polsce? Posłowie PSL, SLD, Ruchu Palikota i Solidarnej Polski uważają, że PO i PiS zablokowały obywatelski projekt ustawy wstrzymującej reorganizację sądów. PO głosowała przeciwko ustawie, a część posłów PiSu była nieobecna.

"PiS jest konsekwentnie przeciwne likwidacji sądów rejonowych" - zapewnia jednak przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak.

"Podczas wczorajszego posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka PO-PiS, a właściwie Go-PiS (od nazwiska ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina - red.) objawił swoje szpetne, antyobywatelskie oblicze" - powiedział poseł PSL Piotr Zgorzelski na konferencji prasowej w Sejmie. W konferencji wzięli też udział Ryszard Kalisz (SLD), Robert Biedroń (RP) i Andrzej Dera (SP).

Posłowie odnieśli się do czwartkowego posiedzenia komisji sprawiedliwości, na którym głosami posłów PO zawieszono prace nad obywatelskim projektem ustawy mającej zablokować reorganizację sądów. Prace miałyby być wstrzymane do czasu rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny obecnych przepisów o tworzeniu okręgów sądowych, na podstawie których minister sprawiedliwości wydał rozporządzenie dotyczące reorganizacji sądów.

Wniosek w sprawie wstrzymania prac nad projektem złożył Damian Raczkowski (PO). "Wstrzymanie prac dałoby też czas, aby zastanowić się, czy proponowane regulacje są przemyślane" - uzasadniał posiedzeniu komisji. Ocenił, że w projekcie jest sporo niedociągnięć. Wniosek przeszedł jednym głosem: poparło go 11 członków komisji sprawiedliwości, przeciw było 10. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zgorzelski podkreślił, że "obserwował z zażenowaniem, jak posłowie PiS czmychają ukradkiem z posiedzenia komisji", aby posłowie Platformy "mogli spokojnie zablokować procedowanie nad obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych". Jego zdaniem to odkłada całą inicjatywę ad calendas greacas. "Sądy rejonowe, Polska lokalna została przehandlowana" - ocenił.

Rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Patrycja Loose powiedziała, że nie było żadnego porozumienia w tej sprawie między resortem sprawiedliwości a PiS. "Mieliśmy przygotowany szereg poprawek do projektu, ale zanim zaczęliśmy je zgłaszać, komisja zdecydowała o wstrzymaniu prac" - powiedziała. Oceniła jednocześnie, że decyzja komisji jest "bardzo rozsądna".

"Od początku mówiliśmy, że obywatelski projekt jest szkodliwy dla wymiaru sprawiedliwości, bo +betonuje+ organizację sądów" - dodała.

Kalisz, który jest szefem komisji sprawiedliwości, zaznaczył, że biorąc pod uwagę to, jak mało jest czasu (rozporządzenie dot. reorganizacji sądów wchodzi w życie 1 stycznia 2013 r.), projekt powinien być uchwalony przez komisję najpóźniej w czwartek. "Czas, który przeznaczyliśmy na pracę komisji, się skończył" - zaznaczył.

Polityk zapowiedział, że zwoła komisję, jak tylko Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie w tej sprawie. "Dalej będziemy nad tą ustawą pracowali" - zapowiedział.

Z kolei Dera zaapelował, by rozporządzenie Gowina nie wchodziło w życie do czasu rozpatrzenia sprawy przez TK. "Niech ten spór rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny" - powiedział.

Błaszczak tłumaczył dziennikarzom na piątkowym briefingu, że nieobecność posłów PiS wynikała z tego, że wcześniej minister sprawiedliwości podczas spotkania z posłami PiS nie zapowiadał, że będzie blokował prace nad projektem obywatelskim ws. sądów.

Poinformował, że w zaistniałej sytuacji PiS będzie wnioskował o wznowienie prac komisji sprawiedliwości i ponowne zajęcie się projektem ustawy dot. reorganizacji sądów.

Przed tygodniem komisja sprawiedliwości przyjęła dezyderat do ministra sprawiedliwości przygotowany przez Zgorzelskiego i Biedronia. Zaapelowała w nim o przesunięcie terminu wejścia w życie rozporządzenia dotyczącego reorganizacji na 1 lipca 2013 r. Pozwoliłoby to bowiem uniknąć negatywnych skutków wywołanych ewentualnym przyjęciem ustawy w pierwszych miesiącach nowego roku już po wejściu w życie rozporządzenia ministra.

"Nie bierzemy pod uwagę, aby opóźnić wejście w życie rozporządzenia, ono zostało podpisane, opublikowane i od 1 stycznia wejdzie w życie" - zaznaczyła Loose.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym na początku października przez Gowina od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych - sąsiednich sądów.

Pomysł tej reformy wywołał sprzeciw wśród samorządowców z miejscowości, w których znajdują się sądy przeznaczone do zniesienia. Krytycy reorganizacji oceniają ponadto, że określanie okręgów sądowych w rozporządzeniu jest niekonstytucyjne.

W końcu maja - w reakcji na zapowiedzi tych zmian - przygotowano obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych. Zawiera on wyszczególnienie istniejących obecnie sądów wraz z ich okręgami. Celem projektu jest blokada przygotowanej przez Gowina reorganizacji. Przy wsparciu m.in. PSL pod obywatelskim projektem zebrano 150 tys. podpisów.

W połowie listopada Sejm odrzucił informację ministra sprawiedliwości ws. przygotowanej przez resort reorganizacji 79 sądów rejonowych. Za odrzuceniem informacji głosowało 234 posłów, 197 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Odrzucenie informacji nie rodzi żadnych skutków prawnych.

Nal,PAP
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 2. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook