Jedynie prawda jest ciekawa


Spór o poprawki Prezydenta "To wciąż łamanie konstytucji"

19.07.2017

- To zaprzecza temu, co próbuje wdrukować w głowę Platforma Obywatelska - uważa Beata Kempa. Z kolei środowiska prawnicze krytykują propozycję Prezydenta, twierdząc, że jest ona "niekonstytucyjna"

- Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z marszałkami Sejmu i Senatu zgłosił poprawki do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym wzmacniające "kompetencje prezydenta kosztem wzbudzających kontrowersje kompetencji ministra sprawiedliwości" - powiedział w środę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Łapiński w "Sygnałach Dnia" przypomniał, że zgłoszone we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę poprawki do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przede wszystkim zmieniają tryb jej wyboru: sędziowie będą wybierani przez trzy piąte ustawowego składu Sejmu w obecności co najmniej połowy posłów. - Żeby nie było takich podejrzeń, że to jest skok jednej partii na Krajową Radę Sądownictwa, żeby uwolnić te kwestie od bieżących sporów partyjnych - powiedział rzecznik prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział we wtorek, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, jeżeli nie zostaną wprowadzone proponowane przez niego zmiany do ustawy o KRS. Jednak, jak mówił Łapiński, prezydent ma także uwagi do ustawy o Sądzie Najwyższym. - Wczoraj późnym wieczorem odbyło się spotkanie prezydenta z marszałkami Sejmu i Senatu, i prezydent zgłosił pewne swoje poprawki czy uwagi do ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak już wiemy, posłowie PiS zgłoszą to jako poprawki - zostaną wzmocnione kompetencje prezydenta kosztem wzbudzających kontrowersje kompetencji ministra sprawiedliwości - mówił Łapiński. Jak podkreślił, nie będzie już tak, jak straszyła opozycja, że minister sprawiedliwości, będzie decydował o obsadzie stanowisk w Sądzie Najwyższym.

- Prezydent Andrzej Duda włączył się w dyskusję o naprawie wymiaru sprawiedliwości - uważa szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Jej zdaniem, zaproponowany przez prezydenta sposób wyboru sędziów do KRS będzie testem dla opozycji.

Mówiąc o wtorkowym wystąpieniu prezydenta Beata Kempa stwierdziła, że to jest właśnie proces legislacyjny. - To zaprzecza temu, co próbuje wdrukować w głowę Platforma Obywatelska. Że jest jakiś zamach stanu, że nie ma demokracji, że instytucje państwa w zakresie legislacji nie działają - mówiła w środę w TVP Info Kempa.

- Prezydent ma prawo inicjatywy ustawodawczej konstytucyjnie zagwarantowane. (...). Wszyscy musimy dyskutować, jak naprawiać wymiar sprawiedliwości i pan prezydent w tą dyskusję doskonale się włączył - powiedziała.

Według Kempy, zaproponowany przez prezydenta wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5 głosów będzie doskonałym testem dla opozycji. - Choć to będzie bardzo trudne rozmawiać z ludźmi, którzy są zamknięci na wszelką rozmowę, agresywni, których interesuje tylko i wyłącznie utrzymanie swoich bastionów - stwierdziła Kempa. Zauważyła też, że jeśli chodzi o klub Kukiz'15 "różnie to bywa, ale poziom otwartości jest inny".

Inaczej do propozycji Prezydenta odnoszą się środowiska prawnicze. - To jest nadal złamanie konstytucji - powiedział w środę w TOK FM rzecznik KRS Waldemar Żurek oceniając projekt nowelizacji ustawy o KRS zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakłada on, że sędziowie KRS będą wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów.

- Myśmy na początku myśleli, jak się pojawiła ta informacja od pana prezydenta, że to jest pewna jaskółka nadziei, która ma zahamować procedowanie ustawy o SN, że prezydent zobaczył, co się dzieje w parlamencie, zobaczył, jaki skutek mogą wywrzeć wszystkie te ustawy połączone () i to go przeraziło - powiedział rzecznik KRS. Ocenił jednak, że propozycja prezydenta to nadal "złamanie konstytucji". - I ja nie chcę, żebyśmy się do tego przyzwyczajali - podkreślił.

Rzecznik KRS dodał, że w przypadku sędziów TK wybór 3/5 głosów byłby "świetnym rozwiązaniem", ponieważ stanowiłby on kompromis w szukaniu najlepszego kandydata, a konstytucja mówi o tym, że Sejm wybiera sędziów TK. Jednak - jak podkreślił Żurek - w przypadku sądów sytuacja prezentuje się "zupełnie inaczej".

- My teraz, godząc na to rozwiązanie pana prezydenta, musielibyśmy powiedzieć: "zamykamy oczy na konstytucję", dlatego że jakiś doraźny cel polityczny mówi: "uspokójmy sytuację" - ocenił.

- Propozycja Pana Prezydenta, ogłoszona w dzisiejszym oświadczeniu, dotycząca zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa jest niezgodna z konstytucją i prawem międzynarodowym - głosi stanowisko Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Zwracamy się do prezydenta o zaproszenie wszystkich zainteresowanych środowisk do rozmów i wspólne prowadzenie prac nad realną i oczekiwaną przez obywateli poprawą funkcjonowania sądów - zaapelowało jednocześnie Stowarzyszenie "Iustitia". Oświadczenie w sprawie ostatnich zmian dotyczących sądownictwa wydało też we wtorek drugie ze stowarzyszeń sędziowskich. - Stowarzyszenie Sędziów "Themis" z głębokim żalem zawiadamia obywateli Państwa Polskiego, że uchwalone przez Sejm RP ustawy: Prawo o ustroju sądów powszechnych, o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz projektowana ustawa o Sądzie Najwyższym spowodowały kres funkcjonowania niezależnego sądownictwa w Polsce - napisano w tym stanowisku.

PAPWarto poczytać

 1. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 2. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 3. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

 4. kacperplazynski22042018 24.05.2018

  "Spółka, w której doszło do awarii w przepompowni ścieków przekazała do Francji 60 milionów zysków"

  "Spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG) przekazała w ciągu 10 lat do Francji ponad 60 mln zł zysków; to "łupienie kieszeni" gdańszczan"

 5. 1270duda01 24.05.2018

  Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

  Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu

 6. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook