Jedynie prawda jest ciekawa

Społeczeństwo nie może trwać bez Boga

27.05.2012

Hierarchowie, którzy uczestniczyli w niedzielę w Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców w Piekarach Śląskich, wyrażali zaniepokojenie atakami na Kościół. Przekonywali, że budowanie społeczeństwa bez Boga rodzi nieporozumienia i walkę.

Pielgrzymka zgromadziła na piekarskiej kalwarii dziesiątki tysięcy wiernych. Wśród nich był kard. Stanisław Dziwisz, który przekazał piekarskiemu sanktuarium relikwie bł. Jana Pawła II i przewodniczył mszy świętej.

Przekazując relikwie kardynał zaapelował, by powracać do dziedzictwa Jan Pawła II. "On był człowiekiem wielkiego patriotyzmu, często mówił: służę Kościołowi, służę ludzkości jako Polak" - wskazał kardynał.

Jak w liście zapowiadającym pielgrzymkę napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, dzięki temu darowi spełnia się zapewnienie Ojca Świętego, że "z tego wzgórza się nie wyprowadzi". Witając pielgrzymów abp Wiktor Skworc wyraził zaniepokojenie o język debaty politycznej. To język pełen agresji i wzajemnych oskarżeń, nierzadko posługujący się kpiną, drwiną i wulgaryzmami - mówił.

"Niepokój budzą także ataki na Kościół, w celu zbicia kapitału politycznego" - podkreślił arcybiskup i zaapelował do polityków, by podnosili standardy moralne życia publicznego i nie bali się wprowadzać do niego pozytywnych cech: roztropności i męstwa, mądrości, odpowiedzialności, miłości i sprawiedliwości.

Metropolita wskazał, że wybierając swych przedstawicieli wyborcy powierzają im przyszłość. Apelował do polityków, by nie zawiedli tego zaufania. Fragment swego wystąpienia abp Skworc poświęcił przypadającej w tym roku 90. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski. Odniósł się także do aktualnej sytuacji w kraju - sprzeciwił się słabemu - jego zdaniem - wsparciu rodzin przez państwo. Sensowna reforma emerytalna musi wiązać się z właściwą polityką rodzinną - przekonywał.

Hierarcha upomniał się - w imieniu pracowników handlu - o wolne od pracy niedziele. Apelował też o prawdę w życiu publicznym i w mediach. W tym kontekście wyraził zaniepokojenie z powodu odmowy umieszczenia Telewizji Trwam na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Homilię do wiernych wygłosił metropolita lubelski, który przekonywał, że budowanie społeczeństwa bez Boga rodzi nieporozumienia i walkę. "Okazuje się bowiem, że wszędzie tam, gdzie ludzie budują społeczność bez Boga albo wbrew Niemu, tam zaczyna się niezrozumienie i walka. Bliźni staje się wrogiem, którego trzeba upokorzyć, zniszczyć, wyeliminować" - mówił.

W uroczystościach uczestniczyli licznie zgromadzeni hierarchowie, przedstawiciele świata nauki i kultury. Do Piekar przyjechał też szef Solidarności Piotr Duda i politycy.

Majowe pielgrzymowanie do Piekar Śląskich ma długą tradycję i należy do największych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Stanowa pielgrzymka mężczyzn przybywa tu od 1947 r. Przez kilkanaście lat do Piekar pielgrzymował ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła, który jako papież co roku kierował do piekarskich pielgrzymów specjalne posłanie. List do zgromadzonych w Piekarach wiernych przesyła także co roku Benedykt XVI.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Gowin13102017 14.12.2017

  Gowin: decyzja KRRiT nie ułatwia misji rządu premiera Morawieckiego

  Rząd nie miał wpływu na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary na stację TVN, jednak decyzja ta na pewno nie ułatwia misji rządu premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w rozmowie z PAP wicepremier Jarosław Gowin.

 2. 1270500plis 14.12.2017

  Rafalska apeluje do samorządów o wypłatę "500 plus" przed świętami

  Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zaapelowała do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o wypłatę świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" jeszcze przed Bożym Nagrodzeniem. Pozwoli to wielu rodzinom przygotować się do zbliżających się świąt - argumentowała Rafalska.

 3. uchodzcy08122017 14.12.2017

  Kolejne państwa wspierają polską wizję pomocy uchodźcom. "Coraz większe zrozumienie"

  Cieszę się, że nasze podejście w sprawie uchodźców znajduje coraz większe zrozumienie w Unii Europejskiej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Brukseli, dokąd przybył na szczyt UE. Migracja będzie jednym z tematów tego spotkania

 4. Kaczynskipocalunek 14.12.2017

  Wiemy już komu Kaczyński przesłał "buziaka" w Sejmie [WIDEO]

  Największa zagadka ostatniego posiedzenia Sejmu została wyjaśniona. Pozostaje jednak jeszcze jedno pytanie - czy "buziak" został odwzajemniony?

 5. Morawiecki20092017 14.12.2017

  Pierwsza zagraniczna wizyta premiera Morawieckiego

  Premier Mateusz Morawiecki przybył z pierwszą zagraniczną wizytą do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie unijnym. Spotka się też z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i - wraz z szefami rządów państw V4 - z premierem Włoch i szefem KE.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook