Jedynie prawda jest ciekawa

Społeczeństwo nie może trwać bez Boga

27.05.2012

Hierarchowie, którzy uczestniczyli w niedzielę w Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców w Piekarach Śląskich, wyrażali zaniepokojenie atakami na Kościół. Przekonywali, że budowanie społeczeństwa bez Boga rodzi nieporozumienia i walkę.

Pielgrzymka zgromadziła na piekarskiej kalwarii dziesiątki tysięcy wiernych. Wśród nich był kard. Stanisław Dziwisz, który przekazał piekarskiemu sanktuarium relikwie bł. Jana Pawła II i przewodniczył mszy świętej.

Przekazując relikwie kardynał zaapelował, by powracać do dziedzictwa Jan Pawła II. "On był człowiekiem wielkiego patriotyzmu, często mówił: służę Kościołowi, służę ludzkości jako Polak" - wskazał kardynał.

Jak w liście zapowiadającym pielgrzymkę napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, dzięki temu darowi spełnia się zapewnienie Ojca Świętego, że "z tego wzgórza się nie wyprowadzi". Witając pielgrzymów abp Wiktor Skworc wyraził zaniepokojenie o język debaty politycznej. To język pełen agresji i wzajemnych oskarżeń, nierzadko posługujący się kpiną, drwiną i wulgaryzmami - mówił.

"Niepokój budzą także ataki na Kościół, w celu zbicia kapitału politycznego" - podkreślił arcybiskup i zaapelował do polityków, by podnosili standardy moralne życia publicznego i nie bali się wprowadzać do niego pozytywnych cech: roztropności i męstwa, mądrości, odpowiedzialności, miłości i sprawiedliwości.

Metropolita wskazał, że wybierając swych przedstawicieli wyborcy powierzają im przyszłość. Apelował do polityków, by nie zawiedli tego zaufania. Fragment swego wystąpienia abp Skworc poświęcił przypadającej w tym roku 90. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski. Odniósł się także do aktualnej sytuacji w kraju - sprzeciwił się słabemu - jego zdaniem - wsparciu rodzin przez państwo. Sensowna reforma emerytalna musi wiązać się z właściwą polityką rodzinną - przekonywał.

Hierarcha upomniał się - w imieniu pracowników handlu - o wolne od pracy niedziele. Apelował też o prawdę w życiu publicznym i w mediach. W tym kontekście wyraził zaniepokojenie z powodu odmowy umieszczenia Telewizji Trwam na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Homilię do wiernych wygłosił metropolita lubelski, który przekonywał, że budowanie społeczeństwa bez Boga rodzi nieporozumienia i walkę. "Okazuje się bowiem, że wszędzie tam, gdzie ludzie budują społeczność bez Boga albo wbrew Niemu, tam zaczyna się niezrozumienie i walka. Bliźni staje się wrogiem, którego trzeba upokorzyć, zniszczyć, wyeliminować" - mówił.

W uroczystościach uczestniczyli licznie zgromadzeni hierarchowie, przedstawiciele świata nauki i kultury. Do Piekar przyjechał też szef Solidarności Piotr Duda i politycy.

Majowe pielgrzymowanie do Piekar Śląskich ma długą tradycję i należy do największych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Stanowa pielgrzymka mężczyzn przybywa tu od 1947 r. Przez kilkanaście lat do Piekar pielgrzymował ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła, który jako papież co roku kierował do piekarskich pielgrzymów specjalne posłanie. List do zgromadzonych w Piekarach wiernych przesyła także co roku Benedykt XVI.

PAP
[fot. sxc.hu]

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook