Jedynie prawda jest ciekawa


Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

19.01.2018
Petruflickr
Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

- Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii.

- Wiele osób, które zakładały Nowoczesną, znalazło się na aucie. I teraz się do mnie zwracają. Część osób chciała odchodzić, prosiłem, żeby zostały, bo nie widzę sensu, żeby w wyniku takiej zmiany odchodzić – powiedział Petru.

W rozmowie były lider Nowoczesnej nie szczędził krytyki wobec obecnej szefowej partii, Katarzyny Lubnauer. - Jeśli ona poprowadzi w innym kierunku niż program Nowoczesnej... to na to mojej zgody nie będzie (…) Ona generalnie będzie dążyła w kierunku SLD, czyli lewicy i to jest podstawowa różnica między nami. Do tego kwestionowała sojusz Trzaskowski-Rabiej, a dwa tygodnie później sojusz ten akceptowała - przekonywał.

Dodał, że Lubnauer wielokrotnie przekonywała go, że nie zamierza kandydować w wyborach na to stanowisko. - Mówiła tak cztery miesiące, miesiąc, dwa tygodnie i kilka dni przed wyborami. Dlatego uważam to za nielojalność – powiedział Petru. Jak zaznaczył, teraz jest w stanie współpracować z nową szefową partii, ale wyłącznie na własnych warunkach.

- Nie doceniłem czynnika ludzkiego, mimo że wcześniej wielokrotnie mnie ostrzegano – przekonuje Ryszard Petru.

Według niego Lubnauer jako szefowa partii ponosi odpowiedzialność za ostatnie głosowanie w sprawie aborcji. - Takich sytuacji nie może być, że jest wolna amerykanka – twierdzi Petru.

Były lider Nowoczesnej odniósł się do słynnego lotu do Lizbony w trakcie grudniowego kryzysu sejmowego, który wielu komentatorów uważa za symboliczny początek końca Nowoczesnej. - Politycznie to był błąd. Ale wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli – zaznaczył.

Zapytany o krytykę najnowszej inicjatywy – Planu Petru – zasugerował, że projekt krytykują wyłącznie trolle. - Rozmawiam z wyborcami Nowoczesnej, którzy mówią, że to powrót do źródeł. Mam bardzo dobre reakcje i to jest tylko kwestia czasu, żeby się okazało, że odpalenie tego planu było bardzo dobrym projektem. Bardzo wiele osób ma poczucie, że jest szansa na powrót do źródeł. (…) Kiedy robiłem Nowoczesną, hejt był nieporównywalny. Pisali, że to nie ma prawa się udać, że to absurdalny pomysł. Gdybym wtedy nie wszedł do Sejmu, miałbym problem z powrotem do biznesu, byłaby to porażka, Wtedy naprawdę było ciężko, teraz to jest wersja light. A poza tym jeśli drwią, to znaczy, że się boją – przekonuje.

- Zostaję w Nowoczesnej. Mam plan, czekam na rozwój wydarzeń i działam. Robię swoje. (…) Uważam, że wszystko jest do odzyskania – podsumował Ryszard Petru.

kh/tvn24.pl
Fot: Piotr Drabik/Flickr

Warto poczytać

 1. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi od środy rodzicami osób niepełnosprawnych.

 2. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 3. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 4. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 5. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 6. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 7. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 8. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook