Jedynie prawda jest ciekawa


Speckomisja zajmie się zbiorem zastrzeżonym IPN

12.01.2017

Pod koniec stycznia sejmowa komisja ds. służb specjalnych chce poznać informację szefów służb o wynikach kwerendy w zbiorze zastrzeżonym.

- Pod koniec stycznia sejmowa komisja ds. służb specjalnych chce poznać informację szefów służb o wynikach kwerendy w zbiorze zastrzeżonym i dowiedzieć się, jak będzie on odtajniany przez IPN - poinformował w czwartek PAP szef speckomisji Marek Opioła (PiS).

Tego dnia speckomisja przyjęła plan pracy do połowy 2017 r. W pierwszej kolejności posłowie zajmą się ujawnieniem zbioru zastrzeżonego z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej. Jak powiedział PAP Opioła, posłowie będą chcieli porozmawiać zarówno z przedstawicielami IPN, jak i z szefami służb specjalnych, które prowadzą kwerendę w zbiorze, który ma zostać ujawniony w połowie tego roku.

Speckomisja chce poznać wyniki kwerendy i dowiedzieć się, jak zbiór będzie odtajniany - poinformował Opioła.

Dodał, że ten temat miałby zostać rozpatrzony za dwa tygodnie, czyli najprawdopodobniej w czasie następnego posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 25-27 stycznia.

Jak powiedział Opioła, przez najbliższe pół roku speckomisja będzie dyskutować także o cyberbezpieczeństwie i łączności, zwalczaniu korupcji, systemie ewakuacji obywateli Polskich przebywających za granicą w razie niebezpieczeństwa, konfliktach hybrydowych na przykładzie wydarzeń na Ukrainie, w Iraku i Syrii, aktywności służby rosyjskich na terytorium Polski, wydarzeniach na Ukrainie oraz koordynacji polskich służby specjalnych.

Posłowie ze speckomisji jednomyślnie (w obradach nie brał udział przedstawiciel PO i jedna z posłanek PiS) pozytywnie zaopiniowali też nowy statut Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jak powiedział Opioła, struktura SKW zmieni się, co doprowadzi m.in. do mocniejszego uwypuklenia zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN z kwietnia 2016 r. instytucja zastrzegania dokumentów w zbiorze zastrzeżonym przestała istnieć (formalnie oznacza to likwidację tego zbioru). Z tych samych przepisów wynika, że do 15 czerwca 2017 r. m.in. ABW, Agencja Wywiadu oraz służby podległe MON w porozumieniu z IPN mają czas, by dokonać przeglądu dokumentów. Po tej analizie część dokumentów otrzyma klauzulę tajności na zasadach ustawy o ochronie informacji niejawnych, a cześć stanie się dokumentami jawnymi, do których dostęp będą mieli m.in. naukowcy oraz dziennikarze.

We wrześniu 2016 r. władze IPN uzgodniły m.in. z szefem MON Antonim Macierewiczem oraz ministrem koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, że przegląd materiałów z tzw. zetki zakończy się do 31 marca 2017 r. Kwiecień i maj mają być poświęcone na rozstrzygnięcie ewentualnych kwestii spornych. Ostateczną decyzję w sprawie utajnienia danej jednostki archiwalnej będzie podejmował prezes IPN.

[fot. ipn.gov.pl]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 2. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 3. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 4. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 5. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 6. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 7. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 8. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook