Jedynie prawda jest ciekawa


Speckomisja: Szpiegowali na rzecz GRU

17.10.2014

Jak poinformował po posiedzeniu speckomisji Marek Biernacki(PO), dwaj zatrzymani za szpiegostwo pracowali dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Stanisław Wziątek(SLD) ocenił, że ich działalność, szczególnie oficera, była niezwykle niebezpieczna.

Posłowie PiS złożyli wniosek o dodatkowe posiedzenie ws. infiltracji Polski przez rosyjskie służby. Przewodniczący komisji Artur Dębski (koło BiG) podkreślił, że skłania się do tego wniosku.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych wysłuchała informacji szefów ABW i SKW: płk. Dariusza Łuczaka i płk. Piotra Pytla o zatrzymaniach dwóch osób - wojskowego i cywila - podejrzanych o pracę na rzecz obcego wywiadu. Posiedzenie było ściśle tajne.

- To był udany strzał polskich służb w GRU. Polskie służby tutaj spełniły swoje obowiązki, swoją funkcję - powiedział po obradach Biernacki. Ocenił, że operacja zatrzymania podejrzanych odbyła się w odpowiednim momencie, a czas zatrzymań nie był przypadkowy, lecz skoordynowany.

Wziątek mówił, że szczególnie działania oficera były niebezpieczne. - Zwłaszcza jeśli chodzi o zatrzymanego oficera, jego działalność była niezwykle niebezpieczna, natomiast działalność osoby cywilnej miała zupełnie inne znaczenie i obejmowała także analizę sytuacji, w tym także świat mediów - powiedział poseł SLD.

Wziątek przyznał, że podejrzani zdążyli przekazać informacje obcemu wywiadowi, ale nie powiedział, jakie. Dodał, że zatrzymany oficer miał dostęp do ograniczonych informacji, ale poprzez swoje kontakty "mógł poznawać wiedzę, która miała newralgiczne znacznie". Pytany, czy wojskowy pracował w Departamencie Wychowania i Promocji Obronności, o czym napisała w piątek "Gazeta Wyborcza", Wziątek odpowiedział, że "nie jest to nieprawdą".

Poseł SLD powiedział, że sprawy wojskowego i cywila łączyło tylko to, że pracowali na rzecz jednej, obcej służby.

Posłowie PiS: Beata Mazurek i Marek Opioła poinformowali, że chcą dodatkowego posiedzenie komisji poświęconego infiltracji Polski przez rosyjskie służby specjalne.

- Złożyliśmy wniosek, żeby komisja po posiedzeniu budżetowym, które będzie w przyszłym tygodniu, na następnym posiedzeniu Sejmu, odbyła posiedzenie, które będzie poświęcone infiltracji i penetracji terytorium polskiego przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej. (...) Dzisiejsze informacje wskazują na to, że taka infiltracja jest i komisja powinna zebrać tę całą wiedzę i dowiedzieć się o tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział Opioła.

Przewodniczący komisji Artur Dębski (koło BiG) podkreślił, że skłania się ku temu wnioskowi. - Według różnych opinii i szacunków rosyjskie służby na terenie Polski zwiększyły swoją aktywność kilkukrotnie -  argumentował.

Dębski ocenił, że sprawa świadczy o tym, że nasze służby pracują dobrze. - Niewątpliwie jest to sukces i Służba Kontrwywiadu Wojskowego na pewno spowodowała duże problemy, jeżeli chodzi o aktywność oraz skuteczność rosyjskich służb na terenie Polski - powiedział. Polskie służby chwalili też posłowie PO oraz Wziątek z SLD.

Poseł SLD mówił też, że jeszcze nie ma żadnej decyzji, ale prawdopodobnie dyplomaci państwa, dla którego pracowali zatrzymani, zostaną wydaleni z Polski. - To dotyczy tych osób, które działały na szkodę państwa polskiego - powiedział.

Pytany o motywację zatrzymanego oficera do zdrady, Wziątek powiedział, że bardzo dokładna informacja przekazana przez służby jest "poruszająca" i dotyczy życia prywatnego. Ocenił, że pobudki wojskowego z jednej strony były niskie, z drugiej - jego sytuacja była bardzo drażliwa. Dopytywany Wziątek zaprzeczył, by oficer był szantażowany.

Zatrzymany cywil - jak powiedział Wziątek - nigdy nie pracował w Sejmie, ale bardzo o to zabiegał, jak i próbował docierać do świata polityki. Według Wziątka cywil nie bywał na posiedzeniach komisji sejmowych, interesował się natomiast sprawami polityki energetycznej. Z kolei Dębski powiedział, że cywil bardzo aktywnie starał się brać udział w życiu politycznym kraju i poszukiwał kontaktów.

Oficer z MON oraz prawnik Stanisław Sz. zostali zatrzymani w środę. Prokuratorzy postawili im zarzut udziału w obcym wywiadzie, za co grozi od roku do 10 lat więzienia. W piątek sądy zdecydowały o aresztowaniu obu podejrzanych na trzy miesiące.


Greg/PAP
[fot. PAP/Marcin Obara]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. Aborcjawiki 19.03.2018

  Polakom uda się "zatrzymać" aborcję? To ważny moment dla ochrony życia poczętego

  Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Podczas posiedzenia dochodziło do wymiany zdań między zwolennikami a przeciwnikami proponowanych zmian

 2. Scheuring-Wielgus 19.03.2018

  Scheuring-Wielgus znów w formie. Czy ona ma świadomość tego co mówi?

  Posłanka Nowoczesnej "błysnęła" podczas debaty aborcyjnej, a następnie zarzuciła Jackowi Prusinowskiemu manipulację. - Na powtarzaniu -;p) - skomentowała jej zarzut Marzena Paczuska

 3. Merkel-Pawlowicz 19.03.2018

  Wizyta Merkel w Warszawie zostanie zakłócona? Pawłowicz ma apel do "totalnych"

  - Pod ambasadą niemiecką zapisy na ucałowanie dłoni. Ambasadora - zaapelowała do sympatyków opozycji posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. O 18:20 Angela Merkel spotka się z Mateuszem Morawieckim, zaś o 19:30 z Prezydentem Andrzejem Dudą

 4. Duda19032017 19.03.2018

  Piękne słowa Prezydenta. Głośno powiedział co sądzi o popieraniu programów prorodzinnych

  Prezydent Andrzej Duda w trakcie poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Choszczna (Zachodniopomorskie) powiedział, że jest dumny, iż uczestniczy we wdrażaniu programów prorodzinnych. "Chciałbym, żeby do programu Rodzina 500 plus dołączył dobrze przygotowany program Mieszkanie plus" - mówił

 5. Gowin19032018 19.03.2018

  Gowin z silnym wsparciem studentów. Młodzieżowe organizacje poparły Ustawę 2.0

  Dziś spotkam się z premierem Mateuszem Morawieckim, aby negocjować wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. I zapewnił, że w najbliższy wtorek projektem reform uczelni zajmie się rząd

 6. pedofilia19032018 19.03.2018

  To się dzieje naprawdę! Ten komunikator to siedlisko pedofilii, uważajcie na swoje dzieci

  Jeden z popularnych komunikatorów internetowych stanowi prawdziwe siedlisko pedofilii. Jak ustrzec się tego niebezpieczeństwa?

 7. 1270tmerkelin 19.03.2018

  Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

  Kanclerz Angela Merkel podczas dzisiejszej wizyty w Polsce powinna jeszcze raz podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za druga wojnę światową i Holokaust

 8. 1270tu154regulajki 19.03.2018

  Sasin o zwrocie wraku Tu-154: nie widzę perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską

  Nie widzę żadnych perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską - ocenił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o sprawę zwrotu wraku Tu-154

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook