Jedynie prawda jest ciekawa


Spada poparcie dla rządu

27.05.2015

Wyniki najnowszego sondażu CBOS nie są dobrym sygnałem dla rządu Ewy Kopacz. Jedynie 25 proc. badanych jest zwolennikami tego rządu. To najniższy poziom identyfikacji od objęcia teki premiera przez Ewę Kopacz.

Spadło również społeczne poparcie dla premier Kopacz – połowa badanych nie jest zadowolona, że stoi ona na czele rządu - to najniższe notowania od momentu jej nominacji na szefa rządu.

Identyfikacja z urzędującym gabinetem maleje drugi miesiąc z kolei. W porównaniu z kwietniem ubyło zwolenników rządu (o 6 pkt proc. do 25 proc.), przybyło zaś przeciwników (o 6 pkt proc.) - obecnie jest ich 38 proc. Minimalnie zwiększył się odsetek badanych deklarujących obojętność wobec urzędującego gabinetu (o 3 pkt) – jest to 35 proc. badanych. 2 proc. (spadek o 3 pkt) w ogóle nie udzieliło odpowiedzi.

Wyniki działalności rządu premier Kopacz dobrze ocenia 32 proc. ankietowanych, o 4 pkt proc, mniej niż w kwietniu; negatywną ocenę wystawia jej 47 proc. (wzrost o 5 pkt proc.). Zdania nie wyraziło 21 proc. badanych.

Połowa ankietowanych (51 proc., od kwietnia wzrost o 5 pkt proc.) jest niezadowolona z tego, że Ewa Kopacz sprawuje urząd premiera, natomiast jedna trzecia wyraża zadowolenie (32 proc., spadek o 3 pkt). 17 proc. badanych nie wyraziło zdania.

Ostatnie tygodnie nie przyniosły znaczących zmian w ocenach polityki gospodarczej rządu. Nadal większość ankietowanych (59 proc., spadek o 1 pkt) ocenia ją negatywnie, a 29 proc. (od kwietnia wzrost o 2 pkt proc.) uważa, że polityka urzędującego gabinetu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej.

Zwolennicy rządu stosunkowo często rekrutują się spośród mieszkańców największych, ponad półmilionowych miast (40 proc. zwolenników), absolwentów wyższych uczelni (34 proc.), badanych o najwyższych dochodach per capita – powyżej 2 tys. zł (38 proc.), zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (34 proc.).

W grupach społeczno-zawodowych popierający rząd to przede wszystkim pracujący na własny rachunek (48 proc.), kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (34 proc.) oraz pracownicy usług (34 proc.).

Poparcia rządowi częściej niż pozostali udzielają ankietowani nieuczestniczący w praktykach religijnych (31 proc.), a uwzględniając poglądy polityczne – respondenci identyfikujący się z lewicą (36 proc).

W potencjalnych elektoratach partyjnych rząd uzyskuje największe poparcie wśród wyborców PO (63 proc.). Rząd ma również więcej zwolenników niż przeciwników w elektoracie współrządzącego PSL (34 proc. wobec 22 proc.), natomiast wśród sympatyków pozostałych ugrupowań – SLD, PiS (wraz z SP, PR i Prawicą RP) oraz partii KORWiN niechęć przeważa nad sympatią. W przypadku SLD jest to 35 proc. zwolenników wobec 43 proc. przeciwników. Jeśli chodzi o PiS - 6 proc. zwolenników; 70 proc. przeciwników.

Pozytywne oceny działalności rządu przeważają nad negatywnymi jedynie wśród: identyfikujących się z lewicą (45 proc. wobec 38 proc.), badanych zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (40 proc. wobec 37 proc.), wśród pracujących na własny rachunek (52 proc. wobec 33 proc.). Absolwenci wyższych uczelni praktycznie równie często pozytywnie (39 proc.) co krytycznie (38 proc.) postrzegają rezultaty prac urzędującego gabinetu.

W niemal wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych niezadowolenie z tego, że szefem rządu jest Kopacz, przeważa nad zadowoleniem. Relatywnie duże społeczne poparcie premier uzyskuje wśród identyfikujących się z lewicą (48 proc. zadowolonych), pracujących na własny rachunek (45 proc.), zadowolonych z warunków materialnych własnych gospodarstw domowych (41 proc.), o miesięcznych dochodach per capita powyżej 2 tys. zł (41 proc.), absolwentów wyższych uczelni (39 proc.).

Z kolei największą dezaprobatę wobec premier Kopacz deklarują badani o prawicowych poglądach politycznych (62 proc. to głosy krytyczne), niezadowoleni z warunków materialnych własnych gospodarstw domowych (61 proc.) oraz pracownicy średniego szczebla i technicy (71 proc.).

Sondaż przeprowadzono w dniach 14-20 maja na próbie 1048 dorosłych mieszkańców Polski.

PAP/mmil

[Fot. PAP/Jakub Kamiński]


Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook