Jedynie prawda jest ciekawa


Spada poparcie dla rządu

27.05.2015

Wyniki najnowszego sondażu CBOS nie są dobrym sygnałem dla rządu Ewy Kopacz. Jedynie 25 proc. badanych jest zwolennikami tego rządu. To najniższy poziom identyfikacji od objęcia teki premiera przez Ewę Kopacz.

Spadło również społeczne poparcie dla premier Kopacz – połowa badanych nie jest zadowolona, że stoi ona na czele rządu - to najniższe notowania od momentu jej nominacji na szefa rządu.

Identyfikacja z urzędującym gabinetem maleje drugi miesiąc z kolei. W porównaniu z kwietniem ubyło zwolenników rządu (o 6 pkt proc. do 25 proc.), przybyło zaś przeciwników (o 6 pkt proc.) - obecnie jest ich 38 proc. Minimalnie zwiększył się odsetek badanych deklarujących obojętność wobec urzędującego gabinetu (o 3 pkt) – jest to 35 proc. badanych. 2 proc. (spadek o 3 pkt) w ogóle nie udzieliło odpowiedzi.

Wyniki działalności rządu premier Kopacz dobrze ocenia 32 proc. ankietowanych, o 4 pkt proc, mniej niż w kwietniu; negatywną ocenę wystawia jej 47 proc. (wzrost o 5 pkt proc.). Zdania nie wyraziło 21 proc. badanych.

Połowa ankietowanych (51 proc., od kwietnia wzrost o 5 pkt proc.) jest niezadowolona z tego, że Ewa Kopacz sprawuje urząd premiera, natomiast jedna trzecia wyraża zadowolenie (32 proc., spadek o 3 pkt). 17 proc. badanych nie wyraziło zdania.

Ostatnie tygodnie nie przyniosły znaczących zmian w ocenach polityki gospodarczej rządu. Nadal większość ankietowanych (59 proc., spadek o 1 pkt) ocenia ją negatywnie, a 29 proc. (od kwietnia wzrost o 2 pkt proc.) uważa, że polityka urzędującego gabinetu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej.

Zwolennicy rządu stosunkowo często rekrutują się spośród mieszkańców największych, ponad półmilionowych miast (40 proc. zwolenników), absolwentów wyższych uczelni (34 proc.), badanych o najwyższych dochodach per capita – powyżej 2 tys. zł (38 proc.), zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (34 proc.).

W grupach społeczno-zawodowych popierający rząd to przede wszystkim pracujący na własny rachunek (48 proc.), kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (34 proc.) oraz pracownicy usług (34 proc.).

Poparcia rządowi częściej niż pozostali udzielają ankietowani nieuczestniczący w praktykach religijnych (31 proc.), a uwzględniając poglądy polityczne – respondenci identyfikujący się z lewicą (36 proc).

W potencjalnych elektoratach partyjnych rząd uzyskuje największe poparcie wśród wyborców PO (63 proc.). Rząd ma również więcej zwolenników niż przeciwników w elektoracie współrządzącego PSL (34 proc. wobec 22 proc.), natomiast wśród sympatyków pozostałych ugrupowań – SLD, PiS (wraz z SP, PR i Prawicą RP) oraz partii KORWiN niechęć przeważa nad sympatią. W przypadku SLD jest to 35 proc. zwolenników wobec 43 proc. przeciwników. Jeśli chodzi o PiS - 6 proc. zwolenników; 70 proc. przeciwników.

Pozytywne oceny działalności rządu przeważają nad negatywnymi jedynie wśród: identyfikujących się z lewicą (45 proc. wobec 38 proc.), badanych zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (40 proc. wobec 37 proc.), wśród pracujących na własny rachunek (52 proc. wobec 33 proc.). Absolwenci wyższych uczelni praktycznie równie często pozytywnie (39 proc.) co krytycznie (38 proc.) postrzegają rezultaty prac urzędującego gabinetu.

W niemal wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych niezadowolenie z tego, że szefem rządu jest Kopacz, przeważa nad zadowoleniem. Relatywnie duże społeczne poparcie premier uzyskuje wśród identyfikujących się z lewicą (48 proc. zadowolonych), pracujących na własny rachunek (45 proc.), zadowolonych z warunków materialnych własnych gospodarstw domowych (41 proc.), o miesięcznych dochodach per capita powyżej 2 tys. zł (41 proc.), absolwentów wyższych uczelni (39 proc.).

Z kolei największą dezaprobatę wobec premier Kopacz deklarują badani o prawicowych poglądach politycznych (62 proc. to głosy krytyczne), niezadowoleni z warunków materialnych własnych gospodarstw domowych (61 proc.) oraz pracownicy średniego szczebla i technicy (71 proc.).

Sondaż przeprowadzono w dniach 14-20 maja na próbie 1048 dorosłych mieszkańców Polski.

PAP/mmil

[Fot. PAP/Jakub Kamiński]


Warto poczytać

 1. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 2. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 3. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 4. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 5. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 6. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 7. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 8. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook