Jedynie prawda jest ciekawa


SP proponuje pakiet rozwiązań prorodzinnych

24.11.2012

Program przedstawiony przez Solidarną Polskę zakłada wiele nowych pomysłów, które docelowo mają pomóc rodzinie i przeciwdziałać niekorzystnym zmianom demograficznym.

Powszechny system świadczeń rodzinnych, bezpłatne publiczne żłobki i przedszkola, rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa socjalnego matek, ulgi podatkowe i darmowe posiłki dla dzieci - zakłada program, który przedstawiła w sobotę Solidarna Polska.

"Wydłużenie urlopu macierzyńskiego to zaledwie +jaskółka+ w dobrej polityce prorodzinnej. Potrzebny jest całościowy program pomocy rodzinie" - powiedział w sobotę lider SP Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Sejmie.

"Problem polityki prorodzinnej ma wymiar bardzo namacalny; w Polsce sytuacja jest wręcz katastrofalna" - ocenił Ziobro. Podkreślił, że w ramach Unii Europejskiej Polska jest krajem o najmniejszej dzietności, a w świecie zajmuje pod tym względem 209 miejsce.

Lider SP zaznaczył, że niepokojącym sygnałem jest fakt, że coraz więcej młodych, wykształconych ludzi nie widzi dla siebie przyszłości w kraju i emigruje, a młode Polki rodzą blisko dwukrotnie więcej dzieci np. w Wielkiej Brytanii niż w Polsce.

"Logika wskazywałaby, że więcej dzieci będzie rodzić się w kraju ojczystym, gdzie matki mają silne wsparcie babć i całej rodziny. Tymczasem w Polsce dzieci rodzi się mniej. To wskazuje, że decydującym czynnikiem jest wsparcie państwa dla rodziny" - alarmował Ziobro.

Przytaczał dane dotyczące procentu PKB przeznaczanego na politykę prorodzinną: "We Francji to jest 3,7 proc. w Szwecji 3,35 proc., na Węgrzech - mimo ciężkiej sytuacji tego kraju - 3,3 proc. W Polsce - mimo, że propaganda rządowa mówi, że jesteśmy zieloną wyspą - przeznaczamy na politykę prorodzinną zaledwie 0,9 proc. PKB" - wyliczał Ziobro.

Polityk podkreślił, że zmniejszenie liczby dzieci w Polsce oznacza w przyszłości poważne problemy z zapewnieniem starzejącemu się społeczeństwu "godziwych" emerytur i właściwej opieki medycznej. "Musimy podjąć niezbędne działania, by ratować sytuację rodziny" - zaznaczył Ziobro.

Według SP, każde dziecko powinno mieć bezpłatny dostęp do żłobków i przedszkoli, a obecnie ciężar ich utrzymania "spada" na samorządy i rodziców.

Po to, by Polki rodziły więcej dzieci należy też - zakłada program SP - wprowadzić ulgi dla pracodawców zatrudniających młode matki. SP chce, by przez rok skarb państwa opłacał składki pracowników wracających po urlopie macierzyńskim. Proponuje także, by kobiety wracające po urlopie macierzyńskim obowiązywał półroczny okres ochronny, w czasie którego pracodawca nie mógłby ich zwolnić.  

Program SP zakłada też rozwiązania dotyczące kwestii emerytur matek. SP proponuje, by emerytura kobiety była zwiększana o 10 proc. za każde wychowywane przez nią dziecko.

Pomoc rodzinie - według SP - oznacza także ułatwienia w dostępie młodych małżeństw do mieszkań. Za małżeństwa do 40 roku życia, które zaciągnęły kredyt na mieszkanie w złotówkach, państwo – zakłada program - spłacałoby 50 proc. odsetek przez pierwsze 10 lat, zaś każde dziecko na utrzymaniu powodowałoby zwiększenie pomocy o kolejne 10 proc. (nie więcej niż 40 proc.) W sumie rodzina mogłaby uzyskać od państwa spłatę 90 proc. rat odsetkowych z tytułu kredytu mieszkaniowego.

SP chce także, by państwo dofinansowywało podręczniki szkolne poprzez wprowadzenie urzędowej ceny maksymalnej oraz zapewniło darmowe posiłki i opiekę medyczną w szkole.

Państwo powinno także - według SP - podnieść ulgę podatkową na dzieci do 2160 zł rocznie na dziecko, a dla dzieci z rodzin wielodzietnych lub o niewielkich dochodach do 300 zł miesięcznie. 

ll, PAP

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook