Jedynie prawda jest ciekawa


SP apeluje o zajęcie się bezpieczeństwem Polski

07.11.2012

Szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk uważa, że po ponownym zwycięstwie Baracka Obamy Polska powinna przemyśleć priorytety swojego bezpieczeństwa. Zadaje też pytanie, jakim gwarantem bezpieczeństwa dla Europy i Polski będą USA i NATO.

Mularczyk, gratulując na konferencji prasowej w Sejmie zwycięstwa Obamie, podkreślił zarazem, że wybór ten pozwala sądzić, iż polityka zagraniczna USA w najbliższych latach raczej się nie zmieni, co stawia Polskę w dość trudnej sytuacji.

Uważa, że polityka amerykańska skupiona w głównej mierze na "zwiększeniu wpływów USA w strefie Pacyfiku", co wiązało się ze ściślejszą współpracą z Chinami i Rosją, spowodowała "rozluźnienie więzów amerykańskich z krajami +starej+ Europy i Polski".

"W tym kontekście Polska powinna się zastanowić nad pewną zmianą swojej polityki, kiedy powstaje pytanie: jakim gwarantem bezpieczeństwa będzie NATO, jakim gwarantem bezpieczeństwa będzie wreszcie Ameryka dla Europy i Polski?" - powiedział Mularczyk.

Jak podkreślił, "Polska znajduje się w sytuacji, w której powinna przemyśleć swoje priorytety, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa". Przyznał, że Solidarna Polska w pewien sposób zgadza się z działaniami prezydenta Bronisława Komorowskiego ws. budowy polskiego systemu antyrakietowego i będzie je wspierać.

Szef klubu SP dodał, że Polska w tej sytuacji szczególnie powinna zwrócić uwagę na sytuację regionalną z sąsiadami oraz powinna szukać sojuszników w innych częściach świata.

Mularczyk wyraził także nadzieję, że polityka zagraniczna USA - wobec Polski i Europy - ulegnie jednak pewnej zmianie.

Obama
wygrał wybory prezydenckie, zdobywając 50 procent głosów bezpośrednich (wyborców). Jego republikański oponent Mitt Romney uzyskał ich 49 procent. Przewaga prezydenta była bardziej wyraźna w liczbie głosów elektorskich, które w USA decydują o wyniku wyborów.

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook