Jedynie prawda jest ciekawa


Sondaż IBRiS: PiS może rządzić samodzielnie

23.01.2017

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej", po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie, wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc. poparcia.

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej" po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc.

„Tak wysokiego poparcia PiS nie miało od września 2015 r., gdy szykowało się do wyborów parlamentarnych. Dzięki takiemu rezultatowi partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 232 mandaty poselskie (dziś ma 234), co ponownie dawałoby jej samodzielną większość w Sejmie” - pisze Rzeczpospolita”.

Jeżeli chodzi o opozycję, to najwięcej na proteście zyskała Platforma Obywatelska. W porównaniu z poprzednim sondażem poparcie dla partii kierowanej przez Grzegorza Schetynę wzrosło o 5 pkt proc. i wynosi 19 proc. Takie poparcie pozwala PO na uzyskanie 104 miejsc w Sejmie, obecnie ma 132 posłów. Zdaniem prezesa IBRiS na wynik PO nie wpłynęły np. sejmowe śpiewy poseł Joanny Muchy.

Największym przegranym sejmowego protestu jest Nowoczesna, dla której poparcie spadło aż o 8 proc., obecnie wynosi 11 proc. Przy takim wyniku partia Ryszarda Petru zdobędzie 54 mandaty poselskie, co prawda więcej niż dziś, bo ma 31 posłów, ale to niewiele ze względu na chęć przewodzenia przez Nowoczesną na opozycji. Na spadek poparcia dla partii Nowoczesnej miała wpływ nie tylko podróż Ryszarda Petru z wiceszefową formacji Joanną Schmidt do Portugalii podczas sejmowego protestu, ale i zaskakujące wolty partii podczas negocjacji z władzami.

Na sejmowym proteście zyskało PSL, które w porównaniu z poprzednim listopadowym sondażem zyskało 3 proc. poparcie i dzięki temu cieszy się 7 proc. popularnością wśród wyborców. To daje mu 27 mandatów w Sejmie.

Z sondażu wynika, że w Sejmie znalazłby się również Ruch Kukiz '15 i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Ruch stracił od listopada 2 pkt proc., obecnie popiera go 7 proc. ankietowanych, co dałoby mu 31 mandatów (dziś ma ich 35). Natomiast SLD ma 5 proc. poparcia i balansuje na granicy progu wyborczego z 5 proc. poparcia. Gdyby uzyskali taki wynik w wyborach Sojusz zdobyłby 11 mandatów.

Poza parlamentem znalazłyby się: partia Razem (3 proc.) i Wolność (poniżej 1 proc.) której poparcie spadło aż o 3 pkt proc. „Okazuje się, że nie popłaca zmiana nazwy” - ocenia „Rzeczpospolita”. Partia Wolność wcześniej nosiła nazwę KORWiN.

[fot. VaGla – Piotr Waglowski/pl.wikipedia.org]

„Rzeczpospolita”/ems

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook