Jedynie prawda jest ciekawa


Sondaż IBRiS: PiS może rządzić samodzielnie

23.01.2017

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej", po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie, wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc. poparcia.

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej" po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc.

„Tak wysokiego poparcia PiS nie miało od września 2015 r., gdy szykowało się do wyborów parlamentarnych. Dzięki takiemu rezultatowi partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 232 mandaty poselskie (dziś ma 234), co ponownie dawałoby jej samodzielną większość w Sejmie” - pisze Rzeczpospolita”.

Jeżeli chodzi o opozycję, to najwięcej na proteście zyskała Platforma Obywatelska. W porównaniu z poprzednim sondażem poparcie dla partii kierowanej przez Grzegorza Schetynę wzrosło o 5 pkt proc. i wynosi 19 proc. Takie poparcie pozwala PO na uzyskanie 104 miejsc w Sejmie, obecnie ma 132 posłów. Zdaniem prezesa IBRiS na wynik PO nie wpłynęły np. sejmowe śpiewy poseł Joanny Muchy.

Największym przegranym sejmowego protestu jest Nowoczesna, dla której poparcie spadło aż o 8 proc., obecnie wynosi 11 proc. Przy takim wyniku partia Ryszarda Petru zdobędzie 54 mandaty poselskie, co prawda więcej niż dziś, bo ma 31 posłów, ale to niewiele ze względu na chęć przewodzenia przez Nowoczesną na opozycji. Na spadek poparcia dla partii Nowoczesnej miała wpływ nie tylko podróż Ryszarda Petru z wiceszefową formacji Joanną Schmidt do Portugalii podczas sejmowego protestu, ale i zaskakujące wolty partii podczas negocjacji z władzami.

Na sejmowym proteście zyskało PSL, które w porównaniu z poprzednim listopadowym sondażem zyskało 3 proc. poparcie i dzięki temu cieszy się 7 proc. popularnością wśród wyborców. To daje mu 27 mandatów w Sejmie.

Z sondażu wynika, że w Sejmie znalazłby się również Ruch Kukiz '15 i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Ruch stracił od listopada 2 pkt proc., obecnie popiera go 7 proc. ankietowanych, co dałoby mu 31 mandatów (dziś ma ich 35). Natomiast SLD ma 5 proc. poparcia i balansuje na granicy progu wyborczego z 5 proc. poparcia. Gdyby uzyskali taki wynik w wyborach Sojusz zdobyłby 11 mandatów.

Poza parlamentem znalazłyby się: partia Razem (3 proc.) i Wolność (poniżej 1 proc.) której poparcie spadło aż o 3 pkt proc. „Okazuje się, że nie popłaca zmiana nazwy” - ocenia „Rzeczpospolita”. Partia Wolność wcześniej nosiła nazwę KORWiN.

[fot. VaGla – Piotr Waglowski/pl.wikipedia.org]

„Rzeczpospolita”/ems

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook