Jedynie prawda jest ciekawa

Sondaż: Duda dogania Komorowskiego

31.03.2015

II tura już przesądzona? Kolejny sondaż pokazuje, że urzędujący prezydent zmierzy się w ponownym głosowaniu z Andrzejem Dudą.

Co więcej, poparcie Bronisława Komorowskiego jest coraz mniejsze.

W sondażu przeprowadzonym prze IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, Bronisław Komorowski ma 41 proc. poparcia. W ciągu ostatnich dwóch tygodni stracił 5 punktów procentowych. Zmniejsza się dystans między nim i Andrzejem Dudą, który w sondażu ma 27 proc. poparcia. To wzrost o jeden punkt procentowy w stosunku do badania sprzed dwóch tygodni.

Na trzecim miejscu plasuje się natomiast aż troje kandydatów: Adam Jarubas, Magdalena Ogórek i Janusz Korwin-Mikke. Na każdego z nich chce głosować 5 proc. ankietowanych. Dla Magdaleny Ogórek jest to niezmienne poparcie, natomiast kandydat PSL notuje wzrost o jeden punkt procentowy, a kandydat KORWiN o dwa punkty.

Kolejne miejsce także jest zajęte przez więcej niż jednego kandydata. Janusz Palikot oraz Paweł Kukiz cieszą się takim samym poparciem - 3 proc. Pozostali kandydaci nie przekraczają jednego punktu procentowego poparcia.

Komentujący sondaż socjolog, dr Jarosław Flis mówi „Rzeczpospolitej”, że pewne są tylko dwa pierwsze miejsca. - Zmiany poparcia dla pozostałych kandydatów mieszczą się poniżej granicy błędu statystycznego. Dlatego warto jest śledzić trendy w ich notowaniach w dłuższym okresie — ocenia.

Marcin Duma z IBRiS dodaje, że kampania Andrzeja Dudy prowadzi do spadku notowań urzędującego prezydenta, ale nie skutkuje dynamicznym wzrostem poparcia dla kandydata PiS. Natomiast porażkę poniosła idea „kandydata obywatelskiego” autorstwa sztabu Komorowskiego. - Dziś jego notowania to poziom PO plus część zwolenników SLD — szacuje.

mc,rp.pl
[fot. PAP/Tomasz Gzell/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. Blaszczak20092017 20.10.2017

  Błaszczak o prezydencie: mam nadzieję że spełni swoje zobowiązania

  Mam nadzieję, że pan prezydent spełni zobowiązanie, jakie składał w czasie kampanii wyborczej, dotyczące dogłębnej reformy wymiaru sprawiedliwości - zaznaczył w piątek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W jego ocenie prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS "wymagały korekty".

 2. 1270najsztub 19.10.2017

  Są zarzuty prokuratorskie dla dziennikarza Piotra N., który potrącił pieszą

  Znany dziennikarz Piotr N. usłyszał w czwartek zarzut spowodowania wypadku - potrącenia pieszej. Grozi za to do trzech lat więzienia. Do zdarzenia doszło 5 października br.

 3. 1270radziwill 19.10.2017

  Minister zdrowia: nie ma przesłanek do zakazania farmaceutom powoływania się na "klauzulę sumienia"

  W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, brak jest przesłanek, by stwierdzić, że farmaceuci nie mogą powoływać się na "klauzulę sumienia" - ocenia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 4. brexit19102017 19.10.2017

  Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

  Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach.

 5. Grobybohaterowwiki 19.10.2017

  Na grobach bohaterów zapłoną znicze. Rusza 9 edycja akcji

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook