Jedynie prawda jest ciekawa


Sondaż: Duda dogania Komorowskiego

31.03.2015

II tura już przesądzona? Kolejny sondaż pokazuje, że urzędujący prezydent zmierzy się w ponownym głosowaniu z Andrzejem Dudą.

Co więcej, poparcie Bronisława Komorowskiego jest coraz mniejsze.

W sondażu przeprowadzonym prze IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, Bronisław Komorowski ma 41 proc. poparcia. W ciągu ostatnich dwóch tygodni stracił 5 punktów procentowych. Zmniejsza się dystans między nim i Andrzejem Dudą, który w sondażu ma 27 proc. poparcia. To wzrost o jeden punkt procentowy w stosunku do badania sprzed dwóch tygodni.

Na trzecim miejscu plasuje się natomiast aż troje kandydatów: Adam Jarubas, Magdalena Ogórek i Janusz Korwin-Mikke. Na każdego z nich chce głosować 5 proc. ankietowanych. Dla Magdaleny Ogórek jest to niezmienne poparcie, natomiast kandydat PSL notuje wzrost o jeden punkt procentowy, a kandydat KORWiN o dwa punkty.

Kolejne miejsce także jest zajęte przez więcej niż jednego kandydata. Janusz Palikot oraz Paweł Kukiz cieszą się takim samym poparciem - 3 proc. Pozostali kandydaci nie przekraczają jednego punktu procentowego poparcia.

Komentujący sondaż socjolog, dr Jarosław Flis mówi „Rzeczpospolitej”, że pewne są tylko dwa pierwsze miejsca. - Zmiany poparcia dla pozostałych kandydatów mieszczą się poniżej granicy błędu statystycznego. Dlatego warto jest śledzić trendy w ich notowaniach w dłuższym okresie — ocenia.

Marcin Duma z IBRiS dodaje, że kampania Andrzeja Dudy prowadzi do spadku notowań urzędującego prezydenta, ale nie skutkuje dynamicznym wzrostem poparcia dla kandydata PiS. Natomiast porażkę poniosła idea „kandydata obywatelskiego” autorstwa sztabu Komorowskiego. - Dziś jego notowania to poziom PO plus część zwolenników SLD — szacuje.

mc,rp.pl
[fot. PAP/Tomasz Gzell/Jacek Bednarczyk]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook