Jedynie prawda jest ciekawa

Sondaż: Duda dogania Komorowskiego

31.03.2015

II tura już przesądzona? Kolejny sondaż pokazuje, że urzędujący prezydent zmierzy się w ponownym głosowaniu z Andrzejem Dudą.

Co więcej, poparcie Bronisława Komorowskiego jest coraz mniejsze.

W sondażu przeprowadzonym prze IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, Bronisław Komorowski ma 41 proc. poparcia. W ciągu ostatnich dwóch tygodni stracił 5 punktów procentowych. Zmniejsza się dystans między nim i Andrzejem Dudą, który w sondażu ma 27 proc. poparcia. To wzrost o jeden punkt procentowy w stosunku do badania sprzed dwóch tygodni.

Na trzecim miejscu plasuje się natomiast aż troje kandydatów: Adam Jarubas, Magdalena Ogórek i Janusz Korwin-Mikke. Na każdego z nich chce głosować 5 proc. ankietowanych. Dla Magdaleny Ogórek jest to niezmienne poparcie, natomiast kandydat PSL notuje wzrost o jeden punkt procentowy, a kandydat KORWiN o dwa punkty.

Kolejne miejsce także jest zajęte przez więcej niż jednego kandydata. Janusz Palikot oraz Paweł Kukiz cieszą się takim samym poparciem - 3 proc. Pozostali kandydaci nie przekraczają jednego punktu procentowego poparcia.

Komentujący sondaż socjolog, dr Jarosław Flis mówi „Rzeczpospolitej”, że pewne są tylko dwa pierwsze miejsca. - Zmiany poparcia dla pozostałych kandydatów mieszczą się poniżej granicy błędu statystycznego. Dlatego warto jest śledzić trendy w ich notowaniach w dłuższym okresie — ocenia.

Marcin Duma z IBRiS dodaje, że kampania Andrzeja Dudy prowadzi do spadku notowań urzędującego prezydenta, ale nie skutkuje dynamicznym wzrostem poparcia dla kandydata PiS. Natomiast porażkę poniosła idea „kandydata obywatelskiego” autorstwa sztabu Komorowskiego. - Dziś jego notowania to poziom PO plus część zwolenników SLD — szacuje.

mc,rp.pl
[fot. PAP/Tomasz Gzell/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 3. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 4. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 5. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 6. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 7. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook