Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Solidarność" zburzyła porządek w Europie

28.08.2014

"Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” zburzył powojenny porządek w Europie, po wielu latach totalitarnego zniewolenia umożliwił powrót naszej Ojczyzny do rodziny wolnych, demokratycznych państw” - głosi nowa uchwała KK „Solidarność”.

Działacze "S" przyjęli ją podczas posiedzenia Komisji w sali BHP Stoczni Gdańskiej, w której 31 sierpnia 1980 r. podpisano historyczne porozumienie między strajkującymi robotnikami i delegacją władz PRL. Przed posiedzeniem członkowie Komisji Krajowej związku złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

"Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” zburzył powojenny porządek w Europie, po wielu latach totalitarnego zniewolenia umożliwił powrót naszej Ojczyzny do rodziny wolnych, demokratycznych państw. Dzięki solidarności milionów Polaków wydarzenia sprzed 34 lat stały się jedną z najpiękniejszych kart historii Polski" - głosi uchwała.

"Sierpniowe postulaty są nadal aktualne i mimo przeżywanych obecnie trudności, mimo antyspołecznej, antypracowniczej i antyzwiązkowej postawy rządu związek istnieje i realizuje swój najważniejszy cel, jakim jest obrona godności ludzi pracy" - zapewniają działacze w swoim dokumencie.

Związkowcy zwracają też uwagę, że "po 34 latach, na potrzeby bieżącej polityki, sprawujący władzę w Polsce próbują pisać historię naszego kraju na nowo; próbują wymazać fakt, że do zmian doprowadziły strajki milionów pracowników w zakładach pracy, którzy byli członkami NSZZ Solidarność". Jak czytamy w uchwale, rządzący "próbują zatrzeć w pamięci Polaków, że do pierwszych wolnych wyborów w czerwcu 1989 r. doprowadziła fala strajków pracowników zrzeszonych w zdelegalizowanej Solidarności, że zmiany ustrojowe nie byłyby możliwe bez Solidarności".

Komisja Krajowa zadeklarowała, że "będzie robić wszystko, aby 21 sierpniowych postulatów nie było tylko napisami na historycznych tablicach, wystawionych do oglądania w muzeum". Podziękowano "wszystkim, dzięki którym Solidarność powstała, przetrwała stan wojenny i trwa do dzisiaj" oraz zapewniono o kontynuowaniu "walki o prawa pracownicze i wrażliwą społecznie Polskę".

Uchwałę z okazji rocznicy Sierpnia'80 Solidarność przyjmuje każdego roku. Rzecznik prasowy NSZZ "S", Marek Lewandowski powiedział PAP, że rocznica ta stała się świętem politycznych celebrytów, a związek chce w ten sposób upomnieć się o pamięć o tych ludziach, którzy "nie poradzili sobie z transformacją ustrojową".

"Zapomniani są ludzie, którzy często byli internowani, którzy siedzieli w więzieniach, ponosili ogromne koszty walki o to, co dziś mamy, a to jest jedyna w roku duża okazja, żeby o tych ludziach przypominać" – podkreślił.

PAP, lz

[fot: PAP/Adam Warżawa]

Słowa kluczowe:

Historia i społeczeństwo

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. Sad-gfgdd 26.05.2017

  Jaki o korupcji w SN

  "Prokuratura prowadzi bardzo poważne postępowanie dotyczące korupcji w Sądzie Najwyższym".

 5. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 6. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 7. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook