Jedynie prawda jest ciekawa


„Solidarność” razem z Ukrainą

25.02.2014

Na siedzibie NSZZ „Solidarność” w Gdańsku powiewa flaga związku w żółto-niebieskich barwach – znak solidarności z narodem ukraińskim upominającym się o prawa obywatelskie i walczącym z upadającym pod naporem protestów reżimem. „Solidarność” organizuje doraźną pomoc dla Ukraińców.

Związkowa chorągiew jest opuszczona do połowy masztu w hołdzie ofiarom protestów na Ukrainie. „Solidarność” na fladze jest w kolorze żółtym, a tło – niebieskie. – To wyraz hołdu dla osób, które zginęły podczas wydarzeń na Ukrainie, dlatego flaga umieszczona została w połowie masztu. „Solidarność” organizuje doraźną pomoc dla Ukraińców, a taki symboliczny gest wspierający walczących o wolność i demokrację jest potrzebny. Zdecydowaliśmy, aby w tych trudnych dniach dla Ukrainy rozpoznawalna na całym świecie flaga „Solidarności” zmieniła swoje kolory – mówi Piotr Duda przewodniczący KK NSZZ „S”.

Niebiesko-żółta flaga „Solidarności” w barwach ukraińskich na budynku – siedzibie Związku będzie wisiała do piątku. Tego bowiem dnia w całej Polsce odprawione będą msze św. za ofiary wydarzeń na kijowskim Majdanie oraz w intencji pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie. 28 lutego prezydium Konferencji Episkopatu Polski ogólnopolskim ogłosiło dniem modlitwy i postu w intencji Ukrainy.

Regiony nadgraniczne „Solidarności” przygotowują konwój z transportem humanitarnym na Ukrainę. Gromadzone są przede wszystkim środki opatrunkowe i materiały pierwszej pomocy medycznej. Transport jest finansowany ze zbiórki wśród członków Związku.

Dramat rozgrywa się 84 km od granicy z Polską, półtorej godziny jazdy samochodem – we Lwowie Ukraińcy, zbuntowani się przeciwko ciążącej ku Rosji upadającej władzy, opanowali budynki administracji. Na terenach dawnej Rzeczpospolitej ostała się ukraińska świadomość narodowa, niestety w latach ostatniej wojny – antypolska.

W dziesiątkach miast i miasteczek padły, zwalone ukraińskimi rękami, pomniki Lenina.

Nieco dalej, 638 km od polskiej granicy, w Kijowie, toczyła się regularna bitwa. Do zasłaniających się tarczami, kryjących się za barykadami demonstrantów strzelali milicjanci wierni reżimowi Wiktora Janukowycza. Według napływających z Kijowa informacji śmierć od kul poniosło około stu osób. W szpitalach jest około tysiąca rannych. Ci, którzy pozostali na placu Niepodległości trwali, trzymali pozycje, bronili się i szturmowali. Odrzucili kompromis z satrapą. Prezydent Janukowycz oskarżył opozycję o próbę dokonania przewrotu i został pozbawiony władzy uchwałą Rady najwyższej Ukrainy. Nie wiadomo gdzie aktualnie przebywa. Trwa formowanie rządu tymczasowego i budowa nowych struktur państwa. Sytuacja gospodarcza naszego wschodniego sąsiada jest dramatyczna. Ofiara życia stu uczestników protestów na Majdanie nie pójdzie na marne jeśli przywódcy protestu dokonają sanacji swojej ojczyzny w sposób demokratyczny, z poszanowaniem praw obywatelskich i z szacunkiem do współobywateli, porzucając ciągle żywy nurt wywodzący się z OUN UPA.

Dla losów tego narodu wymowne są dzieje rodziny duchowego grecko-katolickiego przywódcy Ukrainy w trudnym wieku XX – Sługi Bożego arcybiskupa Andrzeja Romana Szeptyckiego. Jego brat – błogosławiony archimandryta Kazimierz (ojciec Klemens), Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, zmarł w 1951 roku w więzieniu sowieckim. Drugi z braci – Stanisław był polskim generałem, dowódcą armii Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej, ministrem spraw wojskowych II Rzeczypospolitej. We wrześniu 1939 r. NKWD zamordowało jego brata Leona wraz z żoną Jadwigą,miłośniczką pieśni ukraińskich. Brat Aleksander był jedną z pierwszych ofiar pacyfikacji Zamojszczyzny przez Niemców, zamordowanym w 1940 r. w Rotundzie Zamojskiej. Bratanek i chrześniak metropolity Andrzej Szeptycki jako oficer rezerwy otrzymał zezwolenie biskupa na udanie się na front. Został zamordowany w Katyniu.

Przewodniczący „S” Piotr Duda apeluje nie tylko do członków Związku, ale również do wszystkich, ktorzy chcą w ten sposób wesprzeć Ukraińców, o przekazywanie środków na konto: Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” Nr rachunku 34 1020 2629 0000 9102 0009 1546 Tytułem:„UKRAINA” Wszelkich informacji udziela Tadeusz Majchrowicz – tel. 512 983 530 W imieniu organizatora zbiórki pieniędzy informacji udziela Paweł Krzeszowski z Regionu Świętokrzyskiego – tel. 533 263 987.

ASG

solidarnosc.gda.pl

[fot:PAP/Piotr Wittman]

Warto poczytać

 1. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 2. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 3. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 4. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 5. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 6. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

 7. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 8. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook