Jedynie prawda jest ciekawa


„Solidarność” razem z Ukrainą

25.02.2014

Na siedzibie NSZZ „Solidarność” w Gdańsku powiewa flaga związku w żółto-niebieskich barwach – znak solidarności z narodem ukraińskim upominającym się o prawa obywatelskie i walczącym z upadającym pod naporem protestów reżimem. „Solidarność” organizuje doraźną pomoc dla Ukraińców.

Związkowa chorągiew jest opuszczona do połowy masztu w hołdzie ofiarom protestów na Ukrainie. „Solidarność” na fladze jest w kolorze żółtym, a tło – niebieskie. – To wyraz hołdu dla osób, które zginęły podczas wydarzeń na Ukrainie, dlatego flaga umieszczona została w połowie masztu. „Solidarność” organizuje doraźną pomoc dla Ukraińców, a taki symboliczny gest wspierający walczących o wolność i demokrację jest potrzebny. Zdecydowaliśmy, aby w tych trudnych dniach dla Ukrainy rozpoznawalna na całym świecie flaga „Solidarności” zmieniła swoje kolory – mówi Piotr Duda przewodniczący KK NSZZ „S”.

Niebiesko-żółta flaga „Solidarności” w barwach ukraińskich na budynku – siedzibie Związku będzie wisiała do piątku. Tego bowiem dnia w całej Polsce odprawione będą msze św. za ofiary wydarzeń na kijowskim Majdanie oraz w intencji pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie. 28 lutego prezydium Konferencji Episkopatu Polski ogólnopolskim ogłosiło dniem modlitwy i postu w intencji Ukrainy.

Regiony nadgraniczne „Solidarności” przygotowują konwój z transportem humanitarnym na Ukrainę. Gromadzone są przede wszystkim środki opatrunkowe i materiały pierwszej pomocy medycznej. Transport jest finansowany ze zbiórki wśród członków Związku.

Dramat rozgrywa się 84 km od granicy z Polską, półtorej godziny jazdy samochodem – we Lwowie Ukraińcy, zbuntowani się przeciwko ciążącej ku Rosji upadającej władzy, opanowali budynki administracji. Na terenach dawnej Rzeczpospolitej ostała się ukraińska świadomość narodowa, niestety w latach ostatniej wojny – antypolska.

W dziesiątkach miast i miasteczek padły, zwalone ukraińskimi rękami, pomniki Lenina.

Nieco dalej, 638 km od polskiej granicy, w Kijowie, toczyła się regularna bitwa. Do zasłaniających się tarczami, kryjących się za barykadami demonstrantów strzelali milicjanci wierni reżimowi Wiktora Janukowycza. Według napływających z Kijowa informacji śmierć od kul poniosło około stu osób. W szpitalach jest około tysiąca rannych. Ci, którzy pozostali na placu Niepodległości trwali, trzymali pozycje, bronili się i szturmowali. Odrzucili kompromis z satrapą. Prezydent Janukowycz oskarżył opozycję o próbę dokonania przewrotu i został pozbawiony władzy uchwałą Rady najwyższej Ukrainy. Nie wiadomo gdzie aktualnie przebywa. Trwa formowanie rządu tymczasowego i budowa nowych struktur państwa. Sytuacja gospodarcza naszego wschodniego sąsiada jest dramatyczna. Ofiara życia stu uczestników protestów na Majdanie nie pójdzie na marne jeśli przywódcy protestu dokonają sanacji swojej ojczyzny w sposób demokratyczny, z poszanowaniem praw obywatelskich i z szacunkiem do współobywateli, porzucając ciągle żywy nurt wywodzący się z OUN UPA.

Dla losów tego narodu wymowne są dzieje rodziny duchowego grecko-katolickiego przywódcy Ukrainy w trudnym wieku XX – Sługi Bożego arcybiskupa Andrzeja Romana Szeptyckiego. Jego brat – błogosławiony archimandryta Kazimierz (ojciec Klemens), Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, zmarł w 1951 roku w więzieniu sowieckim. Drugi z braci – Stanisław był polskim generałem, dowódcą armii Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej, ministrem spraw wojskowych II Rzeczypospolitej. We wrześniu 1939 r. NKWD zamordowało jego brata Leona wraz z żoną Jadwigą,miłośniczką pieśni ukraińskich. Brat Aleksander był jedną z pierwszych ofiar pacyfikacji Zamojszczyzny przez Niemców, zamordowanym w 1940 r. w Rotundzie Zamojskiej. Bratanek i chrześniak metropolity Andrzej Szeptycki jako oficer rezerwy otrzymał zezwolenie biskupa na udanie się na front. Został zamordowany w Katyniu.

Przewodniczący „S” Piotr Duda apeluje nie tylko do członków Związku, ale również do wszystkich, ktorzy chcą w ten sposób wesprzeć Ukraińców, o przekazywanie środków na konto: Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” Nr rachunku 34 1020 2629 0000 9102 0009 1546 Tytułem:„UKRAINA” Wszelkich informacji udziela Tadeusz Majchrowicz – tel. 512 983 530 W imieniu organizatora zbiórki pieniędzy informacji udziela Paweł Krzeszowski z Regionu Świętokrzyskiego – tel. 533 263 987.

ASG

solidarnosc.gda.pl

[fot:PAP/Piotr Wittman]

Warto poczytać

 1. Czaputowicz21032018 21.03.2018

  Czaputowicz wyjaśnia kwestię "białej księgi": to właściwe zaprezentowanie polskich reform

  "Biała księga" dotycząca zmian w systemie sądownictwa to właściwe zaprezentowanie polskich reform - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podkreślił gotowość strony polskiej do wspólnego z KE analizowania tego systemu. Zaznaczył, że w czwartek premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z szefem KE

 2. Policja14022018 21.03.2018

  Jest akt oskarżenia w sprawie Stachowiaka. Policjanci jedynie przekroczyli uprawnienia?

  Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko b. policjantom wz. ze śmiercią Igora Stachowiaka. Funkcjonariusze oskarżeni są o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności

 3. PrzybyszAI 21.03.2018

  Nie ma ani odrobiny poczucia wstydu! Przybysz twarzą kampanii proaborcyjnej

  Przybysz wystąpiła w spocie... Amnesty International - organizacji walczącej o prawa człowieka, chyba że tym człowiekiem jest osoba nienarodzona. Piosenkarka w języku migowym mówi "Moje Ciało, Moje Prawa". - Nagłośnij sprawy, na których ci zależy - informuje spot AI

 4. FurgoCzaputowicz 21.03.2018

  PO manipuluje w sprawie korpusu dyplomatycznego podczas expose min. Czaputowicza! Jak jest naprawdę?

  Czy faktycznie korpus dyplomatyczny postanowił opuścić expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza? Według posła PO - tak. Prawda jest tymczasem zupełnie inna

 5. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

 6. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

 7. Kolakowska20032018 20.03.2018

  Nawoływała by "to coś złapać i ogolić na łyso". Jest wyrok

  Zapadł wyrok w głośnej sprawie radnej Anny Kołakowskiej, pozwanej za słowa "trzeba to coś złapać i ogolić na łyso"

 8. Komisjaweryfikacyjna20032018 20.03.2018

  PILNE: Jest decyzja komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy Hożej!

  Komisja uchyliła decyzję Prezydenta Warszawy z dnia 3 stycznia 2008 roku oraz odmówiła ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej na ulicy Hożej 23/25

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook