Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Solidarna Polska o Żołnierzach Wyklętcyh

01.03.2012

Klub Solidarnej Polski jeszcze w czwartek złoży w Sejmie projekt uchwały w sprawie uczczenia pamięci żołnierzy wyklętych - zapowiedział na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu SP Patryk Jaki.

Według niego dziś obowiązkiem polskiego państwa oraz polskiej młodzieży jest przywracanie pamięci żołnierzy wyklętych. - Wielu z nich zostało pohańbionych w okresie PRL. Zarzucano im najgorsze dla nich czyny, czyli pohańbienie polskiego munduru - podkreślił. - Również III Rzeczpospolita nie potrafiła stanąć na wysokości zadania i przez wiele lat przemilczano tę kwestię - dodał.

Solidarna Polska proponuje w projekcie uchwały, aby Sejm oddał hołd "żołnierzom zbrojnego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiając opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR w latach 1944-1963, bronili jej niepodległości do ostatniej kropli krwi". Rzecznik klubu SP wyraził nadzieję, że uchwała zostania podjęta na trwającym do piątku posiedzeniu Sejmu.

Według posła SP Andrzeja Romanka należy ciągle przypominać o żołnierzach wyklętych, którzy walczyli o wolność ojczyzny. - Jedną z form obchodów tego święta powinna być także uchwała Sejmu, która uczciłaby ich pamięć - podkreślił. Zwrócił uwagę, że liczba Żołnierzy Wyklętych szacowana jest na ok. 200 tys. - Z tego w walce zginęło 20 tys., 8 tys. zostało skazanych na karę śmierci, ponad połowę kar wykonano - zaznaczył.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Data Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", 1 marca, upamiętnia rocznicę rozstrzelania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec zostali zamordowani w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej.

PAP
[fot. zolnierzewykleci.pl]

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 4. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 5. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 6. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 7. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook