Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Solidarna Polska o Żołnierzach Wyklętcyh

01.03.2012

Klub Solidarnej Polski jeszcze w czwartek złoży w Sejmie projekt uchwały w sprawie uczczenia pamięci żołnierzy wyklętych - zapowiedział na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu SP Patryk Jaki.

Według niego dziś obowiązkiem polskiego państwa oraz polskiej młodzieży jest przywracanie pamięci żołnierzy wyklętych. - Wielu z nich zostało pohańbionych w okresie PRL. Zarzucano im najgorsze dla nich czyny, czyli pohańbienie polskiego munduru - podkreślił. - Również III Rzeczpospolita nie potrafiła stanąć na wysokości zadania i przez wiele lat przemilczano tę kwestię - dodał.

Solidarna Polska proponuje w projekcie uchwały, aby Sejm oddał hołd "żołnierzom zbrojnego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiając opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR w latach 1944-1963, bronili jej niepodległości do ostatniej kropli krwi". Rzecznik klubu SP wyraził nadzieję, że uchwała zostania podjęta na trwającym do piątku posiedzeniu Sejmu.

Według posła SP Andrzeja Romanka należy ciągle przypominać o żołnierzach wyklętych, którzy walczyli o wolność ojczyzny. - Jedną z form obchodów tego święta powinna być także uchwała Sejmu, która uczciłaby ich pamięć - podkreślił. Zwrócił uwagę, że liczba Żołnierzy Wyklętych szacowana jest na ok. 200 tys. - Z tego w walce zginęło 20 tys., 8 tys. zostało skazanych na karę śmierci, ponad połowę kar wykonano - zaznaczył.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Data Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", 1 marca, upamiętnia rocznicę rozstrzelania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec zostali zamordowani w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej.

PAP
[fot. zolnierzewykleci.pl]

Warto poczytać

Facebook