Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadania wielkanocne dla potrzebujących

15.04.2017

Setki osób wzięły udział w Wielką Sobotę w śniadaniu wielkanocnym w Gdańsku na Targu Węglowym.

Setki osób wzięły udział w Wielką Sobotę w śniadaniu wielkanocnym w Gdańsku na Targu Węglowym. Organizatorzy przygotowali jedzenia dla tysiąca uczestników. Wcześniej ponad 200 osób zasiadło do stołu w Sopocie. W niedzielę śniadanie odbędzie się w Gdyni i kolejne Gdańsku.

W tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym dla samotnych i potrzebujących w Gdańsku na Targu Węglowym w Wielką Sobotę uczestniczyły setki osób. Niektórzy narzekali, że musieli długo czekać w kolejce. Wśród uczestników dominowali bezdomni, było też wiele rodzin z dziećmi.

Jeden z głównych organizatorów, radny Gdańska, restaurator Piotr Dzik ocenił, że w śniadaniu uczestniczyło znacznie więcej osób niż w ostatniej wigilii. Podkreślił, że tradycyjnych potraw świątecznych: jajek, żurku, białej kiełbasy, sałatki, mazurka i makowca przygotowano dla ok. 1 tys. osób.

- Mamy 1,5 tysiąca jaj, 200 kg białej kiełbasy, 100 kg pomarańczy, 1,7 tys. konserw rybnych — wyliczał.

Dodał, że przygotowano też 600 paczek z suchym prowiantem, który powinien wystarczyć na święta. Wyjaśnił, że w paczkach są głownie artykuły spożywcze „wyżebrane” od firm.

Śniadanie zorganizowali członkowie Polskiej Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy, którzy przygotowali potrawy. W namiocie na Targu Węglowym posiłki rozdawali harcerze.

Uczestniczący w śniadaniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę, że organizowane w mieście od lat 90. śniadania wielkanocne i wigilie dla ubogich i potrzebujących są „częścią życia wspólnoty miejskiej”. - Przychodzą nie tylko bezdomni, ale też ludzie samotni, którzy chcą zjeść, spotkać się z innymi ludźmi — dodał.

Wcześniej ponad 200 osób, m.in. bezdomnych i ubogich zasiadło przy stole z tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami w Sopocie. W tym roku świąteczne śniadanie zorganizowały Caritas Diecezji Gdańskiej i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie.

W wielkanocną niedzielę na śniadanie tradycyjnie zapraszają też studenci z działającego przy kościele św. Mikołaja Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Górka”. Śniadanie rozpocznie się o 7.40 na parkingu w pobliżu dworca PKP Gdańsk Główny. Oprócz wielkanocnych potraw będą rozdawane też paczki z żywnością i przedmiotami codziennego użytku.

Tradycyjne, wspólne śniadanie wielkanocne dla ubogich, samotnych, bezdomnych w Gdyni w dolnym kościele oo. franciszkanów rozpocznie się w niedzielę o godz. 8. Biuro prasowe urzędu miasta w Gdyni poinformowało, że wspólne śniadanie u oo. franciszkanów to tradycja trwająca od 18 lat. W uroczystości uczestniczy zwykle około 800 osób. Działania miasta wspiera ponad 120 wolontariuszy, głównie uczniowie, studenci, harcerze i radni Gdyni. Na wielkanocnym stole pojawią się świąteczne dania: żurek, bigos, biała kiełbasa, sałatka jarzynowa, wielkanocny pasztet, a także jajka gotowane, ćwikła z chrzanem i ciasto. Goście wielkanocnego śniadania otrzymują też paczki, najmłodsi - pluszowe zabawki.

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

ems/(PAP)

 

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook