Jedynie prawda jest ciekawa


Służby kontrolują nasze rozmowy

17.03.2014

11 polskich służb oraz sądy i prokuratura ma stały dostęp do naszych danych, które znajdują się w sieciach telekomunikacyjnych. Służby bardzo chętnie z tego korzystają. W ubiegłym roku pojawiło się 1,75 mln żądań udostępnienia danych o miejscu, czasie i uczestnikach rozmów.

Takie żądanie otrzymali operatorzy sieci telekomunikacyjnych w 2013 r. Koszt: 60 mln zł – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Skąd bierze się taka kwota? Przetrzymywanie i udostępnianie danych kosztuje sieci blisko 1 zł na jednego klienta. Jeżeli przyjmiemy, że w Polsce istnieje 56,5 mln kart SIM oraz prawie 6 mln abonentów sieci stacjonarnej, to otrzymamy kwotę ponad 60 mln zł.

Kto może nas kontrolować?

Jak donosi dziennik, najwięcej wniosków spływa od policji, ABW, Straży Granicznej oraz CBA.

„Problem w tym, że żądań służb jest nadal bardzo dużo w stosunku do tego, co sprawozdają operatorzy telekomunikacyjni w innych krajach Unii Europejskiej”. - czytamy w DGP.

Tylko w 2009r. polskie służby zgłosiły 1 mln żądań o udostępnienie danych, podczas gdy czeskie służby prosiło o to samo 280 tys., Duńczycy 4 tys., Francja – ponad 500 tys., a Hiszpania – prawie 71 tys.

Problem w tym, że nikt nie kontroluje tego, do czego dane telekomunikacyjne są wykorzystywane.

„Obecne regulacje pozwalają policji i innym służbom na sięganie po billingi, dane abonenckie (o użytkowniku telefonu) czy informacje o geolokalizacji bez konieczności uzyskiwania zgody żadnego zewnętrznego organu” - czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Dziennik przytacza przykład, gdzie dane, które zostały dostarczone służbom, były wykorzystywane w sprawach rozwodowych.

Problem podsłuchów zauważyła NIK. W jej ocenie uprawnienia służb do pozyskiwania danych telekomunikacyjnych wymagają pilnego doprecyzowania. Nad zmianą przepisów pracuje już Senat.

Czytaj cały artykuł w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

DGP, lz

[fot: sxc,hu]

Warto poczytać

 1. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 2. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 3. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 4. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 5. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 6. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 7. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 8. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook