Jedynie prawda jest ciekawa

Służby kontrolują nasze rozmowy

17.03.2014

11 polskich służb oraz sądy i prokuratura ma stały dostęp do naszych danych, które znajdują się w sieciach telekomunikacyjnych. Służby bardzo chętnie z tego korzystają. W ubiegłym roku pojawiło się 1,75 mln żądań udostępnienia danych o miejscu, czasie i uczestnikach rozmów.

Takie żądanie otrzymali operatorzy sieci telekomunikacyjnych w 2013 r. Koszt: 60 mln zł – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Skąd bierze się taka kwota? Przetrzymywanie i udostępnianie danych kosztuje sieci blisko 1 zł na jednego klienta. Jeżeli przyjmiemy, że w Polsce istnieje 56,5 mln kart SIM oraz prawie 6 mln abonentów sieci stacjonarnej, to otrzymamy kwotę ponad 60 mln zł.

Kto może nas kontrolować?

Jak donosi dziennik, najwięcej wniosków spływa od policji, ABW, Straży Granicznej oraz CBA.

„Problem w tym, że żądań służb jest nadal bardzo dużo w stosunku do tego, co sprawozdają operatorzy telekomunikacyjni w innych krajach Unii Europejskiej”. - czytamy w DGP.

Tylko w 2009r. polskie służby zgłosiły 1 mln żądań o udostępnienie danych, podczas gdy czeskie służby prosiło o to samo 280 tys., Duńczycy 4 tys., Francja – ponad 500 tys., a Hiszpania – prawie 71 tys.

Problem w tym, że nikt nie kontroluje tego, do czego dane telekomunikacyjne są wykorzystywane.

„Obecne regulacje pozwalają policji i innym służbom na sięganie po billingi, dane abonenckie (o użytkowniku telefonu) czy informacje o geolokalizacji bez konieczności uzyskiwania zgody żadnego zewnętrznego organu” - czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Dziennik przytacza przykład, gdzie dane, które zostały dostarczone służbom, były wykorzystywane w sprawach rozwodowych.

Problem podsłuchów zauważyła NIK. W jej ocenie uprawnienia służb do pozyskiwania danych telekomunikacyjnych wymagają pilnego doprecyzowania. Nad zmianą przepisów pracuje już Senat.

Czytaj cały artykuł w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

DGP, lz

[fot: sxc,hu]

Słowa kluczowe:

służby specjalne

,

podsłuch

,

policja

Warto poczytać

 1. Policja 26.07.2017

  Umorzono sprawę policjanta, który postrzelił 14-latka

  Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. umorzyła śledztwo ws. użycia broni służbowej przez policjanta z Ostrzeszowa podczas pościgu za samochodem, którym jechało 5 nastolatków. Przy próbie zatrzymania auta postrzelono 14-latka.

 2. KaczynskiWalesa 26.07.2017

  Kaczyński pozywa Wałęsę za słowa o Smoleńsku

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński pozwał Lecha Wałęsę. Domaga się od byłego prezydenta przeprosin m.in. za zarzut, że J. Kaczyński jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską. Na pytanie, czy przeprosi prezesa PiS, Wałęsa powiedział PAP: "w żadnym wypadku".

 3. Narkotyki 26.07.2017

  Policyjna specgrupa zatrzymała 7 osób podejrzanych o produkcję narkotyków

  Policyjna specgrupa zatrzymała siedmiu mężczyzn podejrzanych o produkcję i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych; wszyscy zostali aresztowani - poinformowały w środę PAP Komenda Główna Policji i Prokuratura Krajowa.

 4. Karczewski26072017 26.07.2017

  Karczewski: zachęcałbym polityków unijnych do zajmowania się sprawami UE

  Rozmowy z Brukselą, takie jakie powinny być, są i będą prowadzone, tu potrzebne jest obniżenie emocji; zachęcałbym polityków UE do zajmowania się sprawami Unii, a nie sprawami politycznymi Polski - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 5. lapinski20175 26.07.2017

  Po tych słowach wśród sympatyków PiS zawrzało. "Nie wypada, żeby wiceministrowie go pouczali"

  Nie wypada, żeby wiceministrowie pouczali prezydenta - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Mam nadzieję, że politycy Solidarnej Polski nie będą rozbijać Zjednoczonej Prawicy - dodał, odnosząc się do wypowiedzi wiceministrów sprawiedliwości ws. prezydenckich wet.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook