Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Służby gotowe na wszystko?

23.11.2015

Musimy być bardzo dobrze przygotowani do tego, co może się wydarzyć - powiedziała premier Beata Szydło na spotkaniu z szefami służb mundurowych w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

Spotkanie - jak powiedziała na wstępie Szydło - ma służyć rozmowie na temat bieżącej sytuacji i jej oceny. - Bezpieczeństwo, to jest rzecz w tej chwili dla naszego rządu nadrzędna, priorytet. Ja mówiłam o tym w czasie expose, że priorytetem rządu będzie bezpieczeństwo Polaków - przypomniała szefowa rządu.

Jak zauważyła, sytuacja w Europie jest teraz bardzo skomplikowana - wymieniła zamachy w Paryżu oraz obławę na potencjalnych terrorystów w Brukseli. - Wiemy, że przede wszystkim musimy być bardzo dobrze przygotowani do tego, co może się wydarzyć i musimy przede wszystkim dbać o to, żebyśmy wcześniej mieli odpowiednie informacje i podejmowali też działania - powiedziała Szydło.

- Przede wszystkim chodzi o to, żeby obywatele czuli się bezpieczni. Ja wierze głęboko w to, że sytuacja jest pod kontrolą, ponieważ państwa służby działają doskonale - oceniła.

- Ale bezpieczeństwo, to jest kwestia złożona. Żyjemy w takiej rzeczywistości, która dzisiaj wymaga, abyśmy cały czas byli przygotowani i czuwali nad tym, co się dzieje w Polsce - powiedziała premier.

Szydło powiedziała, że chce, aby takie spotkania odbywały się regularnie. - Będę chciała, żebyśmy mogli spotykać się na bieżąco i informować wzajemnie o podejmowanych działaniach - mówiła.

Premier Beata Szydło spotkała się w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa z szefami służb. Na miejscu byli m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, komendant główny policji generalny insp. Krzysztof Gajewski i komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz. Tematem spotkania była ocena stanu bezpieczeństwa w Polsce, m.in. w związku z niedawnymi zamachami terrorystycznymi w Paryżu.

- Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i sprawy imigrantów, to stanowisko polskiego rządu, który my reprezentujemy jest niezmienne. Bezpieczeństwo Polaków przede wszystkim – po Paryżu sytuacja uległa zmianie, także jeżeli chodzi o stanowiska innych państw europejskich. Pojawia się refleksja, czy podjęte decyzje były słuszne - powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu.

- My będziemy przekonywać, by usiąść do stołu i zastanowić się, czy rozwiązania, które zostały zaproponowane są dobrymi. W naszej ocenie tak nie jest. Ale oczywiście szanujemy decyzje, które są podejmowane, co nie znaczy, że nie będziemy przekonywali, by to stanowisko zostało zmienione - dodała premier.

Z kolei szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział, że rozmawiał w kuluarach z przedstawicielem Słowacji. - Wyraził pewne zaskoczenie postawą poprzedniego rządu przy głosowaniu we wrześniu, kiedy to wbrew uzgodnionemu stanowisku w ramach Grupy Wyszehradzkiej, decyzja była na tak, jeśli chodzi o przyjęcie imigrantów. (…) Trudno nazwać uchodźcami tych, którzy szturmowali granicę serbsko-węgierską - relacjonował Błaszczak.

- Sytuacja Polski i Danii jest inna (…) Zobaczymy, jak Trybunał Sprawiedliwości potraktuje skargę słowacką - dodał.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. mid-17325117 25.03.2017

  Marsz opozycji: „Kocham Cię, Europo!"

  „Nie damy odebrać sobie szans unijnych, europejskich. Nie damy wyprowadzić Polski z projektu, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, rozwoju i postępu cywilizacyjnego”.

 2. mid-17325112 25.03.2017

  Protest frankowiczów w Warszawie

  "Ze wszystkich stron sceny politycznej odczuwamy blokadę" - mówił Andrzej Zalewski z Ruchu Obywatelskiego Frankowcy PL.

 3. mid-17325032 25.03.2017

  Rafalska: Rodzina w centrum

  "Rodzina energią dla Polski": To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu - powiedziała szefowa MRPiPS.

 4. po-stefekk 25.03.2017

  PO: Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu

  Zdaniem PO zapowiadane przez PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa.

 5. policjawPolitycepl 25.03.2017

  CBŚP rozbiło gang, który wyłudzał VAT

  Pięcioosobową grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniem VAT rozbili funkcjonariusze CBŚP z Bielska-Białej.

 6. mid-17324205 25.03.2017

  Rodzina jednym z ważniejszych elementów życia

  - Rodzina staje się jednym z ważniejszych elementów życia społecznego - powiedział Jacek Sapa.

 7. mid-17324078 24.03.2017

  HGW o zawiadomieniu CBA ws. reprywatyzacji

  CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu korupcji i niedopełnienia obowiązków przez urzędników stołecznego ratusza przy reprywatyzacji działek m.in. w obrębie Placu Defilad.

 8. mid-17323115 24.03.2017

  Petru: Raczej zagłosujemy za odwołaniem Szydło

  „Wiemy dobrze, że gdyby to miałoby być prawdziwe konstruktywne wotum nieufności, to wszystkie partie musiałby się spotkać, ustalić wspólnego kandydata”.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook