Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Służby gotowe na wszystko?

23.11.2015

Musimy być bardzo dobrze przygotowani do tego, co może się wydarzyć - powiedziała premier Beata Szydło na spotkaniu z szefami służb mundurowych w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

Spotkanie - jak powiedziała na wstępie Szydło - ma służyć rozmowie na temat bieżącej sytuacji i jej oceny. - Bezpieczeństwo, to jest rzecz w tej chwili dla naszego rządu nadrzędna, priorytet. Ja mówiłam o tym w czasie expose, że priorytetem rządu będzie bezpieczeństwo Polaków - przypomniała szefowa rządu.

Jak zauważyła, sytuacja w Europie jest teraz bardzo skomplikowana - wymieniła zamachy w Paryżu oraz obławę na potencjalnych terrorystów w Brukseli. - Wiemy, że przede wszystkim musimy być bardzo dobrze przygotowani do tego, co może się wydarzyć i musimy przede wszystkim dbać o to, żebyśmy wcześniej mieli odpowiednie informacje i podejmowali też działania - powiedziała Szydło.

- Przede wszystkim chodzi o to, żeby obywatele czuli się bezpieczni. Ja wierze głęboko w to, że sytuacja jest pod kontrolą, ponieważ państwa służby działają doskonale - oceniła.

- Ale bezpieczeństwo, to jest kwestia złożona. Żyjemy w takiej rzeczywistości, która dzisiaj wymaga, abyśmy cały czas byli przygotowani i czuwali nad tym, co się dzieje w Polsce - powiedziała premier.

Szydło powiedziała, że chce, aby takie spotkania odbywały się regularnie. - Będę chciała, żebyśmy mogli spotykać się na bieżąco i informować wzajemnie o podejmowanych działaniach - mówiła.

Premier Beata Szydło spotkała się w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa z szefami służb. Na miejscu byli m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, komendant główny policji generalny insp. Krzysztof Gajewski i komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz. Tematem spotkania była ocena stanu bezpieczeństwa w Polsce, m.in. w związku z niedawnymi zamachami terrorystycznymi w Paryżu.

- Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i sprawy imigrantów, to stanowisko polskiego rządu, który my reprezentujemy jest niezmienne. Bezpieczeństwo Polaków przede wszystkim – po Paryżu sytuacja uległa zmianie, także jeżeli chodzi o stanowiska innych państw europejskich. Pojawia się refleksja, czy podjęte decyzje były słuszne - powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu.

- My będziemy przekonywać, by usiąść do stołu i zastanowić się, czy rozwiązania, które zostały zaproponowane są dobrymi. W naszej ocenie tak nie jest. Ale oczywiście szanujemy decyzje, które są podejmowane, co nie znaczy, że nie będziemy przekonywali, by to stanowisko zostało zmienione - dodała premier.

Z kolei szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział, że rozmawiał w kuluarach z przedstawicielem Słowacji. - Wyraził pewne zaskoczenie postawą poprzedniego rządu przy głosowaniu we wrześniu, kiedy to wbrew uzgodnionemu stanowisku w ramach Grupy Wyszehradzkiej, decyzja była na tak, jeśli chodzi o przyjęcie imigrantów. (…) Trudno nazwać uchodźcami tych, którzy szturmowali granicę serbsko-węgierską - relacjonował Błaszczak.

- Sytuacja Polski i Danii jest inna (…) Zobaczymy, jak Trybunał Sprawiedliwości potraktuje skargę słowacką - dodał.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Radek Pietruszka]
CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook