Jedynie prawda jest ciekawa

Słomka wyprowadzony z sądu

12.12.2012

Adam Słomka, lider KPN – Obóz Patriotyczny został wyprowadzony z sądu przez policję. Polityk oprotestował utajnienie rozprawy dotyczącej w procesie dotyczącym tuszowania sprawy zamordowania jego matki.

"Hańba", "Precz z Białorusią" - takie okrzyki – jak donosi portal TVN 24 -rozlegały się dziś w katowickim sądzie, gdzie miała się dziś odbyć rozprawa wytoczona przez lidera KPN - Obóz Patriotyczny Adama Słomkę pracownikom wymiaru sprawiedliwości. W efekcie interweniowała policja, a sąd przerwał posiedzenie.  Na rozprawie pojawił się lider KPN i grupa towarzyszących mu osób.

Jeszcze przed salą sądową Słomka mówił dziennikarzom, że próbuje od wielu lat doprowadzić do ścigania zbrodniarzy komunistycznych, którzy zabili jego matkę i sędziów oraz prokuratorów, którzy tuszowali sprawę.

Do zaognienia nastrojów doszło, gdy przewodnicząca składu sędziowskiego wyłączyła jawność procesu. Kiedy dziennikarze opuścili salę, zza zamkniętych drzwi rozległy się okrzyki "Hańba", "Precz z Białorusią", "Skandal", "Bezprawie". Na skutek protestu skład orzekający opuścił salę. Wezwano policję. Doszło do przepychanek. Ostatecznie funkcjonariusze wyprowadzili protestujących z sądu.

W reakcji na ten incydent Biuro Prasowe KPN-OP wydało oświadczenie, w którym sprawę uznano za "złamanie podstawowych standardów demokratycznych".

"Niezrozumiałe postępowanie katowickiego sądu daje kolejne podstawy do poważnego podjęcia kwestii wprowadzenia kontroli społecznej w postaci tzw. "ław przysięgłych". Brak realnego nadzoru nad wymiarem sprawiedliwości prowadzi do rozpasania tzw. niezawisłości sędziowskiej. Trzeba przypomnieć, że w wymiarze sprawiedliwości funkcjonują tysiące byłych funkcjonariuszy państwa komunistycznego. To powoduje, że metody funkcjonowania sądownictwa czasów PRL są stosowane obecnie" – czytamy w oświadczeniu.

Partia domaga się też natychmiastowego podjęcia postępowania dyscyplinarnego przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Krajową Radę Sądownictwa w sprawie dzisiejszego posiedzenia katowickiego sądu.

Nie był to pierwszy incydent sądowy z udziałem Słomki.

Rok temu 12 stycznia, lider KPN - Obozu Patriotycznego zorganizowała protest tuż przed ogłoszeniem wyroku w procesie autorów stanu wojennego. Doszło do przepychanek z policją. Ostatecznie sąd skazał go na dwa tygodnie aresztu.

ansa/TVN24

[fot.youtube]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook