Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka groźnym bandytą

19.01.2012

W czasie, gdy dziennikarze stali przed salą rozpraw, na salę wszedł spory oddział policjantów z prewencji. Cała sytuacja wyglądała, jakbyśmy czekali na proces groźnego bandyty…

Adam Słomka, były opozycjonista i lider KPN-OP, został w czwartek zatrzymany przez policję w sądzie warszawskim. Zgodnie z decyzją sprzed tygodnia, Słomka spędzi dwa tygodnie w więzieniu. Jest to kara za utrudnianie sądowi odczytania wyroku na twórców stanu wojennego. Lider KPN-OP zorganizował protest w czasie odczytywania wyroku na Kiszczaka i innych komunistów. Sprzeciwił się w ten sposób wyrokowi dwóch lat w zawieszeniu dla członków reżimu PRL.

Adam Słomka przed wejściem do sądu powiedział, że przyszedł, ponieważ ma się stawić na rozprawę w procesie, jaki wytoczył państwu za represje w czasie stanu wojennego. „Uwięziono mnie na dwa i pół roku. W areszcie nabawiłem się gruźlicy. Pozwałem sąd za prześladowanie” – tłumaczył przed wejściem do budynku. Informacja o procesie wywołała zdziwienie dziennikarzy, którzy zdawali się być przekonani, że Słomka stawił się w sądzie tylko ze względu na karę zasądzoną mu na procesie Kiszczaka i innych autorów stanu wojennego.

Słomka w rozmowie z dziennikarzami skupił się jednak na procesie, jaki on wytoczył "sądowi". Tłumaczył, że sądy w Polsce wymagają uzdrowienia. Wskazywał, że w sądownictwie wciąż pracują sędziowie z czasów stanu wojennego. „Czas oczyścić ten sąd z sędziów komunistycznych. Trzeba zdekomunizować tę instytucję” – wyjaśniał.

Słomka na rozprawę dotarł w asyście policji. Podczas przechodzenia przez bramkę bezpieczeństwa w budynku sądu, został zatrzymany przez policję i skierowany do sądowego aresztu. Jak poinformował portal Stefczyk.info jeden z policjantów, o dalszym losie Słomki decydować miał sąd.

W czasie gdy Słomka był w areszcie dziennikarze oraz Tomasz Sokolewicz, który przybył do sądu wraz z liderem KPN, udali się na salę sądową, w której miał się odbyć proces Słomka kontra Skarb Państwa. Jednak okazało się, że policja nie dopuszcza mediów oraz osób postronnych w okolice sali rozpraw. Wszelkie pytania o powód zablokowania dostępu do sali, funkcjonariusze zbijali informacją, że o udziale widowni w procesie zdecyduje sąd. Jednak, jak informuje Sokolewicz, sąd zdecydował, że proces odbędzie się bez udziału widzów oraz prasy. „Wpuszczony został jedynie obrońca Adama Słomki. Nie wiemy, co dzieje się na sali” – wskazuje Sokolewicz. Ostatecznie sąd odroczył rozprawę, a Słomce nakazał odbycie kary dwóch tygodni więzienia.

Przygotowanie do rozprawy każe domniemywać, że sąd boi się Adama Słomki i uważa go za groźnego bandytę. W czasie gdy dziennikarze stali na korytarzu, na salę wszedł spory oddział policjantów z prewencji. Wśród małego tłumku przebiegł szmer zaskoczenia. Całą sytuacja wyglądała, jakbyśmy czekali na proces groźnego bandyty…

Słomka jest jedyną osobą, która po sprawie autorów stanu wojennego trafiła do więzienia. Ta sprawa kompromituje polskie sądownictwo.

Stanisław Żaryn
[fot. Jan Nowak]

Warto poczytać

 1. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook