Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Słomka groźnym bandytą

19.01.2012

W czasie, gdy dziennikarze stali przed salą rozpraw, na salę wszedł spory oddział policjantów z prewencji. Cała sytuacja wyglądała, jakbyśmy czekali na proces groźnego bandyty…

Adam Słomka, były opozycjonista i lider KPN-OP, został w czwartek zatrzymany przez policję w sądzie warszawskim. Zgodnie z decyzją sprzed tygodnia, Słomka spędzi dwa tygodnie w więzieniu. Jest to kara za utrudnianie sądowi odczytania wyroku na twórców stanu wojennego. Lider KPN-OP zorganizował protest w czasie odczytywania wyroku na Kiszczaka i innych komunistów. Sprzeciwił się w ten sposób wyrokowi dwóch lat w zawieszeniu dla członków reżimu PRL.

Adam Słomka przed wejściem do sądu powiedział, że przyszedł, ponieważ ma się stawić na rozprawę w procesie, jaki wytoczył państwu za represje w czasie stanu wojennego. „Uwięziono mnie na dwa i pół roku. W areszcie nabawiłem się gruźlicy. Pozwałem sąd za prześladowanie” – tłumaczył przed wejściem do budynku. Informacja o procesie wywołała zdziwienie dziennikarzy, którzy zdawali się być przekonani, że Słomka stawił się w sądzie tylko ze względu na karę zasądzoną mu na procesie Kiszczaka i innych autorów stanu wojennego.

Słomka w rozmowie z dziennikarzami skupił się jednak na procesie, jaki on wytoczył "sądowi". Tłumaczył, że sądy w Polsce wymagają uzdrowienia. Wskazywał, że w sądownictwie wciąż pracują sędziowie z czasów stanu wojennego. „Czas oczyścić ten sąd z sędziów komunistycznych. Trzeba zdekomunizować tę instytucję” – wyjaśniał.

Słomka na rozprawę dotarł w asyście policji. Podczas przechodzenia przez bramkę bezpieczeństwa w budynku sądu, został zatrzymany przez policję i skierowany do sądowego aresztu. Jak poinformował portal Stefczyk.info jeden z policjantów, o dalszym losie Słomki decydować miał sąd.

W czasie gdy Słomka był w areszcie dziennikarze oraz Tomasz Sokolewicz, który przybył do sądu wraz z liderem KPN, udali się na salę sądową, w której miał się odbyć proces Słomka kontra Skarb Państwa. Jednak okazało się, że policja nie dopuszcza mediów oraz osób postronnych w okolice sali rozpraw. Wszelkie pytania o powód zablokowania dostępu do sali, funkcjonariusze zbijali informacją, że o udziale widowni w procesie zdecyduje sąd. Jednak, jak informuje Sokolewicz, sąd zdecydował, że proces odbędzie się bez udziału widzów oraz prasy. „Wpuszczony został jedynie obrońca Adama Słomki. Nie wiemy, co dzieje się na sali” – wskazuje Sokolewicz. Ostatecznie sąd odroczył rozprawę, a Słomce nakazał odbycie kary dwóch tygodni więzienia.

Przygotowanie do rozprawy każe domniemywać, że sąd boi się Adama Słomki i uważa go za groźnego bandytę. W czasie gdy dziennikarze stali na korytarzu, na salę wszedł spory oddział policjantów z prewencji. Wśród małego tłumku przebiegł szmer zaskoczenia. Całą sytuacja wyglądała, jakbyśmy czekali na proces groźnego bandyty…

Słomka jest jedyną osobą, która po sprawie autorów stanu wojennego trafiła do więzienia. Ta sprawa kompromituje polskie sądownictwo.

Stanisław Żaryn
[fot. Jan Nowak]

Słowa kluczowe:

Słomka

,

sąd

,

Warszawa

,

proces

Warto poczytać

 1. soldier-504966960720 24.10.2016

  Rząd zajmie się ustawą o OT

  Nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony, zakładająca powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej, to jeden z punktów planowanego na wtorek posiedzenia rządu.

 2. bla-szt 24.10.2016

  Błaszczak: Ekshumacje są nieodzowne

  -Ekshumacje to decyzja prokuratora, który chce wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej.- powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

 3. zniczpamieci2 23.10.2016

  W Wielkopolsce zapłonęły "znicze pamięci"

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłonęły w niedzielę w całej Wielkopolsce w ramach ósmej edycji akcji społecznej "Zapal znicz pamięci".

 4. pope 23.10.2016

  Ks. Jerzy i związek zbrojny w MSW

  Prokuratura IPN bada sprawę zabójstwa kapelana "Solidarności".

 5. mid-16a20026 23.10.2016

  Wassermann zapowiada przesłuchanie Tuska

  "Będziemy pytać premiera Donalda Tuska, od kiedy miał wiedzę, że istnieje coś takiego jak Amber Gold i kto tę firmę prowadzi".

 6. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 7. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 8. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook