Jedynie prawda jest ciekawa


Śledztwo ws. więzień CIA przedłużone

01.02.2012

Do sierpnia 2012 r. przedłużono śledztwo dotyczące ewentualnego działania tajnego więzienia CIA w Polsce - dowiedział się portal tvp.info. Prokuratorzy zamierzają wysłać w najbliższym czasie do USA ostatni wniosek o pomoc prawną w tej sprawie.

Czy to ostatnie przedłużenie śledztwa? Nie wiadomo.

Chcielibyśmy zakończyć nasze śledztwo w tym roku. Wszystko będzie zależało od wykonania czynności śledczych. Przygotowujemy także wniosek o pomoc prawną do USA. Jego wykonanie opóźniło przesłanie do prokuratury generalnej akt sprawy. – powiedział prok. Waldemar Tyl, wiceszef warszawskiej prokuratury apelacyjnej i jeden z prowadzących sprawę tajnych więzień.

Rozpoczęte w 2008 r. śledztwo było ostatnio przedłużone do 11 lutego 2012 r. Teraz termin graniczny postępowania wyznaczono na sierpień. Śledczy chcieliby, do tego czasu uzyskać także odpowiedzi od Amerykanów. Ci jednak już raz powiedzieli, że nie udzielą pomocy. Teraz warszawscy śledczy podejmą ostatnią próbę uzyskania pomocy od USA.

Śledczy nie spodziewają się przełomu w sprawie kontaktów ze Stanami Zjednoczonymi. Oznacza to, że tzw. wątek amerykański polskiego śledztwa zostanie najprawdopodobniej umorzony z braku wystarczających dowodów.

Wątek amerykański dotyczy łamania praw człowieka m.in. torturowania osób, które rzekomo miały znajdować się w tajnym więzieniu CIA w Polsce (w latach 2002-2003). Wątek polski, który zostanie zamknięty prawdopodobnie najwcześniej w połowie 2012 r. koncentruje się na ustaleniu, czy była zgoda polskich władz na utworzenie w naszym kraju tajnego ośrodka CIA i czy któryś z przedstawicieli władz nie przekroczył uprawnień, „rezygnując z suwerenności RP nad częścią terytorium Polski”. Jakie będą rozstrzygnięcia w tym wątku – trudno ocenić. Zdaniem informatorów, zgromadzony przez śledczych materiał jest „bardzo poważny”.

Wiele wskazuje też na to, że prokuratorzy nie będą protestowali przeciwko upublicznieniu efektów ich pracy.

Postępowanie w tej sprawie trwa już od lata 2008 r. Trzy lata wcześniej organizacja praw człowieka Human Rights Watch wysnuła domniemanie, że na terenie szkoły wywiadu w Starych Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach mogło działać tajne więzienie CIA.

W polskim śledztwie dotyczącym tajnych więzień status pokrzywdzonych otrzymali Abd al-Nashiri i Abu Zubaida podejrzewani przez USA o terroryzm. Według nich, na terenie naszego kraju, byli przetrzymywani w tajnym ośrodku prowadzonym przez CIA. W Polsce mieli być przesłuchiwani i torturowani. W sprawie nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów.

TVP

 

[fot.PAP/Monika Kaczyńska]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 7. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 8. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook