Jedynie prawda jest ciekawa


Śledztwo ws. więzień CIA przedłużone

01.02.2012

Do sierpnia 2012 r. przedłużono śledztwo dotyczące ewentualnego działania tajnego więzienia CIA w Polsce - dowiedział się portal tvp.info. Prokuratorzy zamierzają wysłać w najbliższym czasie do USA ostatni wniosek o pomoc prawną w tej sprawie.

Czy to ostatnie przedłużenie śledztwa? Nie wiadomo.

Chcielibyśmy zakończyć nasze śledztwo w tym roku. Wszystko będzie zależało od wykonania czynności śledczych. Przygotowujemy także wniosek o pomoc prawną do USA. Jego wykonanie opóźniło przesłanie do prokuratury generalnej akt sprawy. – powiedział prok. Waldemar Tyl, wiceszef warszawskiej prokuratury apelacyjnej i jeden z prowadzących sprawę tajnych więzień.

Rozpoczęte w 2008 r. śledztwo było ostatnio przedłużone do 11 lutego 2012 r. Teraz termin graniczny postępowania wyznaczono na sierpień. Śledczy chcieliby, do tego czasu uzyskać także odpowiedzi od Amerykanów. Ci jednak już raz powiedzieli, że nie udzielą pomocy. Teraz warszawscy śledczy podejmą ostatnią próbę uzyskania pomocy od USA.

Śledczy nie spodziewają się przełomu w sprawie kontaktów ze Stanami Zjednoczonymi. Oznacza to, że tzw. wątek amerykański polskiego śledztwa zostanie najprawdopodobniej umorzony z braku wystarczających dowodów.

Wątek amerykański dotyczy łamania praw człowieka m.in. torturowania osób, które rzekomo miały znajdować się w tajnym więzieniu CIA w Polsce (w latach 2002-2003). Wątek polski, który zostanie zamknięty prawdopodobnie najwcześniej w połowie 2012 r. koncentruje się na ustaleniu, czy była zgoda polskich władz na utworzenie w naszym kraju tajnego ośrodka CIA i czy któryś z przedstawicieli władz nie przekroczył uprawnień, „rezygnując z suwerenności RP nad częścią terytorium Polski”. Jakie będą rozstrzygnięcia w tym wątku – trudno ocenić. Zdaniem informatorów, zgromadzony przez śledczych materiał jest „bardzo poważny”.

Wiele wskazuje też na to, że prokuratorzy nie będą protestowali przeciwko upublicznieniu efektów ich pracy.

Postępowanie w tej sprawie trwa już od lata 2008 r. Trzy lata wcześniej organizacja praw człowieka Human Rights Watch wysnuła domniemanie, że na terenie szkoły wywiadu w Starych Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach mogło działać tajne więzienie CIA.

W polskim śledztwie dotyczącym tajnych więzień status pokrzywdzonych otrzymali Abd al-Nashiri i Abu Zubaida podejrzewani przez USA o terroryzm. Według nich, na terenie naszego kraju, byli przetrzymywani w tajnym ośrodku prowadzonym przez CIA. W Polsce mieli być przesłuchiwani i torturowani. W sprawie nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów.

TVP

 

[fot.PAP/Monika Kaczyńska]

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 7. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 8. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook