Jedynie prawda jest ciekawa

Śledztwo ws. więzień CIA przedłużone

01.02.2012

Do sierpnia 2012 r. przedłużono śledztwo dotyczące ewentualnego działania tajnego więzienia CIA w Polsce - dowiedział się portal tvp.info. Prokuratorzy zamierzają wysłać w najbliższym czasie do USA ostatni wniosek o pomoc prawną w tej sprawie.

Czy to ostatnie przedłużenie śledztwa? Nie wiadomo.

Chcielibyśmy zakończyć nasze śledztwo w tym roku. Wszystko będzie zależało od wykonania czynności śledczych. Przygotowujemy także wniosek o pomoc prawną do USA. Jego wykonanie opóźniło przesłanie do prokuratury generalnej akt sprawy. – powiedział prok. Waldemar Tyl, wiceszef warszawskiej prokuratury apelacyjnej i jeden z prowadzących sprawę tajnych więzień.

Rozpoczęte w 2008 r. śledztwo było ostatnio przedłużone do 11 lutego 2012 r. Teraz termin graniczny postępowania wyznaczono na sierpień. Śledczy chcieliby, do tego czasu uzyskać także odpowiedzi od Amerykanów. Ci jednak już raz powiedzieli, że nie udzielą pomocy. Teraz warszawscy śledczy podejmą ostatnią próbę uzyskania pomocy od USA.

Śledczy nie spodziewają się przełomu w sprawie kontaktów ze Stanami Zjednoczonymi. Oznacza to, że tzw. wątek amerykański polskiego śledztwa zostanie najprawdopodobniej umorzony z braku wystarczających dowodów.

Wątek amerykański dotyczy łamania praw człowieka m.in. torturowania osób, które rzekomo miały znajdować się w tajnym więzieniu CIA w Polsce (w latach 2002-2003). Wątek polski, który zostanie zamknięty prawdopodobnie najwcześniej w połowie 2012 r. koncentruje się na ustaleniu, czy była zgoda polskich władz na utworzenie w naszym kraju tajnego ośrodka CIA i czy któryś z przedstawicieli władz nie przekroczył uprawnień, „rezygnując z suwerenności RP nad częścią terytorium Polski”. Jakie będą rozstrzygnięcia w tym wątku – trudno ocenić. Zdaniem informatorów, zgromadzony przez śledczych materiał jest „bardzo poważny”.

Wiele wskazuje też na to, że prokuratorzy nie będą protestowali przeciwko upublicznieniu efektów ich pracy.

Postępowanie w tej sprawie trwa już od lata 2008 r. Trzy lata wcześniej organizacja praw człowieka Human Rights Watch wysnuła domniemanie, że na terenie szkoły wywiadu w Starych Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach mogło działać tajne więzienie CIA.

W polskim śledztwie dotyczącym tajnych więzień status pokrzywdzonych otrzymali Abd al-Nashiri i Abu Zubaida podejrzewani przez USA o terroryzm. Według nich, na terenie naszego kraju, byli przetrzymywani w tajnym ośrodku prowadzonym przez CIA. W Polsce mieli być przesłuchiwani i torturowani. W sprawie nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów.

TVP

 

[fot.PAP/Monika Kaczyńska]

Warto poczytać

 1. Kuzniar-Slawek-flickr 22.09.2017

  Adamowicz niezwykle szczodry dla Kuźniara. Wysokie honorarium za poprowadzenie debaty

  Kolejny skandal w grodzie Neptuna? Tym razem włodarze miasta wyraźnie przeholowali z wydatkami na organizację zwykłej debaty

 2. pospieszalski127021092017 21.09.2017

  Jacek Saryusz-Wolski: „Antypolskie rezolucje pisali ludzie z Warszawy. Błagali o reakcję"

  „To pisali Polacy. Mogę wskazać pokój, w którym to powstawało” – przyznał Jacek Saryusz-Wolski w programie „Warto rozmawiać”

 3. skok21092017 21.09.2017

  Koniec kłamstw na temat SKOK-ów! Depozyty klientów są bezpieczne. Prezes Kasy Krajowej apeluje o zaprzestanie politycznych manipulacji

  Konferencja prasowa zorganizowana przez Kasę Krajową była odpowiedzią na medialną burzę wywołaną ostatnim zaskakującym oświadczeniem Związku Banków Polskich postulującym, by wykluczyć SKOK-i z systemu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

 4. wystawa21092017 21.09.2017

  Jedno z najcenniejszych artystycznych świadectw Auschwitz zagrożone. Każdy może pomóc

  Franciszkanie szukają funduszy na ratowanie wystawy byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Niszczy ją szkodnik zwany kołatkiem. Gwardian ojciec Piotr Cuber powiedział, że zakonnicy nie mają pieniędzy na dezynsekcję.

 5. PalacKultury 21.09.2017

  Mazurek: Gronkiewicz-Waltz złamała prawo i została słusznie ukarana

  Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złamała prawo, nie stawiając się przed komisją weryfikacyjną; została słusznie ukarana - powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook