Jedynie prawda jest ciekawa

Śledczy dostali opinię nt. nagrań ze Smoleńska

14.01.2015

Prokuratorzy otrzymali opinię dotyczącą zapisów rozmów z wieży lotniska w Smoleńsku - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. Tym samym potwierdziły się doniesienia portalu wPolityce.pl. Śledczy otrzymali też opinię ws. nagrania z Jaka-40.

"Do prowadzącej śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazano dwie opinie przygotowane przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie w zakresie badań fonoskopijnych dotyczące: nagrań z rejestratorów stanowiska pracy grupy kierowania lotami lotniska w Smoleńsku oraz polskiego samolotu Jak-40"- powiedział mjr Marcin Maksjan z NPW.

Dodał, że obecnie trwa analiza opinii. "Po jej zakończeniu zapadnie decyzja, czy je upublicznić i ewentualnie, w jakim zakresie" - dodał. Jak zaznaczył, zwykle główną częścią tego typu opinii są stenogramy nagranych rozmów.

Opinie fonoskopijne dotyczące zapisów rozmów z wieży smoleńskiego lotniska oraz nagrania z samolotu Jak-40, który lądował w Smoleńsku krótko przed katastrofą Tu-154M, są jednymi z kilku, na które oczekuje prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. 

W lutym 2013 r. prokuratura wojskowa otrzymała z Rosji dane konieczne do wydania przez polskich biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie opinii dotyczącej nagrań z wieży. Były to dane o częstotliwości prądu w rosyjskiej sieci podczas kopiowania nagrania na potrzeby polskiego śledztwa.

gah/wPolityce.pl/PAP

[fot. staszewski, PRS Team.net/CC/Wikimedia Commons]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook