Jedynie prawda jest ciekawa


Śledczy: Ciało Magdaleny Żuk nie ma śladów przemocy

16.05.2017

"Na podstawie zebranego materiały dowodowego wszczęte zostało śledztwo w sprawie zabójstwa. Przyjęto kilka wersji śledczych, wśród nich jest wersja zabójstwa powiązanego z handlem ludźmi lub handlem narkotykami. Bierzemy pod uwagę załamanie nerwowe oraz śmierć samobójczą" — powiedział podczas konferencji prasowej w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator Marek Gołębiowski.

Przypomniał, że po uzyskaniu informacji w ambasadzie w Kairze o nieprzeprowadzeniu sekcji zwłok przez stronę egipską, wystosował wniosek o międzynarodową pomoc prawną w tym zakresie.

"Jeszcze przed rozpatrzeniem wniosku do Egiptu udał się prokurator oraz biegły z zakresu medycyny sądowej. Dysponujemy raportem medycznym, który zawiera opis przebiegu czynności i skali obrażeń. Ujawniono, że obrażenia są charakterystyczne dla upadku z wysokości. Nie określa on jednak przyczyn śmierci, które zostaną ustalone po otrzymaniu pełnych wyników z laboratorium w Kairze" – mówił prok. Gołębiowski.

Dodał, że zostały podjęte działania mające na celu jak najszybsze sprowadzenie zwłok Magdaleny Żuk do Polski. Zostanie także przeprowadzona ponowna sekcja zwłok, co pomoże ustalenie ewentualnych przyczyn śmierci.

"Zapewniam, że sprawa ma charakter priorytetowy i dołożymy wszelkich starań, żeby jak najszybciej wyjaśnić okoliczności tej śmierci. Jesteśmy to winni rodzinie i polskiemu społeczeństwu, które od 2 tygodni żyje tą sprawą" - dodał prok. Gołębiowski.

Inspektor Piotr Leciejewski podkreślił, że do zespołu powołanego przez prokuratora krajowego zostali wyznaczeni najlepsi funkcjonariusze z wrocławskiej komendy.

"Od czasu powołania zespołu przesłuchaliśmy kilkudziesięciu świadków, z czego 55 wniosło do sprawy bardzo wiele okoliczności. Zabezpieczyliśmy szereg dowodów - telefonów, nośników, nagrań z lotniska, drogi dojazdu, powrotu tych osób. Ta wiedza jest weryfikowana w ramach założonych przez grupę wersji śledczych i na tę chwilę żadna nie jest wersją prowadzącą. Nie możemy jeszcze wyłowić prawdopodobnej wersji. Gdybyśmy się ukierunkowali, byłoby to nieprofesjonalne" - zaznaczył insp. Leciejewski.

Dodał, że świadkowie mogli zostać przesłuchani dopiero po ich powrocie z Egiptu. Przesłuchiwani byli w komendach w całym kraju, a materiał jest analizowany, co pozwoliło na ustalenie koncepcji dalszego prowadzenia śledztwa.

"Ze strony Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu jest pełna determinacja i robimy wszystko, by wyjaśnić wszelkie okoliczności i założone wersje śledztwa" - podkreślił inspektor.

Z kolei prok. Ewa Węglarowicz-Makowska podkreśliła, że ze wstępnego raportu nie wynika, aby ciało denatki nosiło ślady przemocy. Do tego konieczne są badania biologiczne, które na 100 proc. wykluczą osoby trzecie.

Prokuratorzy podkreślili także, że kwalifikacja śledztwa nie została jeszcze zmieniona, ponieważ pozwolą na to dopiero szczegółowe wyniki sekcji zwłok.

Prok. Węglarowicz-Makowska dodała, że polski prokurator i biegły zostali dopuszczeni do sekcji zwłok w Egipcie i na podstawie oględzin i obserwacji wskazywali, co należy robić. Sami nie mogli podejmować czynności, ponieważ nie zezwala na to prawo na terenie obcego państwa. Prokurator i biegły sporządzali własne notatki, którymi podzielili się sporządzając dokumenty po powrocie.

wkt

[fot. facebook/Magdalena Żuk]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook