Jedynie prawda jest ciekawa


SLD ma swoją historię Polski

13.03.2013

Eksperci z lewicowego Centrum Ignacego Daszyńskiego - thing thanku działającego przy SLD opracowali „Niezbędnik historyczny lewicy” - donosi dziennik „Rzeczpospolita”.

Dziennik dotarł do publikacji lewicowej wersji historycznej, która będzie przeznaczona dla działaczy partii. Znajdzie się w niej np. motto z Marksa: „Tradycja wszystkich zmarłych pokoleń ciąży jak zmora na umysłach żyjących".

Przeglądając publikację, trudno się oprzeć wrażeniu, że powstała na wzór podręczników z czasów PRL – czytamy w „Rz”.

I faktycznie tak jest. Postać marszałka Piłsudskiego opisywana jest tylko do czasu jego współpracy z PPS. Po przewrocie majowym, pojawiają się tylko małe wzmianki o wielkim przywódcy.

W historycznym „niezbędniku” lewicy nie ma mowy o napaściach Związku Radzieckiego na Polskę, za to podkreśla się rolę Armii Czerwonej w kwestii wyzwolenia naszego kraju.

Autorzy oczywiście nie omieszkali zaatakować prawicy:

Prawicy autorzy wytykają getta ławkowe i Eligiusza Niewiadomskiego, który zastrzelił prezydenta Gabriela Narutowicza, za co został otoczony przez nią „kultem polityczno-religijnym" -czytamy w dzienniku.

Oczywiście tłumaczone jest zadłużenie kraju w czasach PRL i kartki na żywność:

Kartki na żywność, zmora PRL, to w oczach ekspertów Centrum Daszyńskiego system, który „gwarantował każdemu obywatelowi zakup określonej puli towarów po niskiej cenie" – czytamy w tekście.

Zdaniem szefa Centrum Daszyńskiego, byłego rzecznika SLD Tomasza Klity, publikacja ma pomóc w dyskusji z prawicowymi politykami, którzy zdaniem lewicy „zawłaszczają historię”.

Z taką opinię nie zgada się jednak historyk, prof. Antonii Dudek:

SLD chciałby nawiązywać do tradycji PPS, bo to jest ładna karta. Ale musiałby potępić totalitaryzm okresu PRL, a tego nie chce zrobić ze względu na wyborców i w rezultacie wydaje publikacje, w których broni Wiesława Gomułki, Edwarda Gierka, a nawet Wojciecha Jaruzelskiego – podkreśla prof. Dudek.

Podobno specjaliści z instytutu przygotowują kolejną publikację pt. „Alfabet lewicy”. Ciekawe czy wspomną lata w których doszło do wielkich konfliktów na linii Miller – Kwaśniewski. Może nawet wezmą coś z Janusza Palikota w stylu: katolicki wydawca nawrócony na dobry tor lewicy?

Rz, lz

[fot:sxc.hu] 

Warto poczytać

 1. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 2. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 3. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 4. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 5. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 6. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 7. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 8. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook