Jedynie prawda jest ciekawa

SLD ma swoją historię Polski

13.03.2013

Eksperci z lewicowego Centrum Ignacego Daszyńskiego - thing thanku działającego przy SLD opracowali „Niezbędnik historyczny lewicy” - donosi dziennik „Rzeczpospolita”.

Dziennik dotarł do publikacji lewicowej wersji historycznej, która będzie przeznaczona dla działaczy partii. Znajdzie się w niej np. motto z Marksa: „Tradycja wszystkich zmarłych pokoleń ciąży jak zmora na umysłach żyjących".

Przeglądając publikację, trudno się oprzeć wrażeniu, że powstała na wzór podręczników z czasów PRL – czytamy w „Rz”.

I faktycznie tak jest. Postać marszałka Piłsudskiego opisywana jest tylko do czasu jego współpracy z PPS. Po przewrocie majowym, pojawiają się tylko małe wzmianki o wielkim przywódcy.

W historycznym „niezbędniku” lewicy nie ma mowy o napaściach Związku Radzieckiego na Polskę, za to podkreśla się rolę Armii Czerwonej w kwestii wyzwolenia naszego kraju.

Autorzy oczywiście nie omieszkali zaatakować prawicy:

Prawicy autorzy wytykają getta ławkowe i Eligiusza Niewiadomskiego, który zastrzelił prezydenta Gabriela Narutowicza, za co został otoczony przez nią „kultem polityczno-religijnym" -czytamy w dzienniku.

Oczywiście tłumaczone jest zadłużenie kraju w czasach PRL i kartki na żywność:

Kartki na żywność, zmora PRL, to w oczach ekspertów Centrum Daszyńskiego system, który „gwarantował każdemu obywatelowi zakup określonej puli towarów po niskiej cenie" – czytamy w tekście.

Zdaniem szefa Centrum Daszyńskiego, byłego rzecznika SLD Tomasza Klity, publikacja ma pomóc w dyskusji z prawicowymi politykami, którzy zdaniem lewicy „zawłaszczają historię”.

Z taką opinię nie zgada się jednak historyk, prof. Antonii Dudek:

SLD chciałby nawiązywać do tradycji PPS, bo to jest ładna karta. Ale musiałby potępić totalitaryzm okresu PRL, a tego nie chce zrobić ze względu na wyborców i w rezultacie wydaje publikacje, w których broni Wiesława Gomułki, Edwarda Gierka, a nawet Wojciecha Jaruzelskiego – podkreśla prof. Dudek.

Podobno specjaliści z instytutu przygotowują kolejną publikację pt. „Alfabet lewicy”. Ciekawe czy wspomną lata w których doszło do wielkich konfliktów na linii Miller – Kwaśniewski. Może nawet wezmą coś z Janusza Palikota w stylu: katolicki wydawca nawrócony na dobry tor lewicy?

Rz, lz

[fot:sxc.hu] 

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 4. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 5. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 6. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 7. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook