Jedynie prawda jest ciekawa


SLD ma swoją historię Polski

13.03.2013

Eksperci z lewicowego Centrum Ignacego Daszyńskiego - thing thanku działającego przy SLD opracowali „Niezbędnik historyczny lewicy” - donosi dziennik „Rzeczpospolita”.

Dziennik dotarł do publikacji lewicowej wersji historycznej, która będzie przeznaczona dla działaczy partii. Znajdzie się w niej np. motto z Marksa: „Tradycja wszystkich zmarłych pokoleń ciąży jak zmora na umysłach żyjących".

Przeglądając publikację, trudno się oprzeć wrażeniu, że powstała na wzór podręczników z czasów PRL – czytamy w „Rz”.

I faktycznie tak jest. Postać marszałka Piłsudskiego opisywana jest tylko do czasu jego współpracy z PPS. Po przewrocie majowym, pojawiają się tylko małe wzmianki o wielkim przywódcy.

W historycznym „niezbędniku” lewicy nie ma mowy o napaściach Związku Radzieckiego na Polskę, za to podkreśla się rolę Armii Czerwonej w kwestii wyzwolenia naszego kraju.

Autorzy oczywiście nie omieszkali zaatakować prawicy:

Prawicy autorzy wytykają getta ławkowe i Eligiusza Niewiadomskiego, który zastrzelił prezydenta Gabriela Narutowicza, za co został otoczony przez nią „kultem polityczno-religijnym" -czytamy w dzienniku.

Oczywiście tłumaczone jest zadłużenie kraju w czasach PRL i kartki na żywność:

Kartki na żywność, zmora PRL, to w oczach ekspertów Centrum Daszyńskiego system, który „gwarantował każdemu obywatelowi zakup określonej puli towarów po niskiej cenie" – czytamy w tekście.

Zdaniem szefa Centrum Daszyńskiego, byłego rzecznika SLD Tomasza Klity, publikacja ma pomóc w dyskusji z prawicowymi politykami, którzy zdaniem lewicy „zawłaszczają historię”.

Z taką opinię nie zgada się jednak historyk, prof. Antonii Dudek:

SLD chciałby nawiązywać do tradycji PPS, bo to jest ładna karta. Ale musiałby potępić totalitaryzm okresu PRL, a tego nie chce zrobić ze względu na wyborców i w rezultacie wydaje publikacje, w których broni Wiesława Gomułki, Edwarda Gierka, a nawet Wojciecha Jaruzelskiego – podkreśla prof. Dudek.

Podobno specjaliści z instytutu przygotowują kolejną publikację pt. „Alfabet lewicy”. Ciekawe czy wspomną lata w których doszło do wielkich konfliktów na linii Miller – Kwaśniewski. Może nawet wezmą coś z Janusza Palikota w stylu: katolicki wydawca nawrócony na dobry tor lewicy?

Rz, lz

[fot:sxc.hu] 

Warto poczytać

 1. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 2. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 3. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 4. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 5. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 6. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 7. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook