Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

SLD i KNP odpadają z walki o Opole

14.10.2014

Miejska Komisja Wyborcza w Opolu odmówiła rejestracji list wyborczych komitetów SLD Lewica Razem oraz Nowej Prawicy Janusza Korwina-Mikke w czterech z pięciu okręgów wyborczych w mieście. Komitety te mogą więc nie mieć też kandydatów na prezydenta miasta.

Uchwały o odmowie rejestracji list wyborczych Nowej Prawicy Janusza Korwina-Mikke do czterech okręgów miejska komisja wyborcza w Opolu przyjęła w poniedziałek; a w przypadku list wyborczych komitetu SLD Lewica razem - w nocy z poniedziałku na wtorek, po dwunastogodzinnym posiedzeniu. W obu przypadkach - jak powiedział mediom przewodniczący komisji sędzia Piotr Sobków - dopatrzono się błędów natury formalnej.

Pełnomocnik wyborczy Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem Katarzyna Olszewska poinformowała, że zgłoszenia komitetu SLD wykazywały braki formalne, np. brak określenia miasta, błędy w PESEL ach, niekompletne adresy. Dodała, że wadliwych podpisów było ok. 60 we wszystkich okręgach. Zapewniła, że listy miały więcej, niż wymagane 150 podpisów - np. o 20-25 w okręgu. "Natomiast w trakcie weryfikacji okazywało się, że pojawiają się braki (...) To powodowało, że ta +górka+ się nam kurczyła" - wyjaśniła.

Zapytana, czy komitet SLD Lewica Razem będzie się od decyzji komisji odwoływał Olszewska powiedziała: "Mamy takie prawo, mamy na to trzy dni".

Dopytywana sprecyzowała, że w dwóch zakwestionowanych okręgach SLD zabrakło po dwa podpisy, w pozostałych braki były większe (ok. 20 i ok. 30 podpisów). Reasumując - SLD mogło zabraknąć 4 podpisów, by móc wystawić kandydata na prezydenta Opola - do czego potrzeba list zarejestrowanych w trzech opolskich okręgach. "Dopóki nie minie termin na złożenie procedury odwoławczej, to mamy prawo zgłosić kandydata na prezydenta, to na to nam zezwala kodeks wyborczy" – dodała Olszewska.

Kandydatem SLD na włodarza Opola jest poseł SLD Tomasz Garbowski, który był jednym z liderów sondaży wyborczych publikowanych przez lokalne media i w opinii części politologów jednym z faworytów w prezydenckim wyścigu. Garbowski w wyborach samorządowych z 2010 r. w II turze przegrał niewielką różnicą głosów z obecnym prezydentem Ryszardem Zembaczyńskim, który swoją funkcję pełni od 2002 roku do chwili obecnej. Garbowskiego poparło wtedy 12 098 wyborców, a Zembaczyńskiego – 12 742.

Wątpliwości co do podpisów na listach poparcia dla SLD pojawiły się pod koniec ub. tygodnia. W czwartek miejska komisja wyborcza w Opolu złożyła zawiadomienie dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na dopuszczeniu się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami poparcia dla SLD. Rzeczniczka prokuratury okręgowej w Opolu Lidia Sieradzka wyjaśniała wtedy, że są wątpliwości, co do autentyczności części podpisów złożonych na ok. 20 kartach z podpisami. "Istnieje podejrzenie, że mogą one stanowić kserokopie złożonych podpisów" - mówiła.

Złożone zawiadomienie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa związanego z treścią art. 248 kodeksu karnego, którego punkt szósty zawiera stwierdzenie: "Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum dopuszcza się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach lub inicjujących referendum podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Miejska komisja wyborcza w Opolu nie zarejestrowała też w poniedziałek czterech z pięciu list kandydatów do opolskiej rady miasta Komitetu Wyborczego Nowej Prawica Janusza Korwin Mikkego, co również może oznaczać, że partia nie będzie mogła wystawić kandydata na prezydenta Opola. Został nim szef struktur partii na Opolszczyźnie Łukasz Szewczyk. Sekretarz opolskich struktur Kongresu Rafał Łężny powiedział mediom w poniedziałek, że komisja zakwestionowała część zebranych podpisów ze względu na to, że ich autorzy nie byli zarejestrowani w spisie wyborców. Łężny zapowiedział, że komitet od decyzji komisji się odwoła. Tym bardziej, że - jak mówił Łężny - w przypadku jednego z okręgów do rejestracji zabrakło dwóch podpisów, a w przypadku innego - kilku.

Dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz poinformował, że oba komitety - SLD i Nowa Prawica - mają trzy dni na złożenie odwołań od decyzji miejskiej komisji. "Komitet Wyborczy Nowa Prawica otrzymał uchwały komisji o odmowie rejestracji list w poniedziałek, czyli do czwartku ma czas na złożenie odwołania do komisarza wyborczego w Opolu. W przypadku komitetu SLD Lewica Razem ten termin upłynie w piątek, bo komisja zakończyła procedowanie już we wtorek" - tłumaczył Tkacz.

Dopowiedział, że komisarz wyborczy ma następnie trzy dni na rozpatrzenie odwołań. Potem komitety mają kolejne trzy dni na odwołanie do Państwowej Komisji Wyborczej, a ta znów trzy dni na jego rozpatrzenie.

Kandydatów na prezydentów należy zgłaszać do piątku, 17 października. Zdaniem Tkacza ewentualne odwołania komitetów nie będą rozpatrzone w terminie. Szef opolskiego KBW zaznaczył jednak, że kodeks wyborczy przewiduje taką sytuację. "Zgłoszenie kandydata może zostać dokonane przez dany komitet, ale nie może zostać rozpatrzone do momentu zakończenia drogi odwoławczej przy listach kandydatów na radnych" - mówił. Obie partii mogą więc zgłosić kandydatów na prezydenta, jeśli zgłoszą odwołanie, i czekać na wynik tego odwołania. Jeśli zostaną one rozpatrzone negatywnie, to nastąpi odmowa rejestracji kandydata.

Spośród 9 komitetów, których zgłoszenia w Opolu przyjęto do czwartku, zarejestrowanych zostało siedem: komitet wyborczy PiS; Mniejszości Niemieckiej; PSL; KWW Arkadiusza Wiśniewskiego; PO; Razem dla Opola i KW Nowa Lewica Opolska.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

PAP, lz

[fot: wPolityce.pl]

Słowa kluczowe:

SLD

,

opole

,

wybory lokalne

Warto poczytać

 1. lisenha 24.03.2017

  CBA dementuje doniesienia "Gazety Finansowej" ws. spółki Lisa

  "GF" twierdziła, że CBA zajmuje się sprawą spółki Tomasza Lisa.

 2. mid-17324003 24.03.2017

  Opozycja składa projekt ws. KRS

  PO, PSL i Nowoczesna popierają projekt autorstwa stowarzyszenia "Iustitia".

 3. MG8132 24.03.2017

  Ustawa o weryfikacji rent i emerytur podpisana

  Wprowadzone zmiany określają katalog sytuacji, w których możliwe będzie wzruszenie prawomocnych decyzji organu rentowego.

 4. mid-17321021 24.03.2017

  Schetyna zapowiada: Dziś składamy wniosek

  "To nie może być tylko krytyka tych 16 miesięcy złych rządów PiS, musi być wizja, jak widzimy Polskę po PiS-ie” - przekonuje lider PO.

 5. bdff15c79f7d42ac877339d86e8a9d2b 24.03.2017

  Śledztwo ws. faktur KOD przechodzi do Świdnicy

  "Decyzja ma na celu usprawnienie działań prokuratury i wiąże się z obciążeniem Prokuratury Okręgowej w Warszawie wieloma innymi postępowaniami”.

 6. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 7. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 8. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook