Jedynie prawda jest ciekawa


SLD i KNP odpadają z walki o Opole

14.10.2014

Miejska Komisja Wyborcza w Opolu odmówiła rejestracji list wyborczych komitetów SLD Lewica Razem oraz Nowej Prawicy Janusza Korwina-Mikke w czterech z pięciu okręgów wyborczych w mieście. Komitety te mogą więc nie mieć też kandydatów na prezydenta miasta.

Uchwały o odmowie rejestracji list wyborczych Nowej Prawicy Janusza Korwina-Mikke do czterech okręgów miejska komisja wyborcza w Opolu przyjęła w poniedziałek; a w przypadku list wyborczych komitetu SLD Lewica razem - w nocy z poniedziałku na wtorek, po dwunastogodzinnym posiedzeniu. W obu przypadkach - jak powiedział mediom przewodniczący komisji sędzia Piotr Sobków - dopatrzono się błędów natury formalnej.

Pełnomocnik wyborczy Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem Katarzyna Olszewska poinformowała, że zgłoszenia komitetu SLD wykazywały braki formalne, np. brak określenia miasta, błędy w PESEL ach, niekompletne adresy. Dodała, że wadliwych podpisów było ok. 60 we wszystkich okręgach. Zapewniła, że listy miały więcej, niż wymagane 150 podpisów - np. o 20-25 w okręgu. "Natomiast w trakcie weryfikacji okazywało się, że pojawiają się braki (...) To powodowało, że ta +górka+ się nam kurczyła" - wyjaśniła.

Zapytana, czy komitet SLD Lewica Razem będzie się od decyzji komisji odwoływał Olszewska powiedziała: "Mamy takie prawo, mamy na to trzy dni".

Dopytywana sprecyzowała, że w dwóch zakwestionowanych okręgach SLD zabrakło po dwa podpisy, w pozostałych braki były większe (ok. 20 i ok. 30 podpisów). Reasumując - SLD mogło zabraknąć 4 podpisów, by móc wystawić kandydata na prezydenta Opola - do czego potrzeba list zarejestrowanych w trzech opolskich okręgach. "Dopóki nie minie termin na złożenie procedury odwoławczej, to mamy prawo zgłosić kandydata na prezydenta, to na to nam zezwala kodeks wyborczy" – dodała Olszewska.

Kandydatem SLD na włodarza Opola jest poseł SLD Tomasz Garbowski, który był jednym z liderów sondaży wyborczych publikowanych przez lokalne media i w opinii części politologów jednym z faworytów w prezydenckim wyścigu. Garbowski w wyborach samorządowych z 2010 r. w II turze przegrał niewielką różnicą głosów z obecnym prezydentem Ryszardem Zembaczyńskim, który swoją funkcję pełni od 2002 roku do chwili obecnej. Garbowskiego poparło wtedy 12 098 wyborców, a Zembaczyńskiego – 12 742.

Wątpliwości co do podpisów na listach poparcia dla SLD pojawiły się pod koniec ub. tygodnia. W czwartek miejska komisja wyborcza w Opolu złożyła zawiadomienie dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na dopuszczeniu się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami poparcia dla SLD. Rzeczniczka prokuratury okręgowej w Opolu Lidia Sieradzka wyjaśniała wtedy, że są wątpliwości, co do autentyczności części podpisów złożonych na ok. 20 kartach z podpisami. "Istnieje podejrzenie, że mogą one stanowić kserokopie złożonych podpisów" - mówiła.

Złożone zawiadomienie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa związanego z treścią art. 248 kodeksu karnego, którego punkt szósty zawiera stwierdzenie: "Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum dopuszcza się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach lub inicjujących referendum podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Miejska komisja wyborcza w Opolu nie zarejestrowała też w poniedziałek czterech z pięciu list kandydatów do opolskiej rady miasta Komitetu Wyborczego Nowej Prawica Janusza Korwin Mikkego, co również może oznaczać, że partia nie będzie mogła wystawić kandydata na prezydenta Opola. Został nim szef struktur partii na Opolszczyźnie Łukasz Szewczyk. Sekretarz opolskich struktur Kongresu Rafał Łężny powiedział mediom w poniedziałek, że komisja zakwestionowała część zebranych podpisów ze względu na to, że ich autorzy nie byli zarejestrowani w spisie wyborców. Łężny zapowiedział, że komitet od decyzji komisji się odwoła. Tym bardziej, że - jak mówił Łężny - w przypadku jednego z okręgów do rejestracji zabrakło dwóch podpisów, a w przypadku innego - kilku.

Dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz poinformował, że oba komitety - SLD i Nowa Prawica - mają trzy dni na złożenie odwołań od decyzji miejskiej komisji. "Komitet Wyborczy Nowa Prawica otrzymał uchwały komisji o odmowie rejestracji list w poniedziałek, czyli do czwartku ma czas na złożenie odwołania do komisarza wyborczego w Opolu. W przypadku komitetu SLD Lewica Razem ten termin upłynie w piątek, bo komisja zakończyła procedowanie już we wtorek" - tłumaczył Tkacz.

Dopowiedział, że komisarz wyborczy ma następnie trzy dni na rozpatrzenie odwołań. Potem komitety mają kolejne trzy dni na odwołanie do Państwowej Komisji Wyborczej, a ta znów trzy dni na jego rozpatrzenie.

Kandydatów na prezydentów należy zgłaszać do piątku, 17 października. Zdaniem Tkacza ewentualne odwołania komitetów nie będą rozpatrzone w terminie. Szef opolskiego KBW zaznaczył jednak, że kodeks wyborczy przewiduje taką sytuację. "Zgłoszenie kandydata może zostać dokonane przez dany komitet, ale nie może zostać rozpatrzone do momentu zakończenia drogi odwoławczej przy listach kandydatów na radnych" - mówił. Obie partii mogą więc zgłosić kandydatów na prezydenta, jeśli zgłoszą odwołanie, i czekać na wynik tego odwołania. Jeśli zostaną one rozpatrzone negatywnie, to nastąpi odmowa rejestracji kandydata.

Spośród 9 komitetów, których zgłoszenia w Opolu przyjęto do czwartku, zarejestrowanych zostało siedem: komitet wyborczy PiS; Mniejszości Niemieckiej; PSL; KWW Arkadiusza Wiśniewskiego; PO; Razem dla Opola i KW Nowa Lewica Opolska.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

PAP, lz

[fot: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 2. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 3. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 4. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 5. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 6. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

 7. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 8. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook