Jedynie prawda jest ciekawa


SLD i KNP odpadają z walki o Opole

14.10.2014

Miejska Komisja Wyborcza w Opolu odmówiła rejestracji list wyborczych komitetów SLD Lewica Razem oraz Nowej Prawicy Janusza Korwina-Mikke w czterech z pięciu okręgów wyborczych w mieście. Komitety te mogą więc nie mieć też kandydatów na prezydenta miasta.

Uchwały o odmowie rejestracji list wyborczych Nowej Prawicy Janusza Korwina-Mikke do czterech okręgów miejska komisja wyborcza w Opolu przyjęła w poniedziałek; a w przypadku list wyborczych komitetu SLD Lewica razem - w nocy z poniedziałku na wtorek, po dwunastogodzinnym posiedzeniu. W obu przypadkach - jak powiedział mediom przewodniczący komisji sędzia Piotr Sobków - dopatrzono się błędów natury formalnej.

Pełnomocnik wyborczy Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem Katarzyna Olszewska poinformowała, że zgłoszenia komitetu SLD wykazywały braki formalne, np. brak określenia miasta, błędy w PESEL ach, niekompletne adresy. Dodała, że wadliwych podpisów było ok. 60 we wszystkich okręgach. Zapewniła, że listy miały więcej, niż wymagane 150 podpisów - np. o 20-25 w okręgu. "Natomiast w trakcie weryfikacji okazywało się, że pojawiają się braki (...) To powodowało, że ta +górka+ się nam kurczyła" - wyjaśniła.

Zapytana, czy komitet SLD Lewica Razem będzie się od decyzji komisji odwoływał Olszewska powiedziała: "Mamy takie prawo, mamy na to trzy dni".

Dopytywana sprecyzowała, że w dwóch zakwestionowanych okręgach SLD zabrakło po dwa podpisy, w pozostałych braki były większe (ok. 20 i ok. 30 podpisów). Reasumując - SLD mogło zabraknąć 4 podpisów, by móc wystawić kandydata na prezydenta Opola - do czego potrzeba list zarejestrowanych w trzech opolskich okręgach. "Dopóki nie minie termin na złożenie procedury odwoławczej, to mamy prawo zgłosić kandydata na prezydenta, to na to nam zezwala kodeks wyborczy" – dodała Olszewska.

Kandydatem SLD na włodarza Opola jest poseł SLD Tomasz Garbowski, który był jednym z liderów sondaży wyborczych publikowanych przez lokalne media i w opinii części politologów jednym z faworytów w prezydenckim wyścigu. Garbowski w wyborach samorządowych z 2010 r. w II turze przegrał niewielką różnicą głosów z obecnym prezydentem Ryszardem Zembaczyńskim, który swoją funkcję pełni od 2002 roku do chwili obecnej. Garbowskiego poparło wtedy 12 098 wyborców, a Zembaczyńskiego – 12 742.

Wątpliwości co do podpisów na listach poparcia dla SLD pojawiły się pod koniec ub. tygodnia. W czwartek miejska komisja wyborcza w Opolu złożyła zawiadomienie dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na dopuszczeniu się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami poparcia dla SLD. Rzeczniczka prokuratury okręgowej w Opolu Lidia Sieradzka wyjaśniała wtedy, że są wątpliwości, co do autentyczności części podpisów złożonych na ok. 20 kartach z podpisami. "Istnieje podejrzenie, że mogą one stanowić kserokopie złożonych podpisów" - mówiła.

Złożone zawiadomienie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa związanego z treścią art. 248 kodeksu karnego, którego punkt szósty zawiera stwierdzenie: "Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum dopuszcza się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach lub inicjujących referendum podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Miejska komisja wyborcza w Opolu nie zarejestrowała też w poniedziałek czterech z pięciu list kandydatów do opolskiej rady miasta Komitetu Wyborczego Nowej Prawica Janusza Korwin Mikkego, co również może oznaczać, że partia nie będzie mogła wystawić kandydata na prezydenta Opola. Został nim szef struktur partii na Opolszczyźnie Łukasz Szewczyk. Sekretarz opolskich struktur Kongresu Rafał Łężny powiedział mediom w poniedziałek, że komisja zakwestionowała część zebranych podpisów ze względu na to, że ich autorzy nie byli zarejestrowani w spisie wyborców. Łężny zapowiedział, że komitet od decyzji komisji się odwoła. Tym bardziej, że - jak mówił Łężny - w przypadku jednego z okręgów do rejestracji zabrakło dwóch podpisów, a w przypadku innego - kilku.

Dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz poinformował, że oba komitety - SLD i Nowa Prawica - mają trzy dni na złożenie odwołań od decyzji miejskiej komisji. "Komitet Wyborczy Nowa Prawica otrzymał uchwały komisji o odmowie rejestracji list w poniedziałek, czyli do czwartku ma czas na złożenie odwołania do komisarza wyborczego w Opolu. W przypadku komitetu SLD Lewica Razem ten termin upłynie w piątek, bo komisja zakończyła procedowanie już we wtorek" - tłumaczył Tkacz.

Dopowiedział, że komisarz wyborczy ma następnie trzy dni na rozpatrzenie odwołań. Potem komitety mają kolejne trzy dni na odwołanie do Państwowej Komisji Wyborczej, a ta znów trzy dni na jego rozpatrzenie.

Kandydatów na prezydentów należy zgłaszać do piątku, 17 października. Zdaniem Tkacza ewentualne odwołania komitetów nie będą rozpatrzone w terminie. Szef opolskiego KBW zaznaczył jednak, że kodeks wyborczy przewiduje taką sytuację. "Zgłoszenie kandydata może zostać dokonane przez dany komitet, ale nie może zostać rozpatrzone do momentu zakończenia drogi odwoławczej przy listach kandydatów na radnych" - mówił. Obie partii mogą więc zgłosić kandydatów na prezydenta, jeśli zgłoszą odwołanie, i czekać na wynik tego odwołania. Jeśli zostaną one rozpatrzone negatywnie, to nastąpi odmowa rejestracji kandydata.

Spośród 9 komitetów, których zgłoszenia w Opolu przyjęto do czwartku, zarejestrowanych zostało siedem: komitet wyborczy PiS; Mniejszości Niemieckiej; PSL; KWW Arkadiusza Wiśniewskiego; PO; Razem dla Opola i KW Nowa Lewica Opolska.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

PAP, lz

[fot: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 3. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 4. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook