Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Śląsk umiera, serce Śląska umiera"

06.05.2014

Jakis bezrząd jest w Polsce, i to się najbardziej skupia na Śląsku. (...) Jak się przejeżdża przez Sląsk, to krajobraz jak po bombardowaniu" - opisuje Jadwiga Chmielowska.

Dramat Śląska narasta, jest coraz większy. (…) Śląsk umiera, serce Śląska umiera – tak sprawę zamykania kopalń na Śląsku komentował w Poranku WNET dziennikarz Tadeusz Puchałka.

Co obecnie dzieje się w kopalniach? - Stało się tak, że zapowiedziano czasowe wyłączanie kopalń. (…) Koła przestały się kręcić. To wskazuje na, że kopalnie zaczęły umierać (…). Kopania, która stoi tydzień, a przestoje będą trwały nawet miesiąc – to potem koszt ich rozruchu wzrasta. (…) Tam trwa ciągła walka. Górnicy spoglądają z żalem na stojące szyby i ludzie martwią się bo w związku z tym dostaną wypłatę o 40 proc. mniejszą – mówił redaktor ze Śląska.

"To jest to samo, co by teraz eskimosom kazali budować śnieg. Ślązacy siedzą na węglu, a slyszymy, że statki zza oceanu go przywożą. Górnicy tego nie rozumieją.Trzeba więc zapytać dlaczego my kupujemy obcy węgiel zza granicy? Kto na to pozwala?" - oburzał się Puchałka.

"Wspomnijmy o RAŚ-u i o tym kolejnym dramacie. (…) To jest wodą na młyn tych wszystkich organizacji, które mówią: Polska nas nie chce, o nas zapomniała. Po co górnicy jadą do Warszawy, kto ich tam będzie słuchał? Kto chce słyszeć o węglu i o Śląsku?" - przypominał dziennikarz.

Z Tadeuszem Puchałką w studiu gościła także Jadwiga Chmielowska, opozycjonistka, działaczka Solidarności, która obawia się coraz większej siły Ruchu Autonomii Śląskiej. - Jakis bezrząd jest w Polsce, i to się najbardziej skupia na Śląsku. (...) Jak się przejeżdża przez Sląsk, to krajobraz jak po bombardowaniu" - opisywała Chmielowska.

Działaczka "S" zwróciła także na problem Ruchu Autonomii Śląska, który cieszy się coraz większym poparciem - Mniejszość terrorem jest w stanie wszystko narzucić większości. To co mamy na Krymie to udowadnia. Niestety coraz więcej ludzi twierdzi, że RAŚ ma dobre rozwiązania. Co najgorsze RAŚ ma ma coraz więcej zwolenników wśród ludzi młodych, którzy nie chcą wyjeżdżać z Polski. Oni chcą żyć na swojej ziemi, a tego tutaj nie mają. Nie mają żadnych perspektyw. (…). W Polsce nie ma myślenia propaństwowego, nie ma żadnych działań. Wszystko wskazuje na to, że w Polsce jest bezrząd i widać to bardzo mocno na Śląsku. Strajki, które kiedyś odbywały się na Śląsku nie były tak szkodliwe dla kopalni jak to co teraz się w nich dzieje. Śląsk, który ma ogromne pokłady węgla nie jest w stanie ogrzewać mieszkań! - denerwowała się dziennikarka.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,radiownet.pl

[fot. CC3.0-By-SA]

Słowa kluczowe:

Śląsk

,

kopalnie

,

górnictwo

,

Katowice

,

węgiel

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook