Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Śląsk umiera, serce Śląska umiera"

06.05.2014

Jakis bezrząd jest w Polsce, i to się najbardziej skupia na Śląsku. (...) Jak się przejeżdża przez Sląsk, to krajobraz jak po bombardowaniu" - opisuje Jadwiga Chmielowska.

Dramat Śląska narasta, jest coraz większy. (…) Śląsk umiera, serce Śląska umiera – tak sprawę zamykania kopalń na Śląsku komentował w Poranku WNET dziennikarz Tadeusz Puchałka.

Co obecnie dzieje się w kopalniach? - Stało się tak, że zapowiedziano czasowe wyłączanie kopalń. (…) Koła przestały się kręcić. To wskazuje na, że kopalnie zaczęły umierać (…). Kopania, która stoi tydzień, a przestoje będą trwały nawet miesiąc – to potem koszt ich rozruchu wzrasta. (…) Tam trwa ciągła walka. Górnicy spoglądają z żalem na stojące szyby i ludzie martwią się bo w związku z tym dostaną wypłatę o 40 proc. mniejszą – mówił redaktor ze Śląska.

"To jest to samo, co by teraz eskimosom kazali budować śnieg. Ślązacy siedzą na węglu, a slyszymy, że statki zza oceanu go przywożą. Górnicy tego nie rozumieją.Trzeba więc zapytać dlaczego my kupujemy obcy węgiel zza granicy? Kto na to pozwala?" - oburzał się Puchałka.

"Wspomnijmy o RAŚ-u i o tym kolejnym dramacie. (…) To jest wodą na młyn tych wszystkich organizacji, które mówią: Polska nas nie chce, o nas zapomniała. Po co górnicy jadą do Warszawy, kto ich tam będzie słuchał? Kto chce słyszeć o węglu i o Śląsku?" - przypominał dziennikarz.

Z Tadeuszem Puchałką w studiu gościła także Jadwiga Chmielowska, opozycjonistka, działaczka Solidarności, która obawia się coraz większej siły Ruchu Autonomii Śląskiej. - Jakis bezrząd jest w Polsce, i to się najbardziej skupia na Śląsku. (...) Jak się przejeżdża przez Sląsk, to krajobraz jak po bombardowaniu" - opisywała Chmielowska.

Działaczka "S" zwróciła także na problem Ruchu Autonomii Śląska, który cieszy się coraz większym poparciem - Mniejszość terrorem jest w stanie wszystko narzucić większości. To co mamy na Krymie to udowadnia. Niestety coraz więcej ludzi twierdzi, że RAŚ ma dobre rozwiązania. Co najgorsze RAŚ ma ma coraz więcej zwolenników wśród ludzi młodych, którzy nie chcą wyjeżdżać z Polski. Oni chcą żyć na swojej ziemi, a tego tutaj nie mają. Nie mają żadnych perspektyw. (…). W Polsce nie ma myślenia propaństwowego, nie ma żadnych działań. Wszystko wskazuje na to, że w Polsce jest bezrząd i widać to bardzo mocno na Śląsku. Strajki, które kiedyś odbywały się na Śląsku nie były tak szkodliwe dla kopalni jak to co teraz się w nich dzieje. Śląsk, który ma ogromne pokłady węgla nie jest w stanie ogrzewać mieszkań! - denerwowała się dziennikarka.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,radiownet.pl

[fot. CC3.0-By-SA]

Słowa kluczowe:

Śląsk

,

kopalnie

,

górnictwo

,

Katowice

,

węgiel

Warto poczytać

 1. ASDSC06946 30.03.2017

  Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR

  Jak podał resort spraw wewnętrznych, PSO będzie elitarną służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie.

 2. pettty 30.03.2017

  Petru lepszy od premier Szydło?

  Uważam, że Ryszard Petru byłby zdecydowanie lepszym kandydatem na premiera, bo jest dużo bardziej otwarty i patrzy do przodu - podkreślił polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej.

 3. ekshunmacjapowazkiSI 30.03.2017

  Kolejna ekshumacja na Powązkach

  Na warszawskich Powązkach Wojskowych ekshumowano ciało kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej. To 17. ekshumacja przeprowadzona w związku ze śledztwem ws. katastrofy. Na prośbę rodziny prokuratura nie ujawnia, o czyj grób chodzi.

 4. IMG0629-1 30.03.2017

  Gigantyczna analiza akt ws. Smoleńska

  „Przeprowadzono również kwerendę obowiązujących w 2010 roku przepisów, powtórzono analizy KBWLLP oraz dokonano wysłuchania dużej ilości świadków".

 5. mid-17329100 29.03.2017

  Prezydent: "Ormiański charakter jest mocno wpisany w Polskę"

  - Ormianie przybyli jako zaproszeni goście, jako mile widziani przybysze - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

 6. mid-epa05877130 29.03.2017

  Przesłuchanie Tuska 19 kwietnia

  Były premier został wezwany jako świadek do warszawskiej Prokuratury Okręgowej.

 7. trzasko-flickr 29.03.2017

  Trzaskowski wiceszefem EPP

  Poseł Platformy zastąpi na tym stanowisku Jacka Saryusz-Wolskiego.

 8. mid-17329082 29.03.2017

  Terlecki: Chcemy ukrócić awanturnictwo sejmowe

  "Są to zmiany, które mają zapobiec powtarzaniu się sytuacji, jakie miały miejsce w grudniu” - mówił wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook