Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Śląsk umiera, serce Śląska umiera"

06.05.2014

Jakis bezrząd jest w Polsce, i to się najbardziej skupia na Śląsku. (...) Jak się przejeżdża przez Sląsk, to krajobraz jak po bombardowaniu" - opisuje Jadwiga Chmielowska.

Dramat Śląska narasta, jest coraz większy. (…) Śląsk umiera, serce Śląska umiera – tak sprawę zamykania kopalń na Śląsku komentował w Poranku WNET dziennikarz Tadeusz Puchałka.

Co obecnie dzieje się w kopalniach? - Stało się tak, że zapowiedziano czasowe wyłączanie kopalń. (…) Koła przestały się kręcić. To wskazuje na, że kopalnie zaczęły umierać (…). Kopania, która stoi tydzień, a przestoje będą trwały nawet miesiąc – to potem koszt ich rozruchu wzrasta. (…) Tam trwa ciągła walka. Górnicy spoglądają z żalem na stojące szyby i ludzie martwią się bo w związku z tym dostaną wypłatę o 40 proc. mniejszą – mówił redaktor ze Śląska.

"To jest to samo, co by teraz eskimosom kazali budować śnieg. Ślązacy siedzą na węglu, a slyszymy, że statki zza oceanu go przywożą. Górnicy tego nie rozumieją.Trzeba więc zapytać dlaczego my kupujemy obcy węgiel zza granicy? Kto na to pozwala?" - oburzał się Puchałka.

"Wspomnijmy o RAŚ-u i o tym kolejnym dramacie. (…) To jest wodą na młyn tych wszystkich organizacji, które mówią: Polska nas nie chce, o nas zapomniała. Po co górnicy jadą do Warszawy, kto ich tam będzie słuchał? Kto chce słyszeć o węglu i o Śląsku?" - przypominał dziennikarz.

Z Tadeuszem Puchałką w studiu gościła także Jadwiga Chmielowska, opozycjonistka, działaczka Solidarności, która obawia się coraz większej siły Ruchu Autonomii Śląskiej. - Jakis bezrząd jest w Polsce, i to się najbardziej skupia na Śląsku. (...) Jak się przejeżdża przez Sląsk, to krajobraz jak po bombardowaniu" - opisywała Chmielowska.

Działaczka "S" zwróciła także na problem Ruchu Autonomii Śląska, który cieszy się coraz większym poparciem - Mniejszość terrorem jest w stanie wszystko narzucić większości. To co mamy na Krymie to udowadnia. Niestety coraz więcej ludzi twierdzi, że RAŚ ma dobre rozwiązania. Co najgorsze RAŚ ma ma coraz więcej zwolenników wśród ludzi młodych, którzy nie chcą wyjeżdżać z Polski. Oni chcą żyć na swojej ziemi, a tego tutaj nie mają. Nie mają żadnych perspektyw. (…). W Polsce nie ma myślenia propaństwowego, nie ma żadnych działań. Wszystko wskazuje na to, że w Polsce jest bezrząd i widać to bardzo mocno na Śląsku. Strajki, które kiedyś odbywały się na Śląsku nie były tak szkodliwe dla kopalni jak to co teraz się w nich dzieje. Śląsk, który ma ogromne pokłady węgla nie jest w stanie ogrzewać mieszkań! - denerwowała się dziennikarka.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,radiownet.pl

[fot. CC3.0-By-SA]

Słowa kluczowe:

Śląsk

,

kopalnie

,

górnictwo

,

Katowice

,

węgiel

Warto poczytać

 1. mag22 23.01.2017

  Magierowski: Od prezydenta USA zależy najwięcej

  Magierowski, który był w poniedziałek gościem radia TOK FM, podkreślił, że ma nadzieję, iż jeszcze w tym roku dojdzie do rozmowy Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. 20070111obradysejmusalaplenarna1 23.01.2017

  Sondaż IBRiS: PiS może rządzić samodzielnie

  Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej", po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie, wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc. poparcia.

 3. care-9286531280 23.01.2017

  Radziwiłł: Pacjent zaopiekowany w całości

  "Koncepcja sieci szpitali się nieco zmieniła. Myślę, że jest ona zdecydowanie bardziej przyjazna dla tych, którzy będą w niej uczestniczyć".

 4. 20017123 23.01.2017

  Kaczyński: "Będziemy próbowali przekonać TK"

  - Bierzemy pod uwagę, że Trybunał Konstytucyjny może zakwestionować część zmian w ordynacji wyborczej do samorządów dot. kadencyjności - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 5. prezespisjkaczynski 22.01.2017

  Prezes PiS: Dwukadencyjność ma ograniczyć układy

  "Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna" – mówił Jarosław Kaczyński do działaczy PiS w Opolu.

 6. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 7. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook