Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Składka rentowa przyjęta

20.12.2011

Połączone sejmowe komisje finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny przyjęły we wtorek rządowy pilny projekt dotyczący podwyższenia składki rentowej. Zgodnie z nim składka ta ma zostać podwyższona o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy.

Chodzi o projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z rządową propozycją, składka rentowa ma zostać podwyższona o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy. Zgodnie z projektem, zmiana ma wejść w życie od 1 lutego 2012 roku. Składka wzrośnie z obecnych 6 do 8 proc.; pracownik będzie płacił (jak dotychczas) 1,5 proc. pensji brutto, natomiast pracodawca - 6,5 proc.

Według rządu "rozwiązanie to powinno zapewnić już w 2012 r. poprawę sytuacji sektora finansów publicznych". Zmiana ma też pozwolić na ograniczenie deficytu funduszu rentowego "o ok. 7 mld zł w skali roku oraz zwiększyć pokrycie wydatków tego funduszu wpływami ze składek z niespełna 60 do ok. 75 proc. w 2012 r.".

"W oparciu o projekt budżetu na 2012 r., gdyby nie doszło do podniesienia tej składki o 2 pkt proc., deficyt w funduszu rentowym wynosiłby 17 mld zł. W tym momencie mamy 1,5 proc. płacone po stronie pracowników i 4,5 proc. płacone po stornie płatnika. To zwiększenie dotyczy tylko płatników. (...) Wpływy, jakie może uzyskać budżet państwa do funduszu rentowa oscylują wokół 7 mld zł. (...) Podniesienie tej składki jest dokonywane w czasie trudnym. Jeśli pozwolą na to warunki ekonomiczne, będziemy chcieli obniżyć tę składkę rentową" - zaznaczył na wtorkowym posiedzeniu minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na posiedzeniu komisji za przyjęciem projektu głosowało 44 posłów, przeciw 21, a nikt nie wstrzymał się od głosu. Sprawozdawcą projektu został przewodniczący komisji finansów publicznych Dariusz Rosati.

"Projekt tej ustawy uzyskał już pozytywną opinię Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod względem zgodności z prawem europejskim. Nie musimy tego już kierować do MSZ" - zaznaczył po głosowaniu Rosati.

PAP
Fot. sxc.hu

Słowa kluczowe:

sejm

,

komisja

,

składka rentowa

Warto poczytać

 1. wozek-ok-stef 21.08.2014

  Ewelina C., niedoszła dzieciobójczyni, wyszła na wolność

  Kobieta zakończyła 6-letnią karę więzienia za próbę zabójstwa niemowlęcia. Ma informować policję o miejscu pobytu.

 2. rajdkatynskiSI 21.08.2014

  W sobotę rusza XIV Motocyklowy Rajd Katyński

  Uczestnicy dotrą zarówno na tereny Kresów Rzeczpospolitej, jak i do Polaków mieszkających w oddalonym o tysiące kilometrów od naszej ojczyzny, tureckim Adampolu.

 3. lemanski-ok-stef 21.08.2014

  Ks. Lemański pisemnie wezwany do kurii

  Abp. Henryk Hoser usiłuje skontaktować się z ks. Lemańskim od 11 sierpnia w związku z jego wypowiedziami podczas pikniku w Jasienicy.

 4. tusk 21.08.2014

  Wybory samorządowe w listopadzie

  Premier Tusk podpisał rozporządzenie - znamy oficjalny termin wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 16 listopada, druga - dwa tygodnie później.

 5. trawny 21.08.2014

  Polska rodzina chce pieniędzy za utracony dom

  Rodzina Głowackich z Nart złożyli apelację od niekorzystnego dla nich wyroku w sprawie zwrotu domu Niemce Agnes Trawny, która 30 lat temu wyemigrowała do ojczyzny. Głowaccy domagają się od Trawny zapłaty za utrzymanie domu, który stracili.

 6. WARSZPODWORKOSI 21.08.2014

  Mniej przestępstw kryminalnych w Warszawie

  Od stycznia do lipca ubiegłego roku w Warszawie stwierdzono 38 147 przestępstw kryminalnych. W tym roku - 35 147, czyli o 3 tysiące mniej.

 7. eska 20.08.2014

  Kara za obrażenie Ukrainek

  Radio Eska Rock, którego dziennikarze obrazili Ukrainki prawomocnie ukarane. Musi zapłacić 50 tysięcy złotych.

 8. muzeum-sm 20.08.2014

  Muzeum smoleńskie na Jasnej Górze

  Już teraz wota przekazane przez niektóre z rodzin ofiar można oglądać w bastionie św. Rocha.

Facebook