Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Składka rentowa przyjęta

20.12.2011

Połączone sejmowe komisje finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny przyjęły we wtorek rządowy pilny projekt dotyczący podwyższenia składki rentowej. Zgodnie z nim składka ta ma zostać podwyższona o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy.

Chodzi o projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z rządową propozycją, składka rentowa ma zostać podwyższona o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy. Zgodnie z projektem, zmiana ma wejść w życie od 1 lutego 2012 roku. Składka wzrośnie z obecnych 6 do 8 proc.; pracownik będzie płacił (jak dotychczas) 1,5 proc. pensji brutto, natomiast pracodawca - 6,5 proc.

Według rządu "rozwiązanie to powinno zapewnić już w 2012 r. poprawę sytuacji sektora finansów publicznych". Zmiana ma też pozwolić na ograniczenie deficytu funduszu rentowego "o ok. 7 mld zł w skali roku oraz zwiększyć pokrycie wydatków tego funduszu wpływami ze składek z niespełna 60 do ok. 75 proc. w 2012 r.".

"W oparciu o projekt budżetu na 2012 r., gdyby nie doszło do podniesienia tej składki o 2 pkt proc., deficyt w funduszu rentowym wynosiłby 17 mld zł. W tym momencie mamy 1,5 proc. płacone po stronie pracowników i 4,5 proc. płacone po stornie płatnika. To zwiększenie dotyczy tylko płatników. (...) Wpływy, jakie może uzyskać budżet państwa do funduszu rentowa oscylują wokół 7 mld zł. (...) Podniesienie tej składki jest dokonywane w czasie trudnym. Jeśli pozwolą na to warunki ekonomiczne, będziemy chcieli obniżyć tę składkę rentową" - zaznaczył na wtorkowym posiedzeniu minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na posiedzeniu komisji za przyjęciem projektu głosowało 44 posłów, przeciw 21, a nikt nie wstrzymał się od głosu. Sprawozdawcą projektu został przewodniczący komisji finansów publicznych Dariusz Rosati.

"Projekt tej ustawy uzyskał już pozytywną opinię Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod względem zgodności z prawem europejskim. Nie musimy tego już kierować do MSZ" - zaznaczył po głosowaniu Rosati.

PAP
Fot. sxc.hu

Słowa kluczowe:

sejm

,

komisja

,

składka rentowa

Warto poczytać

 1. js-9154 30.07.2015

  Sondaż: Samodzielne rządy PiS

  Gdyby wybory odbyły się w dniach 27-28 lipca, na listę PiS (wraz z Solidarną Polską oraz Polską Razem) zagłosowałoby 43 proc. Polaków.

 2. ipnwalczySI 30.07.2015

  IPN walczy o przeniesienie grobów z "Kwatery Ł"

  Instytut przygotował i w poniedziałek złoży u wojewody mazowieckiego 195 wniosków o ekshumację i przeniesienie zwłok. Pisma będą dotyczyć grobów osób pochowanych po 1982 r. na Wojskowych Powązkach.

 3. szydloowspolnocieSI 30.07.2015

  Szydło na Dolnym Śląsku: "ważne jest poczucie wspólnoty”

  "Od ośmiu lat nie słyszymy ze strony polskich polityków rządzących, by robili cokolwiek dla wsparcia polskiego przemysłu i tych, którzy ten przemysł chcą odbudowywać".

 4. mid-15730044 30.07.2015

  Duda rozmawiał z szefem MSZ Korei Płd.

  "Rozmowa dotyczyła innowacyjnych inwestycji koreańskich w Polsce, by mogło powstać centrum rozwojowe przemysłu koreańskiego i polskiego."

 5. komorpowstancySI 30.07.2015

  Komorowski na spotkaniu z powstańcami uderza w PiS

  W Muzeum Powstania Warszawskiego głos zabrał też gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, który wyraził żal, że Komorowski ustępuje z funkcji prezydenta. Oraz nadzieję, że „wziął urlop na pięć lat”, po których wróci na urząd prezydenta.

 6. policja3007 30.07.2015

  Coraz więcej nienawiści?

  Rośnie liczna spraw związanych z nawoływaniem do nienawiści. Policja coraz częściej dostaje zgłoszenia związane z kontrowersyjnymi hasłami na murach, czy skandalicznymi wpisami w internecie.

 7. lepp1 30.07.2015

  Działacze PO nie chcą Leppera

  „To 'leppering', brak szacunku dla naszych członków i wyborców”.

 8. dudatvpkrakow 29.07.2015

  Duda: Wezmę udział w referendum

  Oczywiście, że wezmę udział w referendum. To jest ten element demokracji bezpośredniej, który jest – co podkreślałem – bardzo ważny - mówił Andrzej Duda w TVP Kraków.

Facebook