Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Składka rentowa przyjęta

20.12.2011

Połączone sejmowe komisje finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny przyjęły we wtorek rządowy pilny projekt dotyczący podwyższenia składki rentowej. Zgodnie z nim składka ta ma zostać podwyższona o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy.

Chodzi o projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z rządową propozycją, składka rentowa ma zostać podwyższona o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy. Zgodnie z projektem, zmiana ma wejść w życie od 1 lutego 2012 roku. Składka wzrośnie z obecnych 6 do 8 proc.; pracownik będzie płacił (jak dotychczas) 1,5 proc. pensji brutto, natomiast pracodawca - 6,5 proc.

Według rządu "rozwiązanie to powinno zapewnić już w 2012 r. poprawę sytuacji sektora finansów publicznych". Zmiana ma też pozwolić na ograniczenie deficytu funduszu rentowego "o ok. 7 mld zł w skali roku oraz zwiększyć pokrycie wydatków tego funduszu wpływami ze składek z niespełna 60 do ok. 75 proc. w 2012 r.".

"W oparciu o projekt budżetu na 2012 r., gdyby nie doszło do podniesienia tej składki o 2 pkt proc., deficyt w funduszu rentowym wynosiłby 17 mld zł. W tym momencie mamy 1,5 proc. płacone po stronie pracowników i 4,5 proc. płacone po stornie płatnika. To zwiększenie dotyczy tylko płatników. (...) Wpływy, jakie może uzyskać budżet państwa do funduszu rentowa oscylują wokół 7 mld zł. (...) Podniesienie tej składki jest dokonywane w czasie trudnym. Jeśli pozwolą na to warunki ekonomiczne, będziemy chcieli obniżyć tę składkę rentową" - zaznaczył na wtorkowym posiedzeniu minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na posiedzeniu komisji za przyjęciem projektu głosowało 44 posłów, przeciw 21, a nikt nie wstrzymał się od głosu. Sprawozdawcą projektu został przewodniczący komisji finansów publicznych Dariusz Rosati.

"Projekt tej ustawy uzyskał już pozytywną opinię Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod względem zgodności z prawem europejskim. Nie musimy tego już kierować do MSZ" - zaznaczył po głosowaniu Rosati.

PAP
Fot. sxc.hu

Słowa kluczowe:

sejm

,

komisja

,

składka rentowa

Warto poczytać

 1. zolnierze-nato 29.05.2015

  Manewry wojsk NATO w Polsce

  Około 15 tys. żołnierzy z 22 państw weźmie udział w serii ćwiczeń wojskowych.

 2. wspolnotasi 29.05.2015

  Andrzej Duda: Potrzebujemy poczucia wspólnoty!

  "Są wartości, wokół których nasze społeczeństwo może się skupiać."

 3. andrzejdudawilanow 29.05.2015

  Andrzej Duda odebrał akt elekcyjny

  Proszę, żeby w okresie przejściowym nie dokonywano zmian ustrojowych, ani takich które mogą rodzić konflikty - zaapelował do rządu prezydent elekt Andrzej Duda po odebraniu uchwały PKW potwierdzającej jego wybór.

 4. mid-15529004 29.05.2015

  Spotkanie Kopacz-Cameron

  "Nie ma mowy o tym, żeby polski rząd zgodził się na jakiekolwiek rozwiązania dyskryminujące dla polskich obywateli."

 5. kaczynski 29.05.2015

  Prezes PiS nie kryje radości z wyników wyborów

  Jestem tak bardzo zadowolony i tak szczęśliwy, że od trzech dni kładę się już rano spać, bo całą noc nie jestem w stanie powstrzymać się przed świętowaniem - mówił na antenie Telewizji Republika Jarosław Kaczyński, który był w świetnym humorze.

 6. flagi-repatr 28.05.2015

  Tysiące Polaków czekają na repatriację

  Już 5 tysięcy naszych rodaków ze Wschodu wróciło do ojczyzny swoich przodków.

 7. strajknauczycieliSI 28.05.2015

  Nauczyciele: kompromis albo strajk

  Jeżeli rząd się nie zreflektuje, jeżeli chodzi o oświatę, to we wrześniu lub październiku na pewno będzie strajk ostrzegawczy”.

 8. DUDA-11 28.05.2015

  Andrzej Duda przedstawił propozycje emerytalne

  "Chcę dać ludziom możliwość wyboru. Jeśli ktoś chce pracować dłużej, proszę bardzo".

Facebook