Jedynie prawda jest ciekawa


Skazany na zniewagi

13.11.2011

Gdyby żył, dziś skończyłby 37 lat. Major Arkadiusz Protasiuk, który pilotował rządowego Tupolewa 10 kwietnia 2010 roku, urodził się w Siedlcach, 13 listopada 1974 roku. Po tragicznych wydarzeniach media, politycy i rosyjskie służby jego starały się obarczyć odpowiedzialnością za śmierć pasażerów Tu-154M.

„Opatrzność nad nim czuwała. Wiele razy wychodził obronną ręką z poważnych opresji. Miał silną wolę i niezłomny charakter, spore doświadczenia i wszechstronne wykształcenie. Był rozsądny i opanowany. Potrafił stawić czoła niebezpieczeństwu. Nigdy nie poddawał się panice. Nie był, ani tchórzem, ani ryzykantem. Obce mu były brawura i nonszalancja” - pisze Tadeusz Święchowicz w książce „Smoleński Upadek” o kapitanie Protasiuku. Swoją prace autor zadedykował pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, w szczególności lotnikom.

Kapitan Protasiuk urodził się w Siedlcach 13 listopada 1974 roku. Bardzo szybko zaczął marzyć o lataniu. Po szkole podstawowej poszedł do liceum lotniczego, następnie skończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. Zaraz po skończeniu szkoły zaczął służbę w 36. Specjalnym Pułki Lotnictwa Transportowego. Służył w nim do śmierci.

Major Arkadiusz Protasiuk był pilotem klasy mistrzowskiej. Od lat miał uprawnienia dowódcy załogi Tupolewa 154M. Ukończył wiele kursów i posiadał uprawnienia m.in. do lądowania w nocy oraz na loty międzynarodowe. Po tragicznej śmierci kapitana Protasiuka, jego rodzice powtarzali, że był on perfekcjonistą, wszystkie kursy i szkolenia zaliczał, jako najlepszy. Ojciec Władysław Protasiuk zaznaczał, że syn cały czas szkolił się dodatkowo.

I rzeczywiście Arkadiusz Protasiuk był bardzo ciekawy świata. Gdy już pełnił służbę w 36 SPLT ukończył dwa dodatkowe kierunki studiów. W 1999 roku został politologiem, cztery lata później skończył studia podyplomowe z integracji europejskiej oraz bezpieczeństwa narodowego na WAT. Ciągle uczył się języków. Znał bardzo dobrze angielski oraz rosyjski. Jego praca pilota najważniejszych osób w państwie została nagrodzona. W 2005 roku otrzymał Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, a po śmierci Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz awans na stopień majora.

Rodzina i znajomi mjr. Protasiuka zaznaczali, że był on człowiekiem myślącym trzeźwo, opanowanym i przestrzegającym reguł bezpieczeństwa. Mimo tego po katastrofie smoleńskiej media, politycy polscy oraz Rosjanie rozpoczęli nagonkę na kapitana. To właśnie załogę próbowano obarczyć winą za katastrofę w Smoleńsku. Imputowano jej brawurę, brak odpowiedniego wykształcenia i wyszkolenia, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem oraz wykonywanie nieracjonalnych wytycznych od polityków. Niestety ton nadawany przez Rosjan oraz media znalazł swoje odzwierciedlenie w raporcie z prac komisji Jerzego Millera. Znajduje się w niej zapis, że na pilotów była wywierana presja, ponieważ na pokładzie był m.in. Prezydent RP, a w ich wyszkoleniu były poważne braki. Te dwa komponenty polski rząd uznał za czynniki współodpowiedzialne za katastrofę.

Mjr. Protasiuk swoje życie poświęcił służbie Polsce. Chciał latać. Nie poszedł do cywilnego lotnictwa, które daje większe pieniądze. Wolał służyć krajowi. I również jako służbę traktował swój lot do Smoleńska. Niestety do dziś nie wiadomo, co go spotkało, jaka była przyczyna, że zginął na posterunku, za sterami. Wiadomo jedynie, że służył krajowi do końca. Niestety władze jego kraju odwróciły się do niego plecami.

Stanisław Żaryn

[Fot. 36 SPLT]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 6. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 7. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook