Jedynie prawda jest ciekawa


Skandaliczna decyzja śledczych

12.12.2011

W piątek częstochowska prokuratura ostatecznie zamknęła postępowanie w sprawie podżegania do zabójstwa prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. – Uważam, że organy ścigania nie uczyniły wszystkiego, by ustalić sprawcę – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” córka śp. Lecha Kaczyńskiego.

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie od 2008 r. prowadziła śledztwo w sprawie podżegania do zabójstwa Lecha Kaczyńskiego. 31 maja 2011 r. śledztwo umorzono. Na tę decyzję zażalenie złożyła Marta Kaczyńska. W piątek sąd je oddalił i ostatecznie zakończył postępowanie.

Gdybyśmy jako strona pokrzywdzona wiedzieli, kto był sprawcą gróźb, z całą pewnością ta okoliczność zostałaby podniesiona w toku toczącego się postępowania karnego, nawet już po jego umorzeniu. Nie otrzymaliśmy postanowienia wraz z uzasadnieniem, a jedynie informację o umorzeniu – mówi gazecie Marta Kaczyńska.

W sprawie podżegania do zabójstwa prezydenta Kaczyńskiego prawie nic nie wiadomo. Prokuratura w całości utajniła sprawę – śledztwo toczyło się w tajnej kancelarii, tajne również było posiedzenie sądu, do którego trafiło zażalenie Marty Kaczyńskiej.

O sprawie napisała „Gazeta Wyborcza”. W artykule pt. „Sprawdzali w tajemnicy, kto groził Lechowi Kaczyńskiemu” podkreśliła, że w piątek, gdy sprawa stanęła na wokandzie, córka zmarłego prezydenta nie przyjechała do Częstochowy.

Nie była to rozprawa, tylko posiedzenie, które służyło wyłącznie przedstawieniu stanowisk stron. Nie było potrzeby, abyśmy stawili się w sądzie, bo nasze stanowisko było znane – mówi nam Marta Kaczyńska.

Po otrzymaniu informacji o grożeniu śmiercią Lechowi Kaczyńskiemu prokuratura wszczęła śledztwo z urzędu. Prokurator okręgowa Ewa Świercz-Dydak nadała mu klauzulę tajności. W wyniku tej decyzji wszystkie informacje, w tym nawet dane osoby, której dotyczyły groźby, zostały utajnione. Po katastrofie w Smoleńsku wzrosło znaczenie śledztwa. Przesłuchano w charakterze świadków ok. 200 osób, wśród nich najważniejsze postaci polskiej polityki.

Nie uważam, by utajnienie postępowania w przedmiotowej sprawie było uzasadnione. W moim odczuciu utajnienie utrudnia wyjaśnienie okoliczności przestępstwa – komentuje córka śp. Lecha Kaczyńskiego.

Według nieoficjalnej wiedzy śledztwo zostało wszczęte po informacji służb specjalnych i dotyczyło jednego z mieszkańców Częstochowy. Warto przypomnieć, że właśnie w Częstochowie mieszkał Ryszard Cyba, zabójca Marka Rosiaka, asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego. Ryszard Cyba, były działacz PO, planował zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego.

Niezalezna.pl/"Gazeta Polska Codziennie"

[fot.prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 2. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 3. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 4. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 5. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 6. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 7. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 8. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook