Jedynie prawda jest ciekawa


Skandaliczna decyzja śledczych

12.12.2011

W piątek częstochowska prokuratura ostatecznie zamknęła postępowanie w sprawie podżegania do zabójstwa prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. – Uważam, że organy ścigania nie uczyniły wszystkiego, by ustalić sprawcę – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” córka śp. Lecha Kaczyńskiego.

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie od 2008 r. prowadziła śledztwo w sprawie podżegania do zabójstwa Lecha Kaczyńskiego. 31 maja 2011 r. śledztwo umorzono. Na tę decyzję zażalenie złożyła Marta Kaczyńska. W piątek sąd je oddalił i ostatecznie zakończył postępowanie.

Gdybyśmy jako strona pokrzywdzona wiedzieli, kto był sprawcą gróźb, z całą pewnością ta okoliczność zostałaby podniesiona w toku toczącego się postępowania karnego, nawet już po jego umorzeniu. Nie otrzymaliśmy postanowienia wraz z uzasadnieniem, a jedynie informację o umorzeniu – mówi gazecie Marta Kaczyńska.

W sprawie podżegania do zabójstwa prezydenta Kaczyńskiego prawie nic nie wiadomo. Prokuratura w całości utajniła sprawę – śledztwo toczyło się w tajnej kancelarii, tajne również było posiedzenie sądu, do którego trafiło zażalenie Marty Kaczyńskiej.

O sprawie napisała „Gazeta Wyborcza”. W artykule pt. „Sprawdzali w tajemnicy, kto groził Lechowi Kaczyńskiemu” podkreśliła, że w piątek, gdy sprawa stanęła na wokandzie, córka zmarłego prezydenta nie przyjechała do Częstochowy.

Nie była to rozprawa, tylko posiedzenie, które służyło wyłącznie przedstawieniu stanowisk stron. Nie było potrzeby, abyśmy stawili się w sądzie, bo nasze stanowisko było znane – mówi nam Marta Kaczyńska.

Po otrzymaniu informacji o grożeniu śmiercią Lechowi Kaczyńskiemu prokuratura wszczęła śledztwo z urzędu. Prokurator okręgowa Ewa Świercz-Dydak nadała mu klauzulę tajności. W wyniku tej decyzji wszystkie informacje, w tym nawet dane osoby, której dotyczyły groźby, zostały utajnione. Po katastrofie w Smoleńsku wzrosło znaczenie śledztwa. Przesłuchano w charakterze świadków ok. 200 osób, wśród nich najważniejsze postaci polskiej polityki.

Nie uważam, by utajnienie postępowania w przedmiotowej sprawie było uzasadnione. W moim odczuciu utajnienie utrudnia wyjaśnienie okoliczności przestępstwa – komentuje córka śp. Lecha Kaczyńskiego.

Według nieoficjalnej wiedzy śledztwo zostało wszczęte po informacji służb specjalnych i dotyczyło jednego z mieszkańców Częstochowy. Warto przypomnieć, że właśnie w Częstochowie mieszkał Ryszard Cyba, zabójca Marka Rosiaka, asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego. Ryszard Cyba, były działacz PO, planował zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego.

Niezalezna.pl/"Gazeta Polska Codziennie"

[fot.prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 2. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 3. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 6. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 7. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook